Dobrze dobrane lampki przypodłogowe czynią wnętrze bardziej przytulnym i dodają mu kolorytu. Przede wszystkim jednak wpływają pozytywnie na bezpieczeństwo użytkowników, oświetlając im drogę po zmroku. To właśnie dlatego są one tak chętnie montowane przy schodach i na korytarzach. Obecna oferta producentów obejmuje artykuły o różnej charakterystyce, nadające się zarówno do sypialni, jak i do salonu czy pokoju dziecięcego. Dostępne są też modele o specjalnych właściwościach, które można stosować na zewnątrz.
Oświetlenie przypodłogowe schodów
Wybierając odpowiednie oświetlenie przypodłogowe, powinniśmy zwrócić uwagę na rozmaite parametry, a podstawowym z nich będzie napięcie, do jakiego dany model jest przystosowany. Część produktów można podłączyć bezpośrednio do sieci 230 V, podczas gdy inne pracują np. przy 10 V – te drugie wymagają dodatkowego zasilacza, który dostarczy im prądu o odpowiednim napięciu. Są one częściej stosowane na zewnątrz, ze względu na warunki atmosferyczne. Gdy o nich mowa, warto zwrócić uwagę również na stopień ochrony IP, jaki posiada dany produkt. Istotną kwestią będzie bowiem to, w jakim stopniu oświetlenie schodów jest narażone na kontakt z wodą. Lampy z wysokim poziomem ochrony IP są odporne nawet na lanie strugi wody na ich powierzchnię, podczas gdy te z niskim poziomem teoretycznie nie powinny mieć kontaktu nawet z pojedynczą kroplą wody.
Oświetlenie przypodłogowe LED
Bardzo ciekawym rozwiązaniem w zakresie oświetlenia schodów jest zastosowanie lamp LEDowych. Dzięki nowoczesnym diodom elektroluminescencyjnym można je ściemniać lub nawet zmieniać kolory światła. Jeżeli chcesz pozytywnie zaskoczyć domowników oraz zaimponować gościom, to nadaj wnętrzu nową barwę i zobacz ich reakcję! Zastanawiasz się, ile prądu potrzebuje takie oświetlenie schodów?
LEDowe źródła światła są bardzo oszczędne – zużywają znacznie mniej energii niż
tradycyjne żarówki wolframowe lub świetlówki. Nie trzeba więc obawiać się o rosnące rachunki – wręcz przeciwnie, efektowne oświetlenie przypodłogowe LED jest więcej niż oszczędne!
Nowoczesne lampki przypodłogowe
Część nowoczesnych lamp przypodłogowych posiada sensor zmierzchu – uruchamiają się one po zmroku, a rano same przestają świecić. Nie trzeba więc pamiętać o ich wyłączaniu, celem ograniczenia niepotrzebnego zużycia energii. Ponadto dostępne są także lampy przypodłogowe z czujnikiem ruchu. To równie przydatna funkcjonalność – gdy tylko pojawimy się w pobliżu, nasza droga zostanie oświetlona. Wspomniane czujniki można regulować, zmieniając np. odległość, z jakiej „wyłapują” poruszające się osoby. Inną ciekawą opcją, którą posiadają niektóre lampki przypodłogowe, jest możliwość ładowania telefonu. Wystarczy podpiąć przewód USB do gniazda umieszczonego na powierzchni produktu.
Oświetlenie przypodłogowe LED na schodach
Istnieje wiele miejsc, w których warto zainwestować w
oświetlenie schodów LEDowe, wyposażone w czujniki ruchu. Z pewnością przyda się ono w hotelach odwiedzanych przez licznych gości. Podczas jednorazowej wizyty mało kto bowiem zapamięta, gdzie znajduje się włącznik światła. Nie każdy będzie też chciał z niego korzystać ze względów higienicznych – musiałby on być dotykany przez każdego, kto chce przejść korytarzem, a więc zarówno gości, jak i personel. Wykorzystując lampy przypodłogowe z czujnikiem ruchu, z pewnością ograniczymy zużycie energii. Nie muszą one świecić nieustannie przez całą noc. Dobrym miejscem do zamontowania tego typu produktów będą też korytarze różnych firm, zarówno w strefie biurowej, jak i magazynowej.
Halogeny przypodłogowe – zadbaj o bezpieczeństwo
Instalując lampy przypodłogowe w odpowiednich miejscach, zapewnimy sobie bezpieczną drogę np. do pokoju dziecięcego lub do łazienki. Subtelne światło o ciepłej barwie nie rozbudza nocą, ale pozwala uniknąć uderzenia w krawędź mebla lub nadepnięcia na pozostawiony klocek. Oświetlenie przypodłogowe to nie tylko bezpieczeństwo podczas poruszania się, ale też otucha dla najmłodszych pociech, zwłaszcza tych mających problemy z zasypianiem. Niewielki strumień ciepłego światła z pewnością ułatwi im łagodne zanurzenie się w objęciach Morfeusza.
Oświetlenie przypodłogowe – rodzaje zasilania i montażu
Wybierając produkt do swojego wnętrza, warto zwrócić uwagę na rodzaj zasilania. Niektóre modele podłącza się do sieci poprzez włożenie do gniazdka. A co zrobić, gdy chcemy mieć światło w miejscu, gdzie akurat nie ma gniazdka? Wtedy warto sięgnąć po oświetlenie przypodłogowe z zasilaczem i przewodem, który bezproblemowo doprowadzi energię do źródła światła. Oprócz tego dostępne są też lampki z akumulatorami, które ładuje się raz na kilka tygodni i którym ani gniazdko, ani przewód nie są do niczego potrzebne. Jeżeli natomiast jesteśmy na etapie planowania układu instalacji elektrycznej i oświetlenia w domu, możemy zostawić miejsce na puszki montażowe, gdzie w przyszłości włożone zostaną lampki przypodłogowe.