Personalizacja to trend, który coraz bardziej zyskuje na popularności. Nie jesteśmy już zainteresowani wyłącznie standardowymi rozwiązaniami, ale oczekujemy od producentów sprzętów łazienkowych propozycji dostosowanych do naszych indywidualnych wymagań, stylu życia i osobowości. Jak ma się to w praktyce?

Przejdź do następnych akapitów:


Łazienka to jedno z najciekawszych i czasami najtrudniejszych pomieszczeń do urządzenia. Z jednej strony cenimy to, co unikatowe, oryginalne i wpisujące się w aktualne trendy.  Z drugiej zależy nam na wygodzie korzystania z produktów, które użytkujemy na co dzień w łazience.

Dopiero połączenie tych dwóch elementów - estetyki i funkcjonalności - zagwarantuje nam pełną satysfakcję. Kluczem do udanej aranżacji tego pomieszczenia jest więc personalizacja wystroju. Pomóc nam w tym może na przykład doświadczony projektant wnętrz, wsłuchujący się w potrzeby i wymagania domowników.

Wybierz swój styl

To chyba najprzyjemniejsza część pracy podczas urządzania jakiejkolwiek przestrzeni. Projektując wnętrze kierujemy się zazwyczaj trendami popularyzowanymi w czasopismach i na portalach wnętrzarskich. To wspaniale, że możemy podeprzeć się radami fachowców, jednak musimy również pamiętać, żeby inspiracje były naprawdę bliskie naszym gustom. Nie ograniczajmy się więc do bezpiecznych i uniwersalnych rozwiązań żywcem ściągniętych z katalogów - poprzez wystrój łazienki możemy przecież pokazać swoją osobowość.

W jakim stylu możemy urządzić łazienkę? Możliwości są w zasadzie nieograniczone. Oto kilka najpopularniejszych rozwiązań:

Styl minimalistyczny – dla miłośników harmonii i ascetycznego porządku

Styl minimalistyczny zazwyczaj łączy się ze stylem nowoczesnym i choć jest dość uniwersalny oraz bezpieczny, może być bardzo efektowny! Dąży się w nim do ograniczenia liczby wyeksponowanych elementów chowając je w zabudowie. W tym rozwiązaniu stosuje się również brodziki podpłytkowe, które ukryte pod posadzką eksponują design kabiny prysznicowej i nie wprowadzają do wnętrza dodatkowego elementu rzucającego się w oczy i rozpraszającego uwagę.

- Decydując się na instalację podtynkową musimy zadbać o jakość jej wykonania. Tylko solidne materiały i profesjonalna instalacja ogranicza możliwość występowania awarii, która ze względu na utrudniony dostęp do zamontowanych odpływów byłaby szczególnie problematyczna. Firma Radaway posiada rozwiązania systemowe, pozwalające uniknąć pomyłek związanych z montażem. Korzystając z nich, skracamy czas instalacji i oczekiwania na wyschnięcie tradycyjnej wylewki - mówi Hanna Błaszak, ekspert firmy Radaway.

Styl klasyczny dla tradycjonalistów

Jeśli chcemy, by nasza łazienka była przede wszystkim przytulna, zaaranżujmy ją w stylu klasycznym. Pastelowe kolory połączone z bielą to prawdziwy hit ostatnich lat! Użycie ciepłych odcieni to doskonałe rozwiązanie dla łazienki, która ma być miejscem codziennej pielęgnacji i relaksu.


Nie każdy wie, że dopasować pod kątem stylu klasycznego można także kabinę prysznicową. Wystarczy wybrać taki model, w którym kształt zawiasów i uchwytów podkreśli styl łazienki. Dodatkowo możemy zastosować w kabinie szkło satynowe np. z oferty Radaway. Jego mleczna barwa również ociepli wnętrze.

Styl ekologiczny – dla tych, którzy chcą być na czasie

W łazience ciekawie prezentują się naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień. Królują one w stylu ekologicznym, do aranżacji którego wykorzystuje się również rośliny, kwiaty i wszelkiego rodzaju akcesoria kojarzące się z naturą, takie jak naturalne gąbki, bambusowe dywaniki itp. By podkreślić styl ekologiczny można także wybrać kabinę prysznicową, na której będzie znajdował się wygrawerowany motyw roślinny. Usługę laserowego grawerowania znajdziemy w ofercie firmy Radaway. 


Wzór można wybrać z bazy producenta lub dostarczyć swój własny projekt - np. liści bananowca lub drzewa. Wybierając usługę grawerowania nie musimy się martwić o jego trwałość. Grawer umieszczany jest zawsze na zewnętrznej stronie szyby, dzięki czemu hartowane szkło nie traci swoich właściwości i jest łatwe do utrzymania w czystości.

- Technologia grawerowania jaką proponujemy, gwarantuje, że mimo upływu czasu wzór pozostanie tak samo intensywny, jak na początku. Dodatkowo, nałożona od wewnętrznej strony szyby ochronna powłoka EasyClean zabezpieczy kabinę przed zanieczyszczeniami. Atutem usługi jest też możliwość zastosowania jej w kilku wariantach szkła m.in.: przejrzystym, brązowym, grafitowym i Mirror - mówi Hanna Błaszak, ekspert firmy Radaway. 

Styl high-tech – chłodna przestrzeń z charakterem

W łazience w stylu high-tech dominuje metal i chłodna kolorystyka - szarość i czerń. W takim wnętrzu ciekawie prezentować się będą kabiny prysznicowe ze szkłem o szczególnej przejrzystości UltraClear lub w odcieniu grafitowym i z chromowanymi detalami, które podkreślą surowy charakter pomieszczenia.


Styl glamour – łazienka dla damy i dżentelmena

Swoich zwolenników ma także bogaty i pełen przepychu styl glamour. Stosuje się w nim czerń i złoto, które występuje na ścianach, w mozaice i dekoracjach. We wnętrzu glamour sprawdzi się kabina ze szkłem Mirror, pokrytym lustrzaną powłoką, na którym możemy wygrawerować dowolny wzór np. z nutką barokowego klimatu.

Styl industrialny

Styl industrialny przypomina wnętrze fabryki. W łazience w tym stylu stosuje się cegłę oraz beton, a dekoracją bywają wiszące lampy i reflektory. We wnętrzu dobrze prezentują się również widoczne metalowe rury. Do stylu industrialnego doskonale pasuje kabina Modo New Black z czarnymi profilami, które podkreślą charakter łazienki.

- Rodzaje stylów wnętrzarskich trudno zliczyć. Można by wymieniać więcej, choćby styl prowansalski, skandynawski, retro, angielski, hiszpański, hygge, rustykalny czy awangardowy. Podczas urządzania łazienki warto po prostu zastanowić się, co naprawdę nam się podoba, a co nie jest chwilowym zauroczeniem. I do wybranej opcji dodać coś od siebie np. wygrawerowany na kabinie ulubiony wzór - przekonuje Magdalena Głowa, ekspert firmy Radaway.

Funkcjonalność musi być!

Łazienka, oprócz tego, że powinna się świetnie prezentować, musi być przede wszystkim komfortowa w użytkowaniu. Warto więc, byśmy zastanowili się, w którym miejscu zainstalować urządzenia sanitarne, żeby nie zabierały za dużo przestrzeni i współgrały z innymi elementami wyposażenia. Ich ustawienie często ogranicza istniejący układ pionów wodno-kanalizacyjnych, lecz nawet i z tym można sobie poradzić.


By uniknąć dodatkowych prac związanych z remontem, możemy wykorzystać odpowiednią kabinę prysznicową. Niektóre modele można zamontować np. bardzo blisko miski WC i umywalki.

Wystarczy wówczas zastosować kabinę z drzwiami wahadłowymi, składanymi lub otwieranymi do wewnątrz, które nie zabierają dodatkowej powierzchni  i nie kolidują z innymi urządzeniami i akcesoriami.

Na komfort użytkowania łazienki wpłynie też podzielenie jej na strefy funkcjonalne. Można to zrobić poprzez postawienie ścianki wydzielającej lub umownie zaznaczyć strefę kolorem, materiałami i dekoracjami.

Nietypowe wnętrze? Żaden problem!

Skosy, wnęki, słupy konstrukcyjne, ścianki działowe czy niewielki metraż łazienki nie muszą być problemem podczas jej aranżacji. Co więcej, mogą stać się jej atutem i nadać wnętrzu wyjątkowego charakteru. 


Aby łazienka, w której występują skosy lub wnęki była funkcjonalna, powinniśmy zagospodarować w niej dostępne przestrzenie, np. stawiając w nich kabinę prysznicową. Tutaj z pomocą przychodzi program „Na miarę” od Radaway, który pomoże dopasować produkt do skosów pod względem wysokości i szerokości.

Gdy mamy do czynienia z wnętrzem, w którym występuje słup konstrukcyjny - warto go podkreślić, ponieważ będzie piękną ozdobą. Radaway jest w stanie przygotować kabinę, której drzwi wnękowe obudują filar i staną się jego integralną częścią. Takie rozwiązanie urozmaici wygląd kabiny, która będzie pełnić w łazience rolę dekoracji.


- Dzięki programowi „Na miarę” jesteśmy w stanie dopasować kabinę prysznicową do każdej sytuacji aranżacyjnej. Stworzyliśmy konfigurator kabin niestandardowych, dostępny na naszej stronie internetowej, dzięki któremu każdy jest w stanie samodzielnie dobrać i zamówić produkt szyty na miarę swojej łazienki - mówi Hanna Błaszak, ekspert firmy Radaway.

Rozwiązań, które możemy zastosować podczas urządzania łazienki jest wiele. Jednak to, czy będziemy czuli się w niej komfortowo i lubili w niej przebywać, zależy od dobrego projektu, który uwzględnia nasze potrzeby i upodobania.