Od wielu już lat biel i czerń nie wychodzą z mody, a łazienki urządzone w tej kolorystyce są nie tylko efektowne wizualnie, ale i funkcjonalne. Co jednak w przypadku, kiedy posiadamy małą łazienkę? Czy biel i czerń nadają się do tego typu pomieszczeń? A może wprowadzić te kolory za pomocą dodatków lub urządzeń, np. czarnej baterii umywalkowej?


Ulubione połączenie Coco Chanel, czyli biel i czerń, stało się receptą nie tylko na ponadczasowe kombinacje modowe, ale również na wnętrzarskie aranżacje. To klasyczne połączenie kolorystyczne szturmem wdarło się do przestrzeni łazienkowej i choć przyjęło się, że zestawienie bieli i czerni przeznaczone jest głównie do dużych pomieszczeń, to jednak wcale tak nie jest!


Mały metraż łazienki nie stanowi żadnego problemu, pod warunkiem, że wiemy jak ją odpowiednio zaaranżować oraz w jaki sposób rozłożyć proporcje kolorystyczne. Oto kilka naszych pomysłów.

Baterie łazienkowe Siros – ponadczasowy kontrast w małej łazience

Wspomnieliśmy, że biel i czerń nie są przeznaczone jedynie do łazienek o dużej powierzchni, niemniej jednak wielu z nas może obawiać się, że tajemnicza i elegancka zarazem czerń przytłoczy niewielką łazienkę. Jest jednak na to sposób – wystarczy odwrócić proporcje. Postawmy na białe i odbijające światło płytki ceramiczne – niech pojawią się na każdej ze ścian pomieszczenia. Dzięki nim optycznie powiększymy wnętrze. Ceramika również powinna być biała, podobnie jak meble łazienkowe. Jedynym czarnym dodatkiem, który nada całości charakteru i kontrastu mogą stać się czarne baterie łazienkowe np. z serii Siros zaproponowanej przez markę Invena.

Seria Siros to kompletna kolekcja, w skład której wchodzą: bateria umywalkowa, bateria natryskowa, wannowa oraz bidetowa. Dzięki temu możemy stworzyć spójną aranżację łazienki. Miłośnicy stylistycznej konsekwencji z pewnością docenią również fakt, iż w skład serii Siros wchodzi także bateria kuchenna, oczywiście w kolorze czarnego matu. Kuchenny i umywalkowy kran są wyposażone w perlator oszczędzający wodę. To sprawia, że mamy szansę stworzyć łazienkę modną, a jednocześnie ekologiczną!

Złota błysk...? Nie energetyzujący mix!

Zaproponowana przez markę Invena seria będzie świetnie kontrastować z bielą ceramiki lub płytek, oferując szeroki wachlarz możliwości aranżacyjnych. Mała czarno-biała łazienka nabierze jeszcze więcej luksusu, jeśli zdecydujemy się na dodatki i akcesoria łazienkowe w kolorze modnego, różowego złota.

Inną ciekawą opcją jest dodanie elementów dekoracyjnych w soczystej barwie. Dzięki temu uzyskamy energetyzującą aranżację łazienki w nowoczesnej odsłonie. Na przestrzeni lat wystarczy zmiana akcesoriów bez konieczności generalnego remontu, aby zdecydowanie odmienić wnętrze małej łazienki. Uniwersalna baza w postaci połączenia bieli i czerni będzie zatem idealnym rozwiązaniem w pomieszczeniu, które urządzamy na długo, a jego remont bywa czasochłonny i kosztowny.

Magia odbicia, czyli sztuczek kilka

Urządzając małą łazienkę, możemy zastosować jeszcze kilka sztuczek, dzięki którym optycznie ją powiększymy. Doskonałym zabiegiem jest oczywiście lustro. Odbicie optyczne daje znacznie większą perspektywę, a mała łazienka wydaje się przestronniejsza. Efekt pogłębi kabina prysznicowa ze szkłem typu clear, np. Kordoba marki Invena - dając wrażenie otwartej przestrzeni. Kabina w standardowych wymiarach zmieści się w nawet najmniejszej łazience. Będzie także nie narzucającym się akcentem, który uwypukli wyrafinowaną czerń baterii.

Biel jako baza z czarnymi akcentami w postaci armatury (np. wspomnianej serii Siros) świetnie sprawdzi się w niewielkim pomieszczeniu. Mała łazienka nabierze ponadczasowego charakteru, który daje dowolne możliwości dekoracyjne. Możemy ją z łatwością dopasować do stylu, który odpowiada nam najbardziej.