Odpowiednie ogrzewanie stanowi podstawę każdego pomieszczenia! Ma ono szczególnie znaczenie również w łazience. Decyzję odnośnie sposobu ogrzewania oraz liczby grzejników drabinkowych powinniśmy podjąć już podczas projektowania instalacji.


Pojedynczy grzejnik wystarczy na ogrzanie niewielkiej łazienki, jednak gdy mamy do ogrzania powierzchnię większą niż 10 m2, musimy rozważyć inne rozwiązania. W większych pomieszczeniach grzejnik nie powinien być jedynym źródłem ciepła. 

Można go jednak wspomóc montując dodatkowo ogrzewanie podłogowe. Ponadto w dzisiejszych czasach grzejnik to już nie tylko sposób na ogrzanie łazienki, ale również na podkreślenie jej charakteru. Dlatego wybierając ogrzewanie łazienkowe zwróćmy uwagę nie tylko na jakość grzejnika, ale i jego wygląd.


Ogrzewanie łazienki – podstawowe informacje

Dobierając grzejnik do łazienki w pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na informacje podawane przez producenta. Wśród nich powinna zostać podana moc grzejnika. Jest ona określana dla parametrów pracy instalacji 75/65/20°C (temperatura zasilania/temperatura powrotu/temperatura w pomieszczeniu).

Dobierając moc grzejnika łazienkowego (którym najczęściej są drabinki) pamiętajmy, że modele z chromowaną powłoką emitują ciepło słabiej niż modele pomalowane na biało. Moc chromowanego grzejnika powinna być większa o co najmniej 30% od mocy grzejnika malowanego.


Ogrzewanie podłogowe w łazience - które będzie odpowiednie?

Ogrzewanie podłogowe ogrzewa nie tylko kafelki, ale również powietrze w łazience. Najpopularniejsze rodzaje ogrzewania podłogowego to model elektryczny i wodny. Elektryczne ogrzewanie podłogowe ułożone z mat grzejnych lub kabli pod cienką warstwą zaprawy umożliwia uzyskanie efektu ciepłej podłogi w bardzo krótkim czasie. Wystarczy włączyć je pół godziny przed kąpielą, by podłoże zdążyło się nagrzać..


Podłoga może być również ogrzewana wodą, dlatego drugim rodzajem ogrzewania podłogowego jest ogrzewanie wodne. Koszt tego rodzaju instalacji jest wyższy niż w przypadku ogrzewania elektrycznego, jednak w dłuższej perspektywie taka inwestycja zwróci się – dzięki niższym kosztom eksploatacji.

Aby ogrzewanie podłogowe działało w pełni sprawnie powinniśmy pamiętać o tym, by kłaść na nie materiały, które dobrze przewodzą ciepło. Najlepiej nagrzewają się podłogi z terakoty, marmuru oraz gresu. Niemniej jednak wielkość płytek w łazience nie powinna przekraczać 30x30 cm, a fugi powinny być elastyczne – pod wpływem ciepła następuje rozszerzenie materiału i im większy element, tym większe prawdopodobieństwo ewentualnych pęknięć. Pamiętajmy też, że ze względów zdrowotnych temperatura podłogi w łazience nie powinna przekraczać 34°C.

Bezpieczeństwo najważniejsze!

Planując instalację ogrzewania łazienki bezwzględnie powinniśmy zapoznać się z zasadami, które dotyczą elektrycznych instalacji w pomieszczeniach. Dla bezpieczeństwa i ochrony wspomnianej instalacji elektrycznej zalecane jest stosowanie wyłączników różnicowo-prądowych. Takie wyłączniki chronią przed porażeniem prądem elektrycznym przy dotyku pośrednim i bezpośrednim, a ponadto ograniczają skutki uszkodzenia urządzeń.