Prysznic – zwłaszcza narożny i przyścienny – zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż wanna. Daje to większe możliwości aranżacyjne całej przestrzeni łazienki, szczególnie tej niewielkiej. Jak jednak odpowiednio dobrać prysznic oraz brodzik?


Oszczędność czasu to kolejna zaleta, którą nie sposób przecenić w dzisiejszym zabieganym świecie. Ta cecha charakterystyczna natrysku weszła nawet do języka potocznego w sformułowaniu „wziąć szybki prysznic”. Prysznic bowiem umożliwia skuteczne oczyszczenie i orzeźwienie ciała w krótkim czasie. Z tym też związana jest jeszcze jedna korzyść – oszczędność wody. Skoro prysznic zajmuje mało czasu, to i pobór wody w czasie takiej kąpieli jest znaczne mniejszy niż podczas mycia się w wannie.

Decydując się na prysznic...

Oczywiście prysznic jest także miejscem, w którym możemy spędzić dłuższe, kojące chwile, rozkoszując się ciepłym strumieniem na skórze i aromatem kosmetyków pielęgnacyjnych. W takim przypadku przydaje się brodzik z siedziskiem. Posiadając kabinę z panelem do hydromasażu, możemy również zastosować relaksujące lub pobudzające bicze wodne i posłuchać muzyki.

Na rynku bowiem istnieje olbrzymi wybór kabin prysznicowych, które oferują szereg udogodnień i możliwości. Decyzja, jaki prysznic zamontujemy w łazience, zależy zatem od naszych oczekiwań, możliwości przestrzennych, a przede wszystkim… finansowych.

O wyborze między wanną a prysznicem, a także o umiejscowieniu kabiny powinniśmy pomyśleć przed rozpoczęciem remontu czy urządzania łazienki. Zanim bowiem zabierzemy się za ustawianie prysznica, musimy mieć przygotowaną do niego całą instalację, zarówno doprowadzającą wodę, jak i odpływ. Ponadto od rodzaju wybranej kabiny zależy, czy wszystkie jej ściany będą ze szkła, czy też należy na nich położyć płytki.


Dostępność kabin prysznicowych na rynku jest ogromna. Dzięki temu mamy możliwość optymalnie dopasować model do naszej łazienki i własnych preferencji. Podejmując decyzję o zakupie, kierujmy się przede wszystkim funkcjonalnością prysznica, a dopiero później jego wyglądem.

Funkcjonalność bowiem przekłada się na komfort korzystania z natrysku. Sprawdźmy zatem, czy jest on odpowiednio duży, a więc czy pozwala na swobodne ruchy, czy drzwi prysznicowe łatwo się otwierają i zamykają, jaki sposób ich otwierania jest najlepszy do naszej łazienki, wreszcie czy wielkość i kształt brodzika dopasowanego do wybranej kabiny spełnia nasze oczekiwania.Wybór kabin prysznicowych

Zanim więc przystąpimy do remontu czy urządzania łazienki, warto zapoznać się z ofertą kabin prysznicowych dostępnych na rynku, by wybrać najbardziej optymalny model do danego wnętrza i własnych oczekiwań. W naszym kraju najbardziej popularne są cztery rodzaje pryszniców:

Narożne – są to kabiny do montażu w rogu łazienki, zajmują stosunkowo niewiele miejsca i z tego pewnie powodu są najczęściej kupowane przez klientów. Kabiny te mogą różnić się kształtem w zależności od rodzaju brodzika; wyróżniamy m.in. kabiny półokrągłe, kwadratowe, jak również wielokątne.

Przyścienne – są to kabiny, których jedna ściana styka się ze ścianą łazienki, na której zamontowana jest bateria. Pasują do nich brodziki półokrągłe, prostokątne i wielokątne.

Wolnostojące – nie stykają się z żadną ścianą łazienki, zajmują najwięcej miejsca, dlatego najlepiej nadają się do dużych łazienek i salonów kąpielowych. Stanowią mocny element aranżacyjny wnętrza, nadają mu nowoczesny i oryginalny wygląd. Wymagają specjalnej instalacji wodnej, tak doprowadzającej wody, jak i odpływu. Kabiny wolnostojące sprzedawane są w komplecie z brodzikiem, baterią i obudową.

Wnękowe – to kabiny, do których montujemy tylko drzwi, reszta to ściany wnęki. Można wykorzystać gotową wnękę znajdującą się w łazience lub specjalnie zbudować ją z płyty gipsowo-kartonowej obłożonej płytkami. Do tego celu można wykorzystać również luksfery, co stanowi niezwykle ciekawe rozwiązanie aranżacyjne.


Drzwi prysznicowe – typy

Wybierając kabinę prysznicową, koniecznie należy zastanowić się, jakie drzwi powinna posiadać, aby swobodnie i bez przeszkód można było wejść do kabiny oraz z niej wyjść. Rodzaj drzwi powinniśmy dobrać do ilości miejsca, jakim dysponujemy wokół kabiny. Mamy zatem do wyboru kilka typów drzwi prysznicowych, różniących się sposobem otwierania / zamykania:

Suwane – drzwi osadzone są na rolkach jeżdżących w prowadnicach, dzięki czemu można je łatwo przesuwać wzdłuż ścian kabiny. Na rynku dostępne są drzwi jednoskrzydłowe – przesuwane w jedną stronę lub dwuskrzydłowe – rozsuwane ze środka na boki. Bardziej trwałe i zapewniające łatwiejsze przesuwanie są drzwi na podwójnych rolkach i metalowych łożyskach, w tańszych modelach z plastikowymi suwakami może się zdarzyć, że przy silniejszym szarpnięciu drzwi będą wypadać z prowadnic lub suwaki ulegną uszkodzeniu. Doskonale nadają się do małych łazienek, nie wymagają bowiem dodatkowego miejsca przed kabiną. Najlepiej wybierać drzwi z możliwością wypinania, co pozwala na czyszczenie kabiny i samych drzwi w trudno dostępnych miejscach.

Uchylne – otwierają się jak standardowe drzwi, zazwyczaj na zewnątrz kabiny. Dostępne są kabiny jednoskrzydłowe z drzwiami prawo- lub lewostronnymi oraz dwuskrzydłowe – symetryczne lub asymetryczne. Są wygodne, ponieważ po ich otwarciu powstaje szerokie wejście. Minusem jest jednak to, iż po kąpieli z otwartych drzwi na podłogę przy prysznicu kapie woda. Ponadto montując kabinę z takim rozwiązaniem, trzeba mieć sporo miejsca wokół niej, by swobodnie móc otworzyć drzwi.

Wahadłowe – podobne są do drzwi uchylnych z tą różnicą, że zawiasy są montowane bliżej środka drzwi (w uchylnych zaś na krawędzi), przez co część otwiera się do wnętrza kabiny, a część na zewnątrz. W tym typie kabiny możemy także wybierać kabiny z drzwiami jedno- lub dwuskrzydłowymi. Dzięki takiemu rozwiązaniu otwarte drzwi nie zajmują tyle miejsca co przy uchylnych, jednak wejście do kabiny jest węższe. Jak sama nazwa wskazuje, drzwi można otwierać wahadłowo – w dwie strony: do wewnątrz i na zewnątrz.

Harmonijkowe – składają się niczym harmonijka, dostępne są prawo- i lewostronne. Dzięki temu nie zajmują wiele miejsca, w związku z czym nadają się także do małych łazienek. Harmonijkowy mechanizm otwierania i zamykania drzwi nie należy do najbardziej szczelnych rozwiązań, ponadto niełatwo utrzymać takie drzwi w czystości ze względu na liczne, trudno dostępne elementy konstrukcyjne.

Walk in – to prysznic… bez drzwi. Kabina jest tak zbudowana, aby strumień wody nie wydostawał się poza prysznic. Wejście jest duże, dlatego doskonale nadaje się dla osób starszych i niepełnosprawnych. Kabiny typu walk in zajmują najwięcej miejsca, ale dają też bardzo ciekawy i nowoczesny efekt aranżacyjny, zwłaszcza jeśli nie ma brodzika, a system odprowadzania wody zainstalowany jest bezpośrednio w podłodze.

Szukając odpowiedniej kabiny do łazienki, powinniśmy zwrócić jeszcze uwagę na materiał, z jakiego są wykonane ścianki i drzwi. Do wyboru mamy dwa rodzaje materiału: szkło hartowane oraz tworzywo sztuczne – polistyren. Szkło hartowane spotkamy w droższych modelach kabin, jest to materiał trwały i, co najważniejsze, bezpieczny – w sytuacji przypadkowego rozbicia szkło rozkruszy się na małe kawałki o nieostrych brzegach, dzięki czemu unikniemy ewentualnego skaleczenia.

Szkło może być gładkie przezroczyste, matowe albo z wytłoczonymi wzorami, czy też kolorowe. Niektórzy producenci oferują także szkło ze specjalną powłoką, dzięki której łatwiej utrzymać taflę w czystości, a krople wody nie tworzą na niej nieestetycznych zacieków. Polistyren natomiast jest materiałem tańszym i mniej trwałym – bardziej podatnym na przebarwienia i uszkodzenia, takie jak zarysowania czy pęknięcia. Tu również możemy wybierać spośród kabin gładkich, wytłaczanych, matowych lub przezroczystych, bezbarwnych i kolorowych.

Ścianki i drzwi kabiny połączone są profilami. Najczęściej stosuje się profile aluminiowe, w wykończeniu chromowanym, anodowym lub lakierowane. W przypadku tych ostatnich możemy dobrać kolor lakieru do aranżacji łazienki.


Rodzaje brodzików prysznicowych

Myśląc o kabinie, nie sposób pominąć kwestii brodzika. Najlepiej kupić kabinę prysznicową z brodzikiem sugerowanym przez producenta, wówczas będziemy mieć pewność, że obie części będą ze sobą kompatybilne. Producenci podają zazwyczaj przy kabinach informację, które rodzaje brodzików, poza tymi dedykowanymi, będą do niej także pasować. Możemy zatem zdecydować się na połączenie dwóch elementów z różnych serii, kierując się jednak wskazaniami producenta. Brodziki prysznicowe różnią się między sobą materiałem (akrylowe, stalowe, ceramiczne, mineralne), wymiarem, kształtem i wysokością. Ze względu na tą ostatnią cechę brodziki dzielimy na:

Płaskie – wyglądają bardzo estetycznie, mogą być montowane na równi z płytkami podłogowymi lub niewiele nad nie wystawać – najbardziej płytkie brodziki mają od 2,5 do 5 cm wysokości. Ponadto są praktyczne i wygodne – bardzo łatwo do nich wejść, w związku z tym polecane są dla osób starszych i niepełnosprawnych. Wymagają specjalnego, niskiego syfonu, dlatego decyzję o wstawieniu kabiny z takim brodzikiem powinniśmy podjąć przed rozpoczęciem prac remontowych, tak by przygotować pod niego odpowiednią instalację.

Głębokie – możemy wybierać spośród standardowych głębokości od 9 do 16 cm, choć zdarzają się także bardzo głębokie (ok. 50 cm). Takie przydają się w domach, w których są małe dzieci – wówczas brodzik z powodzeniem zastąpi maluchom wannę. Głębokie brodziki często mają wyprofilowane siedzenie, dzięki czemu możemy wziąć prysznic na siedząco, wygodnie wykonać drobne zabiegi pielęgnacyjne ciała czy też kąpiel stóp. W przypadku głębokiego brodzika nie ma konieczności dorabiania specjalnej instalacji, bowiem pod nim bez problemu schowamy wszystkie elementy kanalizacyjne.

Możemy także zdecydować się na prysznic bez brodzika, co daje bardzo przestrzenny efekt aranżacyjny. Tego typu kabiny wymagają jednak wcześniejszego zaprojektowania instalacji kanalizacyjnej oraz odpowiedniego wykonania prysznica, z lekkim spadem w kierunku odpływu, tak aby woda po kąpieli nie pozostawała na podłodze.

Kupując brodzik prysznicowy (czy też cały komplet – kabinę z brodzikiem), upewnijmy się, czy jest w zestawie z syfonem. Rodzaj syfonu należy dobrać do rodzaju brodzika. Ważna jest jego średnica – 50 lub 90 mm – oraz przepustowość, zwłaszcza w przypadku zamontowania w kabinie panela prysznicowego, wówczas syfon musi poradzić sobie z odprowadzaniem dużej ilości wody.