Okrągła, z przelewem, kolorowa, ceramiczna, nablatowa, a może szklana? Te wszystkie pytania często nie dają nam spokoju przy wyborze idealnej umywalki. Jak z całego tego gąszczu dokonać właściwego wyboru?


Różne kształty umywalek

Najpopularniejszymi umywalkami są te w kształcie elipsy i półkola, ponieważ są nie tylko ergonomiczne, ale i łatwe w czyszczeniu. Coraz częściej decydujemy się też na designerskie umywalki w kształcie kwadratu czy prostokąta. Dla małych łazienek znaleziono bardzo poręczne rozwiązanie, a mianowicie umywalki narożne, które oszczędzają sporo miejsca. Z kolei dla osób niepełnosprawnych ruchowo stworzono umywalki specjalnie wyprofilowane z przodu.

umywalka nablatowa

Już nie tylko biel

Oprócz tradycyjnej białej umywalki można zauważyć, że na popularności zyskują również inne kolory. Już od dawna widoczny jest trend projektowania kolorowych umywalek. Wiele z nich ma dodatkowo przeróżne wzory i zdobienia, a paleta wykorzystywanych w nich barw to zarówno delikatne pastele, jak i odważny pomarańcz, czerwień czy zieleń.

Materiał na umywalki i blaty

Podobnie jak w przypadku kolorów, producenci umywalek prześcigają się w tworzeniu ich z różnych materiałów. Oprócz niezaprzeczalnie najpopularniejszej ceramiki możemy wybrać również umywalki ze specjalistycznego szkła, stali, drewna czy na bazie naturalnych kamieni. Oczywiście każdy z tych surowców różni się nie tylko wyglądem, ale i ceną, wykończeniem, trwałością oraz sposobem konserwacji. Podobnie jest z blatami pod umywalki. Możemy wybierać pośród zaimpregnowanego drewna, płyt meblowych, stali oraz szkła.

szklana umywalka

Wymiary umywalek

Jeśli chodzi o szerokość, wymiary umywalek wahają się w granicach od 35 do 60 cm, natomiast głębokość to przekrój od 25 do 56 cm. Oczywiście ich dobór jest zależny od przestrzeni. O ile w dużym pomieszczeniu mamy ogromną swobodę urządzania, o tyle w mniejszym jest już z tym zdecydowanie trudniej. Warto pamiętać o funkcjonalności i zdecydować się na model, który nie będzie przeszkadzał w użytkowaniu innych sprzętów łazienkowych.

Mocowanie i montaż

Jeśli w łazience posiadamy szafkę lub blat, umywalkę możemy przymocować poprzez wpuszczenie jej w blat, pod blat, lub zdecydować się na umywalkę nablatową. Możemy ją również dopasować do mebli, choć w takiej sytuacji warto kupić od razu skompletowany zestaw, aby wszystko do siebie jak najlepiej pasowało. Nieco bardziej nowoczesne propozycje to tzw. umywalki stawiane, np. na specjalnie przystosowanych do tego blatach.

Tradycyjną metodą mocowania umywalek, a jednocześnie najpopularniejszą w małych łazienkach, jest wieszanie ich, także ze specjalnie dopasowanym postumentem lub półpostumentem. Elementy te służą do ukrycia niezbyt eleganckiego syfonu oraz do podparcia umywalki. Warto jednak pamiętać, że wysokość zawieszenia umywalki musi być dopasowana do wysokości postumentu, a jeśli zdecydujemy się na półpostument, musi on zakrywać instalację odpływową aż do miejsca, w którym włączona jest ona do kanalizacji w ścianie.

umywalka prostokątna

Jaką umywalkę wybrać?

Kwestia wyboru umywalki jest indywidualna i zależna zarówno od naszych potrzeb, metrażu łazienki, jak i budżetu, którym dysponujemy. Warto jednak pamiętać, że nasze łazienki zawsze mogą być komfortowe i eleganckie. Bez względu na ich powierzchnię można dobrać takie elementy wyposażenia, aby całe pomieszczenie nie tylko było spójne wizualnie, ale też funkcjonalne.

Umywalka to jedno z najważniejszych urządzeń w łazience, bez którego trudno ją sobie wyobrazić, dlatego też powinna spełniać wszystkie nasze wymagania i służyć przez długie lata. Producenci umywalek oferują tak duży wybór w tym zakresie, że na pewno każdy z nas wybierze odpowiedni dla siebie model.