Dobierając grzejnik do konkretnego pomieszczenia musimy przede wszystkim określić, jakie jest zapotrzebowanie ciepła w pokoju, do którego będziemy chcieli dobrać ogrzewanie. Jest to niezwykle ważne, gdyż dzięki poprawnym obliczeniom przestrzeń nie będzie ani przegrzana, ani zbyt zimna.


Dobór grzejnika a jego funkcja

Bardzo ważnym aspektem w doborze grzejnika do pomieszczenia jest określenie jego funkcjonalności. Do wyboru mamy grzejniki grzejące, dogrzewające czy suszące, ale również takie, które łączą w sobie wszystkie powyższe funkcje. Decydując się na grzejnik grzewczy, zawsze powinniśmy brać pod uwagę przede wszystkim jego moc. Dzięki temu będzie spełniał swoje funkcje tak, jak należy, bez ponoszenia strat cieplnych.

Grzejniki dogrzewające, będące często elementem ozdobnym, powinny być dopasowane do wnętrza przede wszystkim pod kątem ich designu, aby tworzyć z nim jednolitą całość. W tym wypadku moc grzejników nie jest najważniejszym kryterium, w przeciwieństwie do ich wyglądu. Jeśli w pomieszczeniu znajdują się także inne źródła ciepła, możemy sobie pozwolić na pełną dowolność w wyborze tego rodzaju grzejnika.

Bardzo często spotykane w naszych łazienkach grzejniki suszące to idealny wybór do małych pomieszczeń, gdyż dzięki swojej funkcjonalności pozwalają na efektywne zagospodarowanie przestrzeni. Wystarczy, że będą szerokie i z dużą liczbą poziomych prętów, a na pewno spełnią swoje zadanie należycie.

grzejnik łazienkowy

Odpowiednia moc grzejnika do pokoju

Oprócz dostosowanego według potrzeb i preferencji kształtu grzejnika, a także jego funkcji, należy również uwzględnić jego moc. W pomieszczeniach takich jakich sypialnia czy kuchnia lub łazienka, oczekiwane temperatury znacznie się różnią, dlatego aby uniknąć niespodzianek związanych z zapotrzebowaniem cieplnym, należy zdecydować się na dokładne obliczenia projektowe.

Od czego zależy moc grzejnika?

Temperatura wody, która przepływa przez grzejnik, jest jego mocą zasilającą i to od niej w głównej mierze zależy moc grzejnika. Różne źródła ciepła mają różne parametry i określone miejsca, w których mogą zostać zamontowane. Wszystko zależy od temperatury zasilania, temperatury wody wypływającej z grzejnika i temperatury wewnątrz pomieszczenia. W różnego rodzaju katalogach można zobaczyć, że powyższe temperatury kształtują się odpowiednio 75°/65°/20° i oznaczają tzw. moc normalną.

grzejnik dekoracyjny do pokoju

Efektywne i tanie ogrzewanie

Dobór grzejnika do pomieszczenia jest złożonym procesem, ale przy niewielkim zgłębieniu wiedzy nie powinien sprawiać nam większych problemów. Oprócz prawidłowego dobrania grzejników bardzo ważne jest też ich odpowiednie wykorzystanie. Dzięki kilku prostym krokom rachunki będą o wiele niższe, a temperatura w pomieszczeniu stabilna.

Warto zdecydować się na montaż grzejników tam, gdzie strata ciepła jest największa, a więc pod oknami. W przypadku wietrzenia pomieszczenia należy to robić krótko, ale intensywnie – w ten sposób utrata ciepła nie będzie zbyt duża. Ponadto nie należy zasłaniać grzejników, ponieważ w takiej sytuacji stają się one zupełnie nieefektywne. Dzięki codziennemu przestrzeganiu tych prostych zasad nasze grzejniki będą nie tylko prawidłowo działać, ale także pozwolą na optymalne wykorzystanie domowego budżetu.