Czy warto montować sufit podwieszany w łazienkach? Jakie efekty można uzyskać? Czy sufit podwieszany w małej łazience nie zmniejszy pomieszczenia i nie będzie sprzyjał rozwojowi pleśni? Co warto wiedzieć o wadach i zaletach sufitów podwieszanych w łazienkach?

Przejdź do następnych akapitów:


Możliwości kształtowania sufitów podwieszanych z płyt gipsowo-kartonowych są niemalże nieograniczone. Nie jest to tylko kwestia zmniejszenia wysokości łazienki – wprost przeciwnie – niektóre tricki pozwolą optycznie powiększyć pomieszczenie.

Przykładowo, wykorzystanie szczeliny pozornej (czyli pozostawienie 2-3 cm przerwy między obniżonym sufitem a ścianą i pomalowanie jej na kolor ciemniejszy niż sufit) optycznie wydłuży ścianę. Dzięki możliwości wykorzystania różnego typu konstrukcji – łuków, zaokrągleń, podcieni – łazienka może uzyskać zupełnie nowy charakter. A odpowiedni montaż oświetlenia pozwoli uzyskać naprawdę niezwykłe efekty.

Jakie zalety ma montaż sufitu podwieszanego w łazienkach?

•Pozwala ukryć instalacje, przewody kominowe, ubytki,

•Zmienia optykę i estetykę pomieszczenia – w przypadku łazienki, która jest długa i wąska, pozwala ją optycznie poszerzyć. Zastosowanie nietypowego kształtu sufitu podwieszanego w łazienkach (np. łuki czy skosy) pozwala na wydzielenie stref w pokoju kąpielowym (np. suchej i mokrej) lub ciekawą aranżację pomieszczenia,

•Umożliwia montaż oświetlenia na większej powierzchni, zastosowanie listw LED, uzyskanie światła odbitego – jego wykorzystanie umożliwia zaprojektowanie oświetlenia tak, by podkreślić poszczególne elementy łazienki bez konieczności montażu lamp na ścianach, co w przypadku małej łazienki pozwala zaoszczędzić i bardziej uporządkować przestrzeń,•Zmniejsza poziom dźwięku w pomieszczeniach – pozwala je wyciszyć, co w łazience może być szczególnie przydatne, gdy chcemy się zrelaksować,

•Jest łatwy w montażu i nie wymaga pracy na mokro – dzięki czemu może stanowić szybką i ekonomiczną alternatywę w przypadku zniszczonego, wymagającego remontu sufitu,

•W przypadku starego budownictwa, pozwala również zoptymalizować koszty ogrzewania – sufit podwieszany nie tylko przecież izoluje, ale również zmniejsza kubaturę pomieszczenia.


Czy sufit podwieszany w łazienkach ma wady?

Łazienka to pomieszczenie wilgotne, więc aby sufit podwieszany spełniał swoją rolę należycie, konieczne jest zastosowanie specjalnych płyt o zwiększonej odporności na wilgoć. Częstym błędem jest też zaprojektowanie sufitu tak, że zamiast optycznie powiększać łazienkę, jeszcze bardziej pomniejsza pomieszczenie – dlatego warto przed podjęciem ostatecznej decyzji oraz rozpoczęciem montażu sufitu wykonać wizualizację komputerową.

Źle położone płyty mogą też pękać na łączeniach, dlatego tak ważne jest by wybrać fachowców z doświadczeniem, którzy znają się na sufitach podwieszanych w łazienkach i będą w stanie wykonać pracę należycie.

Zapisz

Zapisz