Wiosenne MEGArabaty! Taniej nawet -20%,-40% lub -60%

MEGArabaty! -20%,-40% lub -60%

Koniec promocji za:

Sprawdź
advice-img
PORADNIK ZAKUPOWY
Grill ogrodowy – gazowy czy węglowy?

Grill ogrodowy – gazowy czy węglowy?

Szykujesz się do sezonu grillowego? Sprawdź, który grill lepiej sprawdzi się w twoim ogrodzie – węglowy czy gazowy?

Sezon grillowy zbliża się wielkimi krokami. Najwyższy czas zadbać o profesjonalny sprzęt, który urozmaici twoje menu i pozwoli ci spędzić miłe chwile w gronie bliskich i znajomych. Pytanie tylko, jaki grill ogrodowy wybrać? Czy lepszy jest tradycyjny grill węglowy, czy może bardziej zaawansowany grill gazowy? Aby ułatwić ci podjęcie decyzji podpowiadamy, jaka jest różnica między tymi sprzętami i pokazujemy ich mocne i słabsze strony.

 

→  Grill gazowy i węglowy – zasady działania

 

Kluczową kwestią odróżniającą grille węglowe od grilli gazowanych jest ich sposób działania, na co wskazują same nazwy obu urządzeń. Grille węglowe są zasilane węglem drzewnym lub brykietem, które trzeba porządnie rozpalić, aby uzyskać wysoką temperaturę, pozwalającą na termiczną obróbkę żywności.

 

grill gazowy w ogrodzie 

Grille gazowe zasilane są propanem lub (rzadziej) gazem ziemnym. Z wyglądu przypominają nieco tradycyjną kuchenkę gazową – mają płytę grzewczą i palniki. To one emitują płomień, który rozgrzewa ruszt. Aby włączyć urządzenie, wystarczy tylko przekręcić kurek.

 

Ważne: Grille węglowe i gazowe nie nadają się do użytku wewnątrz budynku. Jeśli zależy ci na sprzęcie całorocznym, który można uruchomić pod dachem, sprawdź grille elektryczne.

 

→  Grill gazowy czy węglowy – wygoda i łatwość użytkowania

 

Biorąc pod uwagę sposób i wygodę obsługi, grille gazowe zdecydowanie dominują nad grillami węglowymi. Nie trzeba ich rozpalać ani czekać na rozgrzanie rusztu – potrawy można grillować niemal od razu po uruchomieniu urządzenia. Dzięki stałej temperaturze (którą można dostosowywać do swoich potrzeb) produkty pieką się równomiernie, bez przypalania czy niedopiekania poszczególnych fragmentów. Nie trzeba więc stale stać przy grillu i sprawdzać, czy wszystko jest w porządku. Co ważne, na grillu gazowym można jednocześnie piec potrawy wymagające różnych temperatur, np. mięso, sery czy delikatne warzywa.

 

 

Zasilanie gazem pozwala też uniknąć drażniącego dymu i popiołu unoszącego się wokół przygotowywanego jedzenia. Kolejny plus to łatwość czyszczenia – żeliwny ruszt można szybko wymyć, bez zbędnego wysiłku.

Grillowanie na grillu węglowym jest zdecydowanie bardziej wymagające. Na wstępie trzeba rozpalić węgiel lub brykiet za pomocą podpałki. Później dopilnować, by przekształcił się w żar. Następnie rozłożyć składniki na ruszcie i pilnować, by upiekły się właściwie z każdej strony. Nie ma tu możliwości sterowania temperaturą, więc trzeba po prostu czuwać przy grillu i co jakiś czas sprawdzać poziom wypieczenia poszczególnych produktów.


Grille węglowe wytwarzają też pył, który może osiadać na jedzeniu, a także drażniący dym, który przenika odzież, tapicerowane meble ogrodowe czy ulokowane w bliskiej odległości zestawy wypoczynkowe. Dużo trudniej też utrzymać je w czystości. Nie obejdzie się tu bez porządnego szorowania rusztu.

 

Sprawdź >>> Jak wybrać meble ogrodowe na taras i balkon?

 

Porównanie sposobu użytkowania grilla gazowego i węglowego - infografika



 

→  Grill gazowy a węglowy – smak grillowanych potraw

 

Wiele osób twierdzi, że prawdziwy grill musi mieć smak i aromat wędzarnianego dymu. A zatem tylko grill węglowy jest tym, który warto mieć w swoim ogrodzie. Okazuje się jednak, że za klasyczny smak grillowanego mięsa i warzyw wcale nie odpowiada spalany węgiel, ale spalany tłuszcz, soki i marynaty. W grillu gazowym wszystkie te składniki trafiają na osłony palników, dając taki sam efekt smakowy, jak w przypadku przygotowywania potraw na grillu węglowym. Nie ma tu jednak charakterystycznego dymu, co dla niektórych może być plusem, dla innych – minusem.

 

Sprawdź nasze porady >>> Jak segregować śmieci?

 

→  Grill gazowy czy węglowy – który jest zdrowszy?

 

Grillowane potrawy są smaczne i aromatyczne, ale czy na pewno zdrowe? Okazuje się, że niekoniecznie. Potrawy przygotowywane na grillu mogą zawierać szkodliwe związki, np. wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (w skrócie WWA), które wykazują działanie rakotwórcze. Naukowcy z Politechniki Warszawskiej, którzy przeprowadzili pomiary w zakresie 16 WWA, wykazali, że podczas grillowania potraw na grillu węglowym wdychamy i pochłaniamy aż 12 lub nawet 13 z 16 szkodliwych węglowodorów (mniej przy grillu zasilanym węglem drzewnym, więcej przy grillu zasilanym brykietem z węgla drzewnego). Co ważne, część szkodliwych substancji (4 z 16) wydzielała się od razu po rozpaleniu grilla, zanim produkty spożywcze znalazły się na ruszcie.

 

Jak w badaniach wypadł grill gazowy? Znakomicie. Okazało się, że nie wydziela żadnych szkodliwych substancji, więc przygotowywane na nim produkty są w pełni bezpieczne dla zdrowia1. Odpada tu nie tylko węgiel, który podczas spalania emituje szkodliwe substancje, ale też stosowanie chemicznych podpałek i innych środków pomagających rozpalić ogień, które również nie służą naszemu zdrowiu.

 

Jeśli mimo wszystko skłaniasz się ku grillowi węglowemu, przestrzegaj kilku zasad, które pozwolą ci ograniczyć emisję szkodliwych związków:

 

  • używaj podpałki najwyższej jakości od sprawdzonych marek; najtańsze produkty często są „wzbogacone” o toksyczne domieszki żużlu czy ropy naftowej,

 

  • nigdy nie rozpalaj ognia przy pomocy benzyny, podpałki w płynie lub denaturatu,

 

  • grillując mięso, korzystaj z tacki zbierającej skapujący tłuszcz – kapiący na żarzący się brykiet lub węgiel tłuszcz jest jedną z głównych przyczyn powstawania szkodliwych substancji podczas grillowania,

 

  • dokładnie czyść ruszt po każdym grillowaniu – osadzający się na nim spalony tłuszcz jest szkodliwy dla zdrowia.

 

 Porównanie smaku i wpływu na zdrowie potraw z grilla gazowego i węglowego - infografika


→  Grill węglowy czy gazowy? Dostępność i cena

 

Ostatnimi punktami, które warto rozważyć przed zakupem konkretnego grilla ogrodowego są jego dostępność i cena. Który model wypada tu korzystniej? 

 

para przy grillu węglowym 

Jeśli porównujemy całe kategorie grilli, lepiej wypadają grille węglowe. W sezonie, małe, turystyczne modele można dostać niemal wszędzie – w sklepie ze sprzętem ogrodowym, w niewielkim markecie, a nawet na stacji benzynowej. Takie podstawowe sprzęty kosztują od kilkudziesięciu złotych wzwyż (im bardziej rozbudowane modele, tym drożej). Trzeba jednak pamiętać o tym, że cena idzie tu w parze z jakością. Grille węglowe za kilkadziesiąt złotych często są jednorazowe, a w najlepszym wypadku – jednosezonowe. Po intensywnym grillowaniu nadają się tylko na śmietnik.

 

Bardziej zaawansowane grille węglowe, wykonane z lepszego materiału i wyposażone w dodatkowe akcesoria kosztują już kilkaset złotych. Te można kupić w dobrych sklepach ze sprzętem ogrodowym.

 

Grille gazowe wypadają nieco gorzej w rankingu dostępności i ceny, ale tylko dlatego, że z zasady są porządniejsze i bardziej rozbudowane. Wykonuje się je z trwalszego materiału (żeliwny ruszt pokryty porcelaną), mają też wbudowane palniki, przez co nawet najmniejsze modele są większe i cięższe niż ich zasilani węglem koledzy. Trudniej zabrać je na grilla w parku czy pod miastem, dlatego raczej nie spotyka się ich na stacjach benzynowych czy w osiedlowym sklepiku. Za to w sklepach z artykułami ogrodowymi znajdziesz już pełną ofertę modeli, w cenie od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

 

Sklep z wyposażeniem łazienek nr 1 w Polsce!

Nasza infolinia: 61 899 55 00

Nasze nagrody

Wszystkie

Sklep z wyposażeniem łazienek nr 1 w Polsce!

diamenty
award23
trusted
award20
ceneo
quality

Odbiór zamówienia w 1986 miastach!