Pokój kąpielowy – 4 wyznaczniki wnętrza

Łazienka

Poradnik

Aranżacja

  • calendar29.05.2018
  • Autor: Natalia Dur
Aranżacja pokój kąpielowyAranżacja pokój kąpielowy

Łazienka nie jest już tym samym miejscem, co kiedyś! Teraz przede wszystkim spełnia rolę pokoju kąpielowego, czyli miejsca, gdzie możesz się zrelaksować i zadbać nie tylko o swoje ciało, ale i umysł. Na taki własny rodzaj domowego SPA decyduje się coraz więcej osób. Na czym polega fenomen tego wnętrza? Czym różni się ono od zwykłej łazienki?

W artykule:


Tak naprawdę tradycja pokoi kąpielowych znana jest od wieków. Ich protoplastami były rzymskie łaźnie oraz termy. Jedyną różnicą jest fakt, że dziś pokój kąpielowy ma domowy, prywatny charakter. Rzymskie łaźnie z kolei dostępne były dla szerszego grona zainteresowanych.

Choć pokój kąpielowy można zaaranżować na małej powierzchni, to jednak najlepiej zdecydować się na niego mając do dyspozycji większy metraż. Jak urządzić nowoczesny pokój kąpielowy tak, by był nie tylko odpowiedzią na najnowsze wnętrzarskie trendy, lecz również oazą niezapomnianych chwil? Z czego powinien się składać?

1.  Pokój kąpielowy z wanną wolnostojącą

Niezależnie od tego, w jakim stylu zaaranżujesz swój pokój kąpielowy, w jego centralnym punkcie powinna znaleźć się wanna wolnostojąca z dopasowaną do niej baterią wolnostojącą. To właśnie wokół wanny toczy się całe życie we wnętrzu tego rodzaju!

Zdjęcie i projekt: Jedyne Takie Wnętrza

W ofertach różnych producentów znajduje się wiele modeli wanien wolnostojących. To, na jaką się zdecydujesz, zależy wyłącznie od Twoich preferencji!

Przykład: pokój kąpielowy w stylu retro

Jeżeli pragniesz, by Twój pokój SPA urządzony był w stylu retro, na ścianach wnętrza połóż naprzemiennie białe i czarne płytki ceramiczne – tak, by ułożyć z nich szachownicę.


Podłogę wyłóż tylko czarnymi płytkami. W centralnym punkcie pokoju zamontuj wannę wolnostojącą w stylu retro na ozdobnych nóżkach oraz stylizowaną baterię wannowo-prysznicową. Całość dopełnij dodatkami i nastrojowym oświetleniem. W ten sposób stworzysz piękny pokój kąpielowy w klimacie retro!

2. Meble do pokoju kąpielowego

Pokój kąpielowy tym różni się od zwykłej łazienki, że zawsze tworzy się w nim strefę wypoczynkową, której obowiązkową częścią są meble. I to nie byle jakie, lecz takie, które zazwyczaj umieszcza się w salonach lub sypialniach. W jaki sposób wykorzystać meble w domowym SPA? To bardzo proste! Wystarczy, że w pobliżu wanny wolnostojącej umieścisz wygodny fotel.
[*WAEXCMP17WH,A24T438000,SIENAWWBP,E306601,#WMD160G*]

Przykład: pokój kąpielowy w stylu glamour

Jeśli ten artykuł właśnie czyta kobieta, na pewno zrozumie na czym polega fenomen tego typu aranżacji. Nasz przepis na to wnętrze opiera się na czterech kolorach – czarnym, białym oraz intensywnym i delikatnym różu. Po pierwsze, niech na podłodze zagoszczą czarne płytki ceramiczne z wysokim połyskiem.


Trzy ściany wyłóż płytkami w kolorze pudrowego różu, a na czwartej połóż fototapetę. Ściana np. z motywem różowego storczyka i czarnych kamieni będzie stanowiła doskonałe tło dla dużej czarnej wanny wolnostojącej. W jej okolicach umieść wygodny stylizowany i intensywnie różowy fotel lub, jeśli pozwala Ci na to miejsce, sofę. Będzie nie tylko ozdobą, ale również wygodnym miejscem do położenia ubrań lub ręcznika. By nieco rozjaśnić wnętrze,pozostałe urządzenia w innych strefach pozostaw białe (np. umywalkę i miskę WC).

3. O stylu decyduje oświetlenie

W pokoju kąpielowym obowiązkowo powinno pojawić się stylowe i eleganckie oświetlenie. Takie, które nie będzie pełniło jedynie funkcji źródła światła oraz dekoracji, ale takie, które w jednej sekundzie przeniesie Cię do innego świata. Świata tajemniczego i odprężającego zarazem.

Zdjęcie i projekt: Jedyne Takie Wnętrza

Wyznacznikiem doboru oświetlenia powinien być styl, w jakim urządzasz wnętrze. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że Twój pokój kąpielowy będzie spójny, ale i z charakterem!

Przykład: pokój kąpielowy w industrialnym stylu

Jeśli marzysz o pokoju kąpielowym z industrialnym duchem, zwróć uwagę na dobór oświetlenia.


Możesz zastosować lampy wiszące w kształcie żarówki. Taka opcja pięknie podkreśli wszelkie zastosowane we wnętrzu metalowe i miedziane akcenty. Z kolei jeśli projekt pokoju kąpielowego zakłada użycie cegły lub betonu, możesz dobrać oświetlenie, które również wykonane jest z naturalnych materiałów (np. duże fabryczne lampy lub kinkiety).


4. Dekoracje i akcesoria

O końcowym efekcie “wow” w każdym wnętrzu decydują akcesoria i dodatki. Zatem nie oszczędzaj na takich rzeczach jak efektowny dywanik czy stylizowane dozowniki do mydła i wieszaki na ręczniki. Wszystko może dodać uroku Twojemu pokojowi kąpielowemu – obrazy, grafiki, ozdobne ręczniki, figurki oraz rośliny.


Przykład: pokój kąpielowy w stylu feng shui

O stylu feng shui w pokoju kąpielowym mogą decydować w dużej mierze dodatki. Wśród nich powinny znaleźć się drewniane dozowniki do mydła oraz mydelniczki i kubki do do mycia zębów. Uzupełnieniem całości powinny być rośliny, np. bambusy w drewnianych wazonach lub storczyki.


Zdjęcie i projekt: Jedyne Takie Wnętrza

Piękną ozdobą pokoju kąpielowego, zwłaszcza w strefie z wanną, mogą być kamienie. Ułożone na brzegu wanny staną się elementem relaksującym Twoje zmysły.