Wanna to bardzo ważny element wyposażenia łazienki. Kąpiel w niej relaksuje, rozgrzewa oraz poprawia samopoczucie. Dzięki wannie, zwłaszcza wyposażonej w funkcję hydromasażu, możemy także zaaranżować swoje domowe SPA.


Wybór wanien na rynku jest ogromny, różnią się materiałem, z jakiego są wykonane, rozmiarem i kształtem. Dlatego decydując się na zamontowanie wanny w łazience, warto poznać najważniejsze kwestie z nią związane.  

Z jakich materiałów są wykonane wanny?


Wanny akrylowe


Największą popularnością cieszą się wanny akrylowe. Wanny wykonane z wysokiej jakości akrylu, zwłaszcza z litego akrylu czy z dodatkiem żywicy poliestrowej z włóknem szklanym, są twarde, odporne na zarysowania, uderzenia czy niszczące działanie środków chemicznych stosowanych do czyszczenia.

Do niewątpliwych zalet wanien akrylowych należy izolacja termiczna (woda w takiej wannie długo pozostaje ciepła) oraz akustyczna (akryl tłumi dźwięki towarzyszące nalewaniu wody czy wchodzeniu do wanny). Powierzchnia wanny jest przyjemna w dotyku – ciepła i gładka, materiał jest odporny na rdzę, przebarwienia czy zacieki wapienne.

Na rynku dostępne są wanny akrylowe o rozmaitych kształtach, rozmiarach i kolorach, z wyprofilowanymi podłokietnikami, z siedziskiem czy zagłębieniem na przybory toaletowe. Producenci oferują także wanny z powłoką antybakteryjną, które łatwiej utrzymać w czystości – wolniej rozwijają się na nich bakterie, grzyby i pleśnie, a efekt mycia pozostaje na dłużej.

Wanny akrylowe są najlżejsze ze wszystkich dostępnych na rynku, np. model o wymiarach 150 x 100 cm waży ok. 20 kg. Pamiętajmy, aby wybierać wanny dobrej jakości, znanej na rynku marki. Zdarza się bowiem, że w tanich, importowanych wannach wyprodukowanych z cienkiej płyty akrylowej zbyt cienka warstwa akrylu na brzegach i załamaniach może być przyczyną pękania powierzchni, zaś na ściankach – nieestetycznych prześwitów.


Wanny żeliwne emaliowane


Wanna żeliwna jest niezwykle trwała, może służyć właścicielowi długie dziesięciolecia i to w niemal niezmienionym stanie. Wanny te są odporne na uszkodzenia, łatwe w utrzymaniu w czystości, bardzo długo utrzymują temperaturę wody, choć trzeba pamiętać, że pusta wanna żeliwna jest zimna w dotyku. Są odporne na działanie światła i promieni UV, dzięki czemu nie blakną i nie matowieją, są także ognioodporne – wanny żeliwnej nie zniszczą nawet niedopalone świece czy papierosy.

Tego rodzaju wanny są też ekologiczne – stal emaliowana jest materiałem całkowicie przetwarzalnym i może być ponownie wykorzystana w produkcji stali. Niestety, ich podstawową wadą jest waga – są bardzo ciężkie, przez co ich transport i montaż są kłopotliwe.Dobrej jakości wanna wytłoczona jest z jednego, grubego arkusza blachy, dzięki czemu nie posiada spawów, w których mogłaby rdzewieć i w konsekwencji przeciekać. Stal powinna być też pokryta cienką warstwą emalii, im cieńsza warstwa, tym bardziej elastyczna i tym samym odporna na uszkodzenia. Wanny żeliwne oferowane są zazwyczaj w kolorze białym w klasycznych kształtach – prostokątne i owalne, często z ozdobnymi nóżkami (np. o formie lwich łap).

Można zamówić także wannę w innym niż białym kolorze, choć w takim przypadku trzeba się liczyć z większym wydatkiem finansowym. Tego typu wanny dodają wnętrzu klasycznej, dystyngowanej elegancji, doskonale nadają się do łazienki w stylu retro. W dużej łazience czy salonie kąpielowym chętnie stawiane są w centralnym miejscu, co podkreśla ich rangę.


Wanny stalowe emaliowane


Wanny te charakteryzują się dużą odpornością na zarysowania, uderzenia i działania domowych środków chemicznych. Dostępne są w różnych kształtach, rozmiarach i kolorach, są znacznie lżejsze od żeliwnych, jednak cięższe od akrylowych, np. model o wymiarach 150 x 70 cm waży ok. 30 kg.

Podstawową wadą wanien stalowych jest to, że puste są zimne w dotyku i – co ważniejsze – nalana do wanny stalowej ciepła woda dość szybko traci temperaturę.Można temu jednak zapobiec, izolując wannę termicznie i akustycznie poprzez zamontowanie wanny w specjalnej obudowie styropianowej.

Wanny ze sztucznego marmuru


Najmniej popularne są wanny wykonane ze sztucznego marmuru. Są bardzo solidne i odporne na uszkodzenia mechaniczne, są ciepłe w dotyku, dźwiękochłonne i długo utrzymują temperaturę wody. Niezaprzeczalną zaletą jest ich wygląd – są niezwykle eleganckie i stylowe. Niestety, odstraszać może waga tych wanien (np. model o wymiarach 182 x 125 cm waży ok. 180 kg) i wysoka cena.

Dostępne kształty, wymiary i pojemności wanien


Wanny prostokątne


Cieszą się największą popularnością. Możemy wybierać spośród wanien o długości od 120 do 200 cm i szerokości od 70 do 100 cm. Dostępne są modele, w których część na stopy jest węższa, dzięki temu mniejsza jest pojemność wanny i tym samym większe oszczędności w zużyciu wody.

Wanny narożne


Są to modele trójkątne, pięciokątne, sześciokątne, zaokrąglone od frontu – symetryczne (najmniejsze: 120 x 120 cm, największe: 175 x 175 cm) oraz asymetryczne (z jednym bokiem dłuższym, najmniejsze: 140 x 75 cm i największe: 175 x 120 cm). Wanny asymetryczne mają różnej długości boki prostopadłe, z czego wynika ich podział na wanny prawe – o krótszym boku po prawej stronie – i lewe – z krótszym bokiem po lewej stronie.


Wanny okrągłe


Najczęściej spotyka się wanny o średnicy 150 cm, doskonale nadają się do dużych łazienek czy salonów kąpielowych, w których często montowane są w centralnym miejscu, np. w podłodze.

Wanny owalne


Ich długość wynosi 175-190 cm, a szerokość: 85-121 cm. Zazwyczaj są to wanny wolno stojące, choć nadają się także do montażu narożnego i przyściennego, przeznaczone do większych łazienek.


Wanny z hydromasażem


Dzięki wannie z hydromasażem łazienka może stać się domowym centrum relaksu i odnowy biologicznej. Masaż wodny daje bowiem nie tylko miłe odprężenie po ciężkim dniu, ale także działa pozytywnie na ciało i zdrowie. Masaże wodne pomagają wzmocnić mięśnie i stawy, regulują przemianę materii, łagodzą bóle kręgosłupa czy reumatyczne. Dlatego coraz więcej osób docenia zalety takiego domowego SPA.

Wanny z hydromasażem produkowane są z akrylu. W system do masażu wodnego mogą być wyposażone wanny małe, które mają ok. 10 dysz ze sterowaniem ręcznym, jak i wieloosobowe, o bardzo zaawansowanej elektronice. W prostszych modelach, ze sterowaniem ręcznym, uruchomienie pompy (masaż wodny) lub dmuchawy (masaż powietrzny) następuje za pomocą przycisku na górnej krawędzi wanny. Powtórne wciśnięcie przycisku kończy działanie hydromasażu. Wanny z hydromasażem są zabezpieczone przed pracą pompy „na sucho.


Bezpieczniejsze i wygodniejsze w obsłudze, ale też znacznie droższe są wanny z hydromasażem sterowanym elektronicznie. W takich modelach panel sterowania zamontowany jest na brzegu wanny a w niektórych systemach mamy też do dyspozycji pilota. Systemy te mają czujniki poziomu wody, które uniemożliwiają włączenie hydromasażu, jeśli dysze nie znajdują się pod wodą. Ponadto panel umożliwia ustawienie czasu, rodzaju (stały czy pulsacyjny) i siły hydromasażu, liczbę działających dysz, temperaturę wody, a także włączenie automatycznej dezynfekcji i osuszania dysz po kąpieli.

Bardziej zaawansowane modele hydromasażu posiadają opcje dodatkowe, które wzmacniają działanie relaksacyjne czy pielęgnacyjne masażu wodnego. Umożliwiają one np. stosowanie aromaterapii poprzez dodanie do kąpieli olejków zapachowych, ozonowanie wody, co zwiększa natlenienie skóry, posiadają podwodne oświetlenie, opcję włączenia muzyki czy kaskady wodnej dającej kojący szum niczym wodospad.