Mała łazienka stanowi spore wyzwanie projektowe, zwłaszcza jeśli zależy nam na tym, by umieścić w niej wannę. Jednak dobrze zaplanowana może być nie tylko efektowna, ale i praktyczna. Zobacz, jak zaaranżować przestrzeń małej łazienki, nie rezygnując z wanny.

Obecnie aranżacja małej łazienki nie stanowi większego problemu, a kilka kompromisów pozwoli zaprojektować ją tak, by zmieściła się w niej wanna. Bogata oferta urządzeń sanitarnych i dodatków gwarantuje, że będzie to miejsce modne, funkcjonalne i komfortowe.

Wanna do małej łazienki – na co zwrócić uwagę przy wymiarze miejsca?

W małej łazience nie trzeba rezygnować z wanny – wystarczy, że odpowiednio ją dobierzemy. Najważniejszą rzeczą, jaką musimy wykonać na samym początku remontu lub projektowania łazienki jest dokładne zmierzenie miejsca, w którym docelowo ma stanąć wanna. Warto również sprawdzić, czy można ją częściowo wbudować w ścianę. Takie rozwiązanie pozwoli uzyskać odrobinę dodatkowej przestrzeni.

Jaki model wanny najlepiej sprawdzi się w małej łazience?

Kolejnym krokiem jest wybór wanny. Modele krótkie, przeznaczone do małych powierzchni mają od 100 do 140 cm długości i 65-75 cm szerokości. Dlatego ważne jest, aby przy wyborze wanny zwrócić uwagę na jej pojemność oraz wyprofilowanie, które zajmuje sporo miejsca.
Jeśli z łazienki będzie korzystała osoba starsza lub niepełnosprawna, a decydujesz się na wannę wysoką i krótką, zwróć uwagę, czy wychodzenie z niej może stwarzać trudności. Jeśli tak, wybierz model z wbudowanym siedziskiem.

Jaki kształt wanny wybrać do małej łazienki?

Ogromne znaczenie podczas aranżacji małej łazienki ma kształt wanny. Standardowe owalne i prostokątne modele warto zastąpić asymetrycznymi, których jedna ze stron zwęża się poniekąd ustępując miejsca innym elementom wyposażenia łazienki.

Ponadto dzięki temu, że takie wanny mają minimum 140 cm długości i 75 cm szerokości automatycznie zwiększają komfort kąpieli. Dobrym rozwiązaniem jest również wanna narożna, która dzięki swoim kształtom zagospodaruje trudny do wykorzystania fragment łazienki, czyli róg pomieszczenia.  Dodatkowo wanna narożna pozwala na optyczne kształtowanie przestrzeni oraz doskonałe dopasowanie kształtu wanny do wymiarów pomieszczenia.

A może tak 2w1 – jaki w małej łazience umieścić wannę z prysznicem?

Wanna i prysznic w małej łazience? To możliwe! Wystarczy, że pójdziesz na pewne kompromisy. Wyposaż wannę  w parawan, który szybko zmieni ją w prysznic. Czasami wystarczy zwykła zasłonka prysznicowa – to dość tanie rozwiązanie. Niemniej jednak bardziej praktyczne jest zainwestowanie w bardziej zaawansowany parawan nawannowy. Zapewnia on komfort porównywalny z tym do kabiny prysznicowej.

W małej łazience z wanną najważniejsze jest odpowiednie ustawienie. Dlatego zanim zdecydujesz się na system łączony wannę z prysznicem rozważ wszystkie możliwe za i przeciw.

Funkcjonalność na pierwszym miejscu

W małej przestrzeni najważniejsza jest funkcjonalność i swoboda. Pomyśl więc o dodatkowych udogodnieniach i rozwiązaniach, np. jeśli wanna jest stosunkowo wysoko, możesz pod nią zamontować dodatkowe szuflady lub szafki. Dzięki temu mądrze wykorzystasz każdy centymetr pomieszczenia, a dodatkowo zyskasz miejsce na przechowywanie np. środków czystości. Również nad wanną można umieścić np. półki na kosmetyki.

Aranżacja małej  łazienki to często trudne zadanie nawet dla architekta wnętrz. Udowodniliśmy jednak, że może być ona wygodna i funkcjonalna, a przy odrobinie sprytu zmieści się w niej wanna, a nawet wanna i kabina prysznicowa. Zatem nie wahaj się i już dzisiaj stwórz własną elegancją małą łazienkę.