Łazienka w stylu skandynawskim

Czym charakteryzuje się styl skandynawski w designie? Przede wszystkim prostotą form, pastelowymi, jasnymi kolorami oraz funkcjonalnością. Jakie elementy aranżacji łazienki należy wziąć pod uwagę, by pomieszczenie to jak najbardziej nawiązywało wyglądem do skandynawskiego stylu?

Jasna ceramika w połączeniu z drewnianymi elementami – tak w skrócie można opisać styl skandynawski obecny w projektach łazienek. Minimalistyczne geometryczne formy świetnie sprawdzą się zarówno w małych, jak i nieco większych łazienkach, a drewniane dodatki sprawią, że chłodne jasne kolory złamane ciepłym drewnem nabiorą przytulności.

Pastelowe kolory skandynawskiej łazienki

Typowe barwy skandynawskich przestrzeni kojarzymy z naturą: są to biele, szarości i odcienie żółtego lub brązowego. Kolorystyczne trio znajdziemy niemal w każdej aranżacji łazienki urządzonej w tym stylu. Ta raczej skromna paleta nie oznacza wcale nudy we wnętrzu! Konfiguracji wspomnianych barw może być naprawdę wiele, a bogata oferta płytek i mebli łazienkowych pozwala stworzyć łazienkę w stylu skandynawskim według swojego projektu i na miarę własnych potrzeb.

Przykładowe pomysły na kolorystyczny układ w łazience w stylu skandynawskim:

 Białe ściany (płytki typu subway i wodoodporna farba), grafitowa podłoga i meble łazienkowe z drewna lub w okleinie drewnopodobnej.
Płytki drewnopodobne na podłodze, jedna ściana z szarych płytek (np. ta od prysznicem), białe meble. 
 Dla kontrastu nietypowe płytki w dwóch kolorach (np. brązowe płytki heksagonalne i białe z fakturą), do tego drewniane meble.

 

Drewno i płytki deskopodobne w łazience

Płytki deskopodobne (np. Novabell Naturalwood Rovere) można zastosować zarówno na ścianie, jak i na podłodze. Wybierając zaś naturalne drewno, trzeba pamiętać o tym, że nie wszystkie gatunki tego surowca zniosą podwyższoną wilgotność wyłożonego nim pomieszczenia. Dlatego najlepiej się nadadzą  meble z drewna egzotycznego, jak cedr, jaobe czy teak. Są one naturalnie odporne na wilgoć i grzyby, dlatego nie wymagają dodatkowych zabezpieczeń. Jeśli jednak zdecydujesz się na meble czy blaty wykonane z drzew z naszej strefy klimatycznej, pamiętaj, że muszą zostać zaimpregnowane. I to nie raz czy dwa! Regularna pielęgnacja jest kluczowa, aby przez lata cieszyć się z aranżacji łazienki. 

Płytki Novabell Naturalwood Rovere

Meble łazienkowe w stylu skandynawskim

Dobierając meble do łazienki w stylu skandynawskim, można zdecydować się na proste i białe – pozbawione wszelkich ozdób i dodatków. Ciekawym stylistycznym rozwiązaniem będą meble wykańczane elementami drewnianymi (np. drewniany blat łazienkowy Aquaform Merida lub Elm Impresso Villeroy & Boch).

 

Meble Aquaform MeridaSzafka Villeroy & Boch Elm Impresso

 

Warto pomyśleć także o meblach w całości wykonanych z naturalnego lub malowanego na biało drewna bądź stylizowanych na stare drewno.

Meble Antado Sycylia

Należy pamiętać, by wszelkie dodatkowe elementy użytkowe i ozdobne w łazience nawiązywały swoją geometryczną formą do wybranych mebli.

Ergonomia łazienki w stylu skandynawskim

Bardzo ważną zasadą stosowaną w tym stylu jest funkcjonalność. Łazienka ma nie tylko wyglądać estetycznie, ale przede wszystkim powinna być wygodna. Minimalistyczne formy stosowane w stylu skandynawskim powodują, że ceramika sanitarna jest przede wszystkim skoncentrowana na komforcie i maksymalnym wykorzystaniu dostępnej przestrzeni. Typowe formy skandynawskie to proste, geometryczne bryły pozbawione łuków, zaokrągleń czy miękkości.

Styl jest surowy, a łamią go dodatki, obecność roślin w łazience lub wspominane już drewno.

Skandynawska ergonomia to również porządek i dokładne zaplanowanie przestrzeni – nawet w łazienkowej szafce.

Istotne jest także stosowanie elementów wielofunkcyjnych, takich jak np.  kosz na bieliznę, który jednocześnie może służyć jako taboret (np. kosz-taboret Authentics Basic).

Światło w łazience skandynawskiej

Ważnym elementem skandynawskiego wystroju wnętrz jest również światło. Jak już wiesz, projekty wnętrz w stylu skandynawskim opierają się na prostocie i funkcjonalnym wykorzystaniu warunków zastanego otoczenia. Dlatego preferowanym źródłem światła w łazience urządzonej w tym stylu będzie zawsze światło naturalne!


Jakich zasad przestrzegać, aby aranżacja okna w łazience była utrzymana w stylu skandynawskim?

Zrezygnuj lub ogranicz do minimum dekoracje na parapecie, nawet te naturalne, jak kwiaty i świece. Na drodze światła nie powinny się znaleźć żadne ograniczenia. Jeśli jednak potrzebujesz zapewnić sobie trochę prywatności, wybierz jasne rolety zamiast zasłon czy firanek.

Oświetlenie pod prysznicem i nad wanną wolnostojącą.

Co jeśli łazienka jest pozbawiona okna? Rozwiązaniem może być zastosowanie oświetlenia punktowego, które będzie zarazem nastrojowe i użyteczne.  Pamiętajmy, że wnętrze w stylu skandynawskim musi być jasne, dlatego warto pomyśleć nie tylko o świetle głównym, ale również o światłach pobocznych. Zainstaluj kinkiety wokół lustra – koniecznie proste, niezbyt dekoracyjne i kolorystycznie spójne z resztą wnętrza. Doświetl okolice prysznica i wanny, wykorzystując światło LEDowe. Inspirującym rozwiązaniem mogą być również świece w latarniach, które rozświetlą wieczorne kąpiele!

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Oferta promocyjna - luty 2018