Jeszcze kilka lat temu wanny z hydromasażem były oznaką luksusu. Obecnie na rynku jest ich ogromny wybór, różnią się wielkością, wyposażeniem, materiałem i oczywiście – w zależności od tych aspektów – ceną. Każdy znajdzie coś odpowiedniegodla siebie!


Zanim zaczniemy przeglądać oferty producentów w poszukiwaniu najlepszej dla nas wanny, warto zapoznać się z ogólnymi informacjami na temat wanien z hydromasażem. Dzięki temu z jednej strony będziemy wiedzieć, czego się spodziewać, z drugiej zaś będziemy mogli określić swoje konkretne oczekiwania wobec wybranego produktu.

wanna z hydromasażem

Jakie wanny z hydromasażem oferuje rynek?

Najczęściej wannę z hydromasażem produkuje się z akrylu – to materiał bardzo wytrzymały, przyjemny w dotyku (ciepły i długo utrzymujący temperaturę wody) oraz plastyczny, dzięki czemu można kształtować z niego różne formy. Wybierać możemy spośród wanien prostokątnych, trójkątnych, owalnych, okrągłych i wielokątnych. Popularne są wanny narożne z hydromasażem, ale równie dobrze można je ustawić przy ścianie lub pośrodku pomieszczenia (tzw. wanny wolnostojące). Poza akrylowymi na rynku dostępne są – choć w zdecydowanej mniejszości – także wanny stalowe oraz drewniane.

Powinniśmy oczywiście dopasować wymiar wanny do wielkości łazienki. Producenci oferują wanny o bardzo zróżnicowanych gabarytach: nieduże, o długości niewiele ponad metr, jak i większe – 2,5-metrowe i więcej. Do niewielkiej łazienki najlepsza będzie wanna jednoosobowa, ale jeśli mamy w domu salon kąpielowy, możemy go wyposażyć w wannę dwuosobową, a nawet taką na większą liczbę osób.

Minimalną powierzchnią łazienki, jaka jest wymagana przy montażu wanny z hydromasażem, jest 6-7 m2. Wynika to z konieczności zapewnienia odpowiedniej wentylacji pomieszczenia, w mniejszej łazience bowiem wilgoć tworząca się podczas masażu wodnego może pozostać na ścianach i suficie, co może być z kolei przyczyną powstawania grzybów i pleśni.

Decydując się na wannę z hydromasażem, dopasujmy także jej wymiar do naszej sylwetki – by masaż był skuteczny i przyjemny, musimy mieć możliwość wygodnego ułożenia się w wannie. Ponadto, aby masaż przyniósł oczekiwane rezultaty, odległość ciała od dysz hydromasażu powinna wynosić minimum 10 cm.

Cudowne działanie wanny z hydromasażem

Rodzaj hydromasażu, liczba dysz i ich rozmieszczenie w wannie mają bezpośrednie przełożenie na rezultaty kąpieli. Dlatego znając szczegóły dotyczące działania i rodzaju hydromasażu, możemy wybrać właściwą wannę, dopasowaną do naszych potrzeb i oczekiwań.

Wyróżniamy trzy rodzaje hydromasażu:

Wodny – to masaż o działaniu leczniczym, zalecany przy różnego rodzaju schorzeniach układu kostnego i mięśniowego, bólach i urazach, reumatyzmie oraz często stosowany podczas rehabilitacji. Skuteczność tego masażu w dużym stopniu zależy od liczby dysz i ich rozmieszczenia w wannie. Najmniejsze zestawy wyposażone są w 4 dysze, a im jest ich więcej (w niektórych modelach nawet 35!), tym lepsze rezultaty daje hydromasaż.

Z jednej bowiem strony są nim objęte większe partie ciała, z drugiej zaś działa dokładniej na konkretne jego części. Otwory, przez które dostaje się woda pod ciśnieniem, rozmieszczone są na dnie oraz na bokach wanny i skierowane są na plecy, kark, ramiona, nogi oraz stopy. Przydatną funkcją jest możliwość zamknięcia poszczególnych dysz – wykorzystywane to jest w sytuacji, kiedy jakaś partia ciała – z powodu np. urazu lub dotkliwego bólu – nie powinna być poddawana działaniu silnego strumienia wody.

Powietrzny (perełkowy) – działa relaksująco, wywołując przyjemne doznania, ponadto dotlenia skórę, a tym samym poprawia jej ukrwienie. Powietrze do napełnionej wodą wanny wtłaczane jest w formie małych pęcherzyków za pomocą dysz lub poprzez podwójne, perforowane dno. Możemy podnieść komfort kąpieli z bąbelkami, stosując podgrzewacz dmuchawy, która wpompowuje do wanny ciepłe powietrze, dzięki czemu woda się nie wychładza, a kąpiel może trwać dłużej.

Wodno-powietrzny – to połączenie dwóch powyższych rodzajów masażu. W wannie z takim systemem możemy stosować masaż wodny i powietrzny równocześnie lub naprzemiennie. Bardziej zaawansowane wanny z hydromasażem mają szereg udogodnień oraz dodatkowe wyposażenie, które ułatwia użytkowanie wanny i podnosi jego komfort.

Do takich rozwiązań należy system samoczyszczący, sterowanie elektroniczne systemem dysz, zabezpieczenie przed pracą na sucho (uniemożliwiające włączenie hydromasażu w przypadku nienapełnionej wodą wanny), podwodne halogenowe oświetlenie czy antypoślizgowe dno.

Twoja chwila relaksu, czyli o ustawieniach słów kilka

W prostych, a zarazem najtańszych modelach wanien z hydromasażem, zastosowane jest sterowanie ręczne mechanizmem masażu podwodnego. Przy takim rozwiązaniu należy za każdym razem pilnować, aby dysze były zakryte w momencie włączenia pompy. W przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia pompy i czekać nas będzie kosztowna naprawa. Bezpieczniejszym i dużo bardziej komfortowym w użytkowaniu (ale też zdecydowanie droższym rozwiązaniem) będzie sterowanie elektroniczne. Jest ono wyposażone w czujnik zabezpieczający przed włączeniem pompy w sytuacji odkrytych dysz.


Oczywiście w przypadku sterowania elektronicznego mamy do wyboru różne poziomy jego zaawansowania. Może to być prosty w obsłudze panel z kilkoma funkcjami instalowany na brzegu wanny lub też umożliwiający indywidualne, szczegółowe ustawienie masażu zarówno wodnego, jak i perełkowego przy pomocy pilota. Pozwala on ustawić takie parametry jak intensywność i ilość strumieni, czas masażu, rodzaj strumienia (pulsacyjny bądź ciągły), temperaturę wody wypływającą z dysz czy przepływ i pulsację bąbelków powietrza, a także – w przypadku dodatkowego wyposażenia – rodzaj i kolor światła czy funkcję samooczyszczania i dezynfekcji systemu.

Wanna z hydromasażem a bezpieczeństwo

Zanim dokonamy zakupu wybranej wanny, upewnijmy się, że w naszej łazience jest odpowiednie zasilanie oraz połączenie z kanalizacją. Te dwa warunki są niezbędne do bezpiecznego i prawidłowego zainstalowania oraz użytkowania wanny z hydromasażem, warto też z tego powodu powierzyć montaż wanny elektrykowi z uprawnieniami lub serwisantowi producenta.

Instalacja elektryczna w domu czy mieszkaniu powinna być zabezpieczona wyłącznikiem różnicowoprądowym lub bezpiecznikiem, a jego wielkość musi odpowiadać wymaganiom określonym przez producenta wanny. Natomiast podłączenie wanny do instalacji kanalizacyjnej musi być wykonane pod niewielkim spadem w kierunku odpływu, aby po skończonej kąpieli możliwe było całkowite odprowadzenie wody oraz osuszenie przewodów.

Wanny z hydromasażem montuje się na specjalnych stelażach aluminiowych lub nóżkach, zaś obudowa nie powinna być na sztywno połączona z podłogą i ścianą ze względu na drgania, jakie występują w trakcie pracy systemu hydromasażu (należy o tym szczególnie pamiętać w przypadku wyboru wanny narożnej z hydromasażem). Panel obudowy powinien być też tak zamontowany, aby można go było łatwo zdjąć w przypadku awarii urządzenia. Jeśli planujemy obudować wannę płytkami lub wpuścić ją w podłogę, pamiętajmy, aby zadbać o odpowiednią wentylację przestrzeni pod wanną oraz wykonać otwór rewizyjny i w ten sposób zapewnić dostęp do pompy i przewodów systemu hydromasażu.

Pamiętajmy też, że prawidłowe wypoziomowanie podłoża oraz rodzaj i grubość obudowy ma wpływ na poziom hałasu podczas wykonywania masażu wodnego (nie powinien przekraczać 50 dB). Możemy zastosować izolację akustyczną, dzięki której w znacznym stopniu wygłuszymy pracującą pompę czy tłoczące powietrze dmuchawy. Taki zabieg poprawi również komfort użytkowania wanny z hydromasażem, umożliwi bowiem relaks w rytm stłumionych, miarowych dźwięków pracy elementów systemu do masażu lub też włączenie ulubionej, odprężającej muzyki.