Dom to miejsce wyjątkowe, dlatego staramy się, aby było wygodne, przytulne i… ciepłe. A biorąc pod uwagę szerokość geograficzną, w jakiej położony jest nasz kraj, kwestia ciepła w domu jest szczególnie istotna.

Przy wyborze odpowiedniego kotła ważną kwestią jest określenie jego mocy, która zależy od wielkości budynku / mieszkania, jego izolacji i szczelności. Najlepiej zdefiniowanie mocy pieca pozostawić w gestii doświadczonego instalatora, który uwzględniając dane techniczne dotyczące murów budynku, a także wielkość i rozmieszczenie pomieszczeń oraz źródła ciepła (położenie grzejników, jak i miejsc poboru ciepłej wody), określi, jakiego typu ogrzewanie i jakiej mocy piec będzie najlepszym rozwiązaniem.

Dokonuje on analizy dotyczącej zapotrzebowania budynku na ciepło, które – jak już wspomnieliśmy – zależy od izolacji i szczelności murów. Dla domów starych o słabej izolacji i nieszczelnych oknach wynosi ono ok. 100 W/m2, w nowym budownictwie waha się w granicach 45-75 W/m2, zaś budynki niskoenergetyczne lub o zwiększonej izolacji termicznej mają zapotrzebowanie na ciepło poniżej 45 W/m2. Mając takie informacje, instalator określa moc grzejników niezbędnych do ogrzania poszczególnych pomieszczeń, a zsumowanie tych danych (czyli mocy wszystkich grzejników znajdujących się w domu czy mieszkaniu) daje mu wiedzę, jakiej mocy kocioł należy wybrać.

Rodzaje kotłów CO na gaz

Kotły gazowe mają wszechstronne zastosowanie; nadają się do ogrzewania zarówno małych mieszkań, jak i dużych domów. Są wygodne w użytkowaniu – stale gotowe do pracy i proste w obsłudze. Wyróżniamy kilka rodzajów kotłów gazowych.

Kotły stojące lub wiszące

Stojące są większe (z tego względu najlepiej umieścić je w osobnym pomieszczeniu), ale też bardziej wytrzymałe ze względu na żeliwny wymiennik ciepła. Zaletą modeli wiszących są niewielkie gabaryty, w związku z czym nie potrzebujemy zbyt wiele miejsca na ich zainstalowanie (np. w kuchni czy w łazience). Wyposażone są w stalowy wymiennik ciepła.

Kotły jedno- lub dwufunkcyjne

Różnią się pod względem funkcjonalnym: jednofunkcyjny służy wyłącznie do podgrzewania wody krążącej w systemie centralnego ogrzewania, czyli w rurach CO i grzejnikach, zaś dwufunkcyjny służy do ogrzewania domu (poprzez grzejniki), jak i wody użytkowej. W tym rodzaju kotła woda użytkowa podgrzewana jest od momentu, kiedy domownik odkręci kurek ciepłej wody, i do czasu, kiedy zakręci kurek, a zatem woda ogrzewana jest przepływowo. Takie rozwiązanie nie jest do końca komfortowe, zwłaszcza w dużych domach – kiedy woda płynie w dwóch źródłach, np. z baterii wannowej oraz w kranie nad zlewem kuchennym, ciśnienie i temperatura wody w obu są niskie.


Aby temu zapobiec, można zdecydować się na kocioł dwufunkcyjny z zasobnikiem – produkt droższy, ale dużo wygodniejszy i dający większy komfort użytkowania. Taki zasobnik ma pojemność od 20 do 60 litrów i magazynuje ciepłą wodę, dzięki czemu z kranu popłynie od razu podgrzana woda, a w przypadku jej poboru z kilku źródeł nie nastąpi spadek ani ciśnienia, ani temperatury. Ponowne napełnienie zbiornika i ogrzanie wody trwa ok. 5-10 minut W przypadku kotła jednofunkcyjnego można także dokupić zasobnik (te są dużo większe – ok. 100 litrów), który będzie magazynował ciepłą wodę na potrzeby użytkowe. Rozwiązanie to jest jednak droższe od pieca dwufunkcyjnego z zasobnikiem.


Kotły kondensacyjne i tradycyjne

W związku z dyrektywą ErP, która zaczęła obowiązywać we wrześniu 2015 roku, z rynku zniknęły popularne dotąd kotły niekondensacyjne z zamkniętą komorą spalania. Ich miejsce zajęły nowocześniejsze, dostosowane do dyrektywy i bardziej przyjazne środowisku naturalnemu wersje kotłów kondensacyjnych. To rodzaj kotła z zamkniętą komorą spalania, jednak wyróżnia się obecnością specjalnego wymiennika ciepła, który dodatkowo odbiera ciepło ze spalin. Schładza je do niskiej temperatury (40-45°C), dokonuje kondensacji pary wodnej (która w przypadku  innych kotłów uchodzi do komina) i odzyskuje w ten sposób jeszcze dużą część energii.

Rynek wciąż oferuje także kotły z otwartą komorą spalania, które pobierają powietrze do spalania gazu z pomieszczenia, w którym są zainstalowane. Warunkiem ich prawidłowego i bezpiecznego działania jest zamontowana w bliskim sąsiedztwie takiego kotła kratka wentylacyjna. Za wadę tego rozwiązania bywa stawiany fakt, że zimą do wnętrza pomieszczenia dostaje się zimne powietrze z zewnątrz. Zakup kotła kondensacyjnego wiążę się z większym wydatkiem, jednak jest to rozwiązanie nowocześniejsze, a inwestycja zwraca się w trakcie jego użytkowania.