Płytki ceramiczne to podstawowy materiał stosowany do urządzania łazienki, ale nie tylko. Coraz częściej kładziemy je także w korytarzu, kuchni, garażu, na tarasie, a nawet w salonie.


Wybór płytek – zarówno rodzaju, rozmiarów, jak i kolorystyki oraz wzorów – jest ogromny, dlatego często podjęcie decyzji, jakie płytki wybrać, nie jest proste.


Najlepiej zatem zdobyć garść informacji na ich temat, by później – posiadając wiedzę merytoryczną – wyruszyć do sklepu lub zasiąść przed wyszukiwarką sklepu internetowego i znaleźć te najlepsze, czyli najbardziej odpowiadające naszym oczekiwaniom.

płytki łazienkowe

Rodzaje płytek 

W zależności od tego, gdzie będziemy kłaść kafelki oraz jaki efekt chcemy uzyskać, mamy do wyboru różne rodzaje płytek:

Terakota – to płytki kamionkowe szkliwione o powierzchni gładkiej lub z fakturą. Terakota jest mocna i odporna na uszkodzenia, choć bardziej krucha od gresu, charakteryzuje się niską nasiąkliwością wodną. Dzięki tym zaletom doskonale nadaje się na podłogi.

Gres – to płytki z mielonego kwarcu, kaolinu i skaleni, bardzo trwałe, twarde i wytrzymałe zarówno na ścieranie, uszkodzenia mechaniczne, jak i działanie środków chemicznych. Gres może być szkliwiony lub nieszkliwiony – odmianą tego drugiego jest gres polerowany. Przeznaczony jest głównie na podłogi, ale także na ściany. Gresu technicznego raczej nie stosuje się w łazienkach – jego powierzchnia jest chropowata, a w otworach może pozostawać wilgoć, która powoduje szarzenie płytek.

Klinkier – to również bardzo trwałe i odporne płytki, które stosuje się zarówno na podłogę, jak i na ściany. Klinkiery mogą być szkliwione lub nieszkliwione, prasowane lub ciągnione. Płytki klinkierowe produkowane w technologii ciągnienia cechują się jednak sporymi odchyleniami od określonego przez producenta standardowego wymiaru, co wiąże się z koniecznością zastosowania szerszej fugi.

Glazura – to wyłącznie płytki ścienne. Różnią się między sobą grubością, stopniem połysku, kolorem i wzornictwem. W porównaniu do gresu, terakoty i klinkieru glazura jest dość cienka i krucha.

Płytki rektyfikowane – mają bardzo regularne wymiary (z dokładnością do 0,2 mm) i kąty między bokami (90°). W odróżnieniu od zwykłych płytek mają ostre, proste krawędzie, dzięki czemu doskonale nadają się do kładzenia z minimalną fugą. Daje ona efekt jednolitej powierzchni, który jest pożądany w aranżowaniu łazienki o nowoczesnej czy minimalistycznej stylistyce. Wadą jest niestety wyższa cena za m2 w porównaniu do płytek standardowych.

płytki ceramiczne


Parametry płytek ceramicznych

Wybierając płytki na ściany i podłogi do pomieszczeń o różnym przeznaczeniu, musimy uwzględnić zarówno ich rodzaj, jak i następujące parametry:

Ścieralność (PEI) – każdy producent określa klasę ścieralności dla płytek szkliwionych. Norma wyróżnia 5 klas ścieralności – im wyższa, tym odporniejsze na ścieranie są dane płytki ceramiczne. Informacja ta jest szczególnie istotna przy doborze płytek podłogowych, które są najbardziej narażone na działanie czynników mechanicznych mogących uszkodzić powierzchnię kafelków.

Mrozoodporność – ten parametr informuje nas o tym, czy dane płytki są odporne na działanie niskich temperatur. Na tarasy, balkony, do nieogrzewanego garażu wybierać należy płytki mrozoodporne, w przeciwnym razie na podłodze szybko mogą pojawić się pęknięcia.

Antypoślizgowość – producent informuje także, czy dane płytki mają właściwości antypoślizgowe. Norma rozróżnia 5 podstawowych oznaczeń płytek – od R9 do R13, gdzie wyższa wartość oznacza płytki mniej śliskie. Drugi z parametrów antypoślizgowości, określany literami A, B lub C, ma zastosowanie w miejscach, w których z założenia użytkownicy będą przemieszczali się boso. Zwracajmy na ten parametr uwagę, wybierając płytki podłogowe, zwłaszcza w przypadku pomieszczeń, w których panuje wilgoć lub podłoga często jest mokra.

Nasiąkliwość – to również ważny parametr, który powinniśmy sprawdzić szukając płytek, szczególnie do łazienki – zarówno na podłogę, jak i na ściany. Nasiąkliwość płytek określa się w procentach – im mniejsza jest jej wartość, tym lepiej. Do łazienek powinniśmy kupować płytki o nasiąkliwości nie większej niż 3%.

wilgoć na płytkach

Rozmiary płytek

Wybierając płytki ceramiczne, zwracamy uwagę nie tylko na ich kolorystykę i wzornictwo, ale także na wymiary. W tym zakresie trendy zmieniają się co kilka lat, raz popularne są płytki nieduże, a nawet malutkie, tworzące mozaikę, a kiedy indziej – te o znacznych rozmiarach.

Zawsze jednak znajdziemy produkty uniwersalne, o standardowych wymiarach, pasujące do wielu wnętrz (salon, łazienka, kuchnia czy korytarz), bez względu na panującą modę. Najczęściej występujące wymiary płytek (w cm) to: 30x60, 20x50, 60x60, 90x60, 45x45, rzadziej zaś spotkamy duże formaty, takie jak: 20x120, 60x120 czy 40x100. 

mozaika
Małe płytki i mozaika od lat niezmiennie polecane są jako doskonały materiał do wykańczania ścian kabin prysznicowych czy obudowywania wanien i brodzików – dają bardzo ciekawy efekt aranżacyjny, mocno akcentując wybrane części łazienki.

Warto też pamiętać, że płytki o większych rozmiarach dobrze wyglądają w 
małej łazience, którą optycznie nieco powiększają. Ciekawym zabiegiem jest zastosowanie płytek o różnych wymiarach i wzorach w ramach tej samej serii – dają one możliwość kreatywnego i niekonwencjonalnego kształtowania przestrzeni łazienkowej.