Płytki ceramiczne najczęściej stosujemy w łazience bądź kuchni, ale nie tylko. Coraz częściej kładziemy je także w korytarzu, garażu, na tarasie, a nawet w salonie czy biurze.

Wybór płytek ceramicznych – zarówno rodzaju, rozmiarów, jak i kolorystyki oraz wzorów – jest ogromny, dlatego często podjęcie decyzji, jakie płytki wybrać, nie jest proste.


Najlepiej zatem zdobyć garść informacji na ich temat, by później – posiadając wiedzę merytoryczną – wyruszyć do sklepu lub zasiąść przed wyszukiwarką sklepu internetowego i znaleźć te najlepsze, czyli najbardziej odpowiadające naszym oczekiwaniom.

płytki łazienkowe

Rodzaje płytek ceramicznych

W zależności od tego, gdzie będziemy kłaść kafelki oraz jaki efekt chcemy uzyskać, mamy do wyboru wiele rodzajów płytek ceramicznych.

Terakota 

Są to płytki kamionkowe szkliwione o powierzchni gładkiej lub z fakturą. Terakota jest mocna i odporna na uszkodzenia, choć bardziej krucha od gresu, charakteryzuje się niską nasiąkliwością wodną. Dzięki tym zaletom doskonale nadaje się na podłogi.

Gres

Płytki gresowe wykonane są z mielonego kwarcu, kaolinu i skaleni. Charakteryzują się tym, że są bardzo trwałe, twarde i wytrzymałe zarówno na ścieranie, uszkodzenia mechaniczne, jak i działanie środków chemicznych. Gres może być szkliwiony lub nieszkliwiony – odmianą tego drugiego jest gres polerowany, który można wykorzystywać na podłogach i ścianach. 

Gresu technicznego raczej nie stosuje się w łazienkach – jego powierzchnia jest chropowata, a w otworach może pozostawać wilgoć, która powoduje szarzenie płytek.

Klinkier

To również bardzo trwałe i odporne płytki, które stosuje się zarówno na podłogę, jak i ściany. Klinkiery mogą być szkliwione lub nieszkliwione, prasowane lub ciągnione. Płytki klinkierowe produkowane w technologii ciągnienia cechują się jednak sporymi odchyleniami od określonego przez producenta standardowego wymiaru, co wiąże się z koniecznością zastosowania szerszej fugi.

Glazura

To wyłącznie płytki ścienne. Różnią się między sobą grubością, stopniem połysku, kolorem i wzornictwem. W porównaniu do gresu, terakoty i klinkieru glazura jest dość cienka i krucha.

Płytki rektyfikowane

Mają bardzo regularne wymiary (z dokładnością do 0,2 mm) i kąty między bokami (90°). W odróżnieniu od zwykłych płytek mają ostre, proste krawędzie, dzięki czemu doskonale nadają się do kładzenia z minimalną fugą. Płytki rektyfikowane dają efekt jednolitej powierzchni, który jest pożądany w aranżowaniu łazienki o nowoczesnej czy minimalistycznej stylistyce. Wadą jest niestety wyższa cena za m2 w porównaniu do płytek standardowych.

płytki ceramiczne


Parametry płytek ceramicznych

Wybierając płytki na ściany i podłogi do pomieszczeń o różnym przeznaczeniu, musimy uwzględnić zarówno ich rodzaj, jak i poniższe parametry.

Ścieralność (PEI) 

Każdy producent określa klasę ścieralności dla płytek szkliwionych. Norma wyróżnia 5 klas ścieralności – im wyższa, tym odporniejsze na ścieranie są dane płytki ceramiczne. Informacja ta jest szczególnie istotna przy doborze płytek podłogowych, które są najbardziej narażone na działanie czynników mechanicznych mogących uszkodzić powierzchnię kafelków.

Mrozoodporność

Ten parametr informuje nas o tym, czy dane płytki są odporne na działanie niskich temperatur. Na tarasy, balkony, do nieogrzewanego garażu wybierać należy płytki mrozoodporne, w przeciwnym razie na podłodze szybko mogą pojawić się pęknięcia.

Antypoślizgowość

Producent informuje także, czy dane płytki mają właściwości antypoślizgowe. Norma rozróżnia 5 podstawowych oznaczeń płytek – od R9 do R13, gdzie wyższa wartość oznacza płytki mniej śliskie. Drugi z parametrów antypoślizgowości, określany literami A, B lub C. Ma on zastosowanie w miejscach, w których z założenia użytkownicy będą przemieszczali się boso. Zwracajmy na ten parametr uwagę, wybierając płytki podłogowe, zwłaszcza w przypadku pomieszczeń, w których panuje wilgoć lub podłoga często jest mokra.

Nasiąkliwość

To również ważny parametr, który powinniśmy sprawdzić szukając płytek, szczególnie do łazienki – zarówno na podłogę, jak i na ściany. Nasiąkliwość płytek określa się w procentach – im mniejsza jest jej wartość, tym lepiej. Do łazienek powinniśmy kupować płytki o nasiąkliwości nie większej niż 3%.

wilgoć na płytkach

Jakie są wymiary płytek?

Wybierając płytki ceramiczne, zwracamy uwagę nie tylko na ich kolorystykę i wzornictwo, ale także na wymiary. W tym zakresie trendy zmieniają się co kilka lat, raz popularne są płytki nieduże, a nawet malutkie, tworzące mozaikę, a kiedy indziej – te o znacznych rozmiarach.

Zawsze jednak znajdziemy produkty uniwersalne, o standardowych wymiarach, pasujące do wielu wnętrz (salon, łazienka, kuchnia czy korytarz), bez względu na panującą modę. Najczęściej występujące wymiary płytek (w cm) to: 30x60, 20x50, 60x60, 90x60, 45x45, rzadziej zaś spotkamy duże formaty, takie jak: 20x120, 60x120 czy 40x100.

mozaika

Małe płytki i mozaika od lat niezmiennie polecane są jako kafelki do łazienki - ponieważ są doskonałym materiałem do wykańczania ścian kabin prysznicowych czy obudowywania wanien i brodzików (dają bardzo ciekawy efekt aranżacyjny, mocno akcentując wybrane części pomieszczenia). 

Warto też pamiętać, że płytki o większych rozmiarach dobrze wyglądają w małej łazience, którą optycznie nieco powiększają. Ciekawym zabiegiem jest zastosowanie płytek o różnych wymiarach i wzorach w ramach tej samej serii – dają one możliwość kreatywnego i niekonwencjonalnego kształtowania przestrzeni łazienkowej.