Oświetlenie przedpokoju i korytarza – czym się kierować przy zakupie lamp?

Poradnik

Aranżacja

Oświetlenie

  • calendar27.12.2021
  • Autor: Natalia Dur
Oświetlenie przedpokoju i korytarzaOświetlenie przedpokoju i korytarza

Przedpokój i korytarz to główne szklaki komunikacyjne w domu. Przebywamy w nich co najmniej kilka razy dziennie – gdy chcemy przejść do innej części mieszkania czy wyjść na zewnątrz (a później wrócić). Pomieszczenia te wymagają dobrego oświetlenia, zapewniającego swobodę poruszania się i wygodnego korzystania z garderoby. Światło musi być zatem dobrane z należytą starannością i uwagą. Również dlatego, że często korytarze są pozbawione dostępu do okna, co może dawać poczucie przytłoczenia. Podpowiadamy, jakie lampy do przedpokoju i korytarza wybrać, by wnętrze było komfortowe i zyskało na przestronności.

W artykule:

 

Jak rozplanować oświetlenie przedpokoju i korytarza?

Podstawową zasadą pozwalającą dobrze oświetlić przedpokój i korytarz jest prawidłowe dopasowanie lamp do rozmiaru i kształtu pomieszczenia. Jeśli przedpokój jest nieduży i ma kwadratowy układ, wystarczy zamontować tu pojedynczą lampę sufitową (np. plafon czy lampę punktową).

Gdy korytarz jest długi i wąski, jedno źródło światła nie wystarczy. Na całej długości pomieszczenia trzeba równomiernie rozłożyć kilka pojedynczych lamp sufitowych albo postawić np. na lampy liniowe montowane wzdłuż korytarza.


Sam rozkład oświetlenia przedpokoju trzeba zaplanować odpowiednio wcześnie – najlepiej na wstępnym etapie wykańczania lub remontu mieszkania, aby uniknąć czasochłonnych i większych robót budowlanych. Musisz też liczyć się z tym, że niektórych zmian nie będziesz mógł przeprowadzić samodzielnie. Modyfikacji instalacji elektrycznej może dokonać tylko fachowiec dysponujący odpowiednimi uprawnieniami.

Sprawdź >>> Ile kosztuje remont łazienki?

Oświetlenie do przedpokoju – lepsza ciepła czy zimna barwa światła?

Kolejna ważna kwestia, to właściwe dobranie barwy światła. Jak wiadomo, światło może być chłodne albo ciepłe. Które lepiej sprawdzi się w przedpokoju i korytarzu? Odpowiedź nie jest jednoznaczna i zależy przede wszystkim od układu samego pomieszczenia. Jeśli znajduje się w nim okno zapewniające stały dostęp do naturalnego oświetlenia, zaleca się, by zastosować tu zimne światło. Ciepłe może dać zbyt jaskrawy efekt. Z kolei w pomieszczeniu bez dostępu do naturalnego światła, lepiej postawić na ciepłą barwę, która sprawi, że wnętrze będzie bardziej przytulne i komfortowe.

Styliści wnętrz radzą też, by wybór barwy światła uzależnić od tego, czy pomieszczenie jest otwarte, czy zamknięte. Jeśli nie ma wyraźnie zaznaczonych granic między korytarzem a kuchnią czy salonem, w każdym z tych miejsc powinna być taka sama barwa światła, aby całość była harmonijna i spójna. Zazwyczaj do otwartych domowych przestrzeni wybiera się światło ciepłe, ponieważ daje bardziej przyjazny efekt. Ale nie musi to być regułą.

Lampy do przedpokoju – jakie wybrać?

Czy lampy do przedpokoju różnią się czymś od tych stosowanych w innych częściach domu? Samą formą nie odbiegają od całej grupy lamp (nie ma nawet podziału na lampy do konkretnych pomieszczeń), chociaż dłuższe modele zazwyczaj wybierane są właśnie do korytarzy czy przedpokoju, a w innych miejscach domu pojawiają się nieco rzadziej.

To, co je wyróżnia, to funkcja (powinny dobrze oświetlić różne zakamarki, np. okolice garderoby) oraz wygoda użytkowania. Dotyczy to zarówno dobrze rozplanowanego układu czy włącznika zamontowanego na odpowiedniej wysokości, jak i samego rodzaju lampy. W korytarzu i przedpokoju bardzo rzadko sprawdzają się klasyczne lampy wiszące, ponieważ przeszkadzają w swobodnym otworzeniu drzwi lub szafy i optycznie skracają pomieszczenie. Taki model lamp pasuje tylko do bardzo wysokich domów (np. w stylu loftowym) albo kamienic.


W tradycyjnym mieszkaniu lampy do przedpokoju i lampy na korytarz powinny być ulokowane jak najbliżej sufitu, aby korzystanie z pomieszczenia było wygodne i komfortowe.
Co masz do wyboru?

Lampy sufitowe do przedpokoju

 

  • Lampy szynowe

 

To bardzo elegancki typ oświetlenia, cieszący się dużą popularnością nie tylko ze względów wizualnych, ale i praktycznych. Lampy szynowe są bardzo proste w montażu i nie sprawiają kłopotów przy demontażu. Co ważne, pozwalają stworzyć na suficie dowolny wzór, chociaż najczęściej montuje się je w linii prostej – wzdłuż korytarza. Można tu wybrać dowolną liczbę reflektorków, ustawić pożądany kierunek padania światła i dokładnie oświetlić całą przestrzeń (w razie potrzeby lampy można łączyć w ciąg, tworząc jednolitą linię oświetlenia). To doskonały wybór do wąskich pomieszczeń.

  • Podłużne lampy liniowe


Ten rodzaj oświetlenia sprawdzi się przede wszystkim w mieszkaniu minimalistów i zwolenników prostych, ale bardzo wysmakowanych rozwiązań. Występują zarówno w wersji natynkowej, jak i wpuszczanej w sufit i mogą pochwalić się bardzo rozbudowaną ofertą wzorniczą i kolorystyczną. Lampy liniowe pełnią podobną funkcję do lamp szynowych, a więc doskonale oświetlą wąską, podłużną przestrzeń (chociaż stosuje się je nie tylko w korytarzu czy przedpokoju).

  • Lampy sufitowe wpuszczane lub natynkowe


Te dyskretne, minimalistyczne lampy sprawdzą się we wszystkich typach domów jednorodzinnych i mieszkań – również tych o niskim suficie czy o bardzo ograniczonym metrażu. Są niewielkie, ale dają dobre światło i dobrze prezentują się zarówno w korytarzu, jak i w przedpokoju. Na małej przestrzeni wystarczy zastosować jedno źródło światła, w większym przedpokoju przyda się już kilka lamp. Plusem jest to, że można je montować w dowolnym układzie, aby doświetlić te partie pomieszczenia, na których najbardziej nam zależy.

Lampy do przedpokoju sufitowe dostępne są w wielu kolorach i kształtach, najczęściej w postaci kwadratów, oczek, tub czy sześcianów, więc dopasowanie ich do stylu własnego wnętrza nie stanowi większego problemu.

Trzeba jednak liczyć się z tym, że lampy wpuszczane wymagają specjalnego montażu, więc raczej nie obejdzie się bez pomocy fachowców. Za to modele natynkowe z łatwością zamontujesz samodzielnie, nawet jeśli daleko ci do specjalisty.

  • Profile ledowe do wbudowania w sufity z płyt G-K


To jeden z najnowszych trendów w oświetlaniu wnętrz. Eleganckie taśmy LED montowane są w aluminiowym korytku z mleczną przesłoną, dzięki czemu dają jednolity efekt świetlny bez widocznych kropek. Można z nich stworzyć dowolny wzór – zarówno na suficie, jak i na ścianie. Gustowny prostokąt, oświetlający jednolicie cały korytarz, regularne zygzaki, designerskie przecięcia – możliwości jest mnóstwo. Profile ledowe najlepiej sprawdzą się w mieszkaniach minimalistycznych i nowoczesnych.

  • Plafony


To bardziej tradycyjny model oświetlenia, dobrze spisujący się zwłaszcza w klasycznie urządzonym wnętrzu. Plafony są eleganckie i bardzo dyskretne – subtelnie uzupełniają stylizację mieszkania, nie wprowadzając elementu kontrastu czy krzykliwości. Dzięki oszczędnej formie, nadają się i do mniejszych, i do większych pomieszczeń.

W małym przedpokoju wystarczy zamontować jeden większy plafon, aby wnętrze było odpowiednio doświetlone. W długim korytarzu warto postawić na kilka mniejszych opraw montowanych w rzędzie (w odpowiedniej odległości od siebie). Plafony mogą pochwalić się dużą ofertą kolorystyczną i wzorniczą, więc z łatwością znajdziesz tu coś dla siebie.

Sprawdź >>> Jakie panele wybrać do salonu?

Kinkiety do przedpokoju

Oprócz górnego światła, w przedpokoju i korytarzu przydadzą się też kinkiety ścienne (w małych pomieszczeniach mogą nawet całkowicie zastąpić lampę sufitową). Warto się nimi zainteresować, bo potrafią wizualnie powiększyć przestrzeń. W jaki sposób? Wiązka światła skierowana ku dołowi sprawi, że pomieszczenie wyda się odrobinę wyższe. Z kolei strumień światła padający na ścianę da złudzenie większej szerokości.

Kinkiety dobrze sprawdzają się też do oświetlenia wiszących w korytarzu dekoracji ściennych – obrazów, plakatów itd. i są niezastąpione przy oświetleniu lustra (i nie chodzi tu wcale o oświetlenie lustra w łazience). Jeśli w korytarzu wykonujesz np. drobne poprawki makijażu przed wyjściem z domu, zmontuj kinkiety po obu stronach lustra. Dzięki temu zniwelujesz cienie, które daje oświetlenie montowane przy suficie.

Lampa z czujnikiem ruchu do przedpokoju – czy to dobry pomysł?

Nocne spacery po korytarzu i przedpokoju (np. w drodze do toalety czy do kuchni albo gdy wracamy z dobrej imprezy) bywają kłopotliwe i mogą być źródłem urazów. Gdy jest bardzo ciemno, trudno trafić ręką w kontakt – zarówno dorosłym, jak i dzieciom, które kursują w nocy do toalety. Często decydujemy się więc na chodzenie po ciemku, co jest dość niebezpieczne. Można przecież wejść z impetem w grzejniki pokojowe albo upaść na podłogę (pół biedy, gdy są tu panele podłogowe, gorzej, gdy płytki ceramiczne).

Rozwiązaniem tego problemu jest montaż lampy z czujnikiem ruchu, który automatycznie włącza światło po wykryciu aktywności i gaśnie, gdy jej nie ma. Niektóre zestawy mają dodatkowy sterownik, umożliwiający jednoczesne zapalanie wszystkich podłączonych do niego źródeł światła, co świetnie sprawdza się w dłuższych korytarzach. Warto rozważyć taką opcję zwłaszcza w większym domu.