Łazienka w stylu prowansalskim

Bezkresne pola lawendy, zagajniki z ziołami, wąskie brukowane uliczki skąpane w słońcu, kamienne budynki, niewielkie kawiarenki ze stolikami na chodnikach stanowią idealną inspirację do wnętrza w stylu prowansalskim. Łazienka jest przykładem miejsca, gdzie zebranie wyróżników stylu prowansalskiego sprawi, że wykreujemy pomieszczenie o wyjątkowym i niepowtarzalnym uroku, które pozwoli zebrać pozytywną energię zarówno na początku, jak i na końcu dnia.

Czar Prowansji

Prowansja to region we Francji położony w południowo-wschodniej części kraju, nad Morzem Śródziemnym. Jego bliskość gwarantuje łagodny klimat — lato jest ciepłe i suche, zaś zima — krótka i mało mroźna; wyjątek stanowią tereny położone wyżej, gdzie jest chłodniej niż na nizinach. Prowansja to także malownicze krajobrazy, liczne zabytki i urokliwe miasteczka otoczone winnicami i polami lawendy. Nic więc dziwnego, że niezapomniane widoki i atmosfera tego miejsca sprawiają, że z przyjemnością przenosimy je do naszych wnętrz.

pole lawendy

Sielska prostota i elegancja wnętrza

Niekwestionowany czar francuskiej krainy stanowi bazę do eleganckiego wnętrza, gdzie w ogromnej mierze stawia się na powrót do natury. Stąd też w łazience w stylu prowansalskim nie może zabraknąć takich materiałów jak: ceramika, szkło, marmur, kamień, wiklina, drewno, tkaniny z lnu i bawełny. Zdecydowanie stawia się na jasne pomieszczenia, mile widziane są kafelki udekorowane lawendą lub ziołami. Dobrze widziane są pastelowe kolory ścian i okna, które pozwolą dodatkowo optycznie powiększyć pomieszczenie; co ciekawe, wykończenie ścian może być niedokładne, nawet sprawiające wrażenia nieco niedbałego. Wszystko po to, aby uzyskać efekt sielskiego, lecz bardzo eleganckiego wnętrza. Faktura ścian i podłogi może być nieregularna, przywołując skojarzenia z kamieniem, drewnem czy terakotą; co więcej, bielona boazeria też będzie dobrym rozwiązaniem. Wanna powinna być wolnostojąca, zaś jej nogi powinny być elementem skupiającym uwagę. Wiszące nad umywalką lustro powinno być proste i osadzone w ozdobnej ramie.

Różnorodność dodatków

Białe, szare lub kremowe wieszaki z czarnymi przetarciami czy odpryskami, wiklinowe koszyki z jasnymi ręcznikami udekorowanymi pękami suszonej lawendy, wazy, statuetki, pudełeczka, słoiczki, lniane zapachowe saszetki z ręcznie namalowaną łodyżką bazylii, dekorowane ozdobnymi czcionkami napisy w języku francuskim będą stanowić idealne dopełnienie do tego typu łazienki. W pomieszczeniach o większym metrażu dobrze sprawdzą się stylizowane meble oraz duży żyrandol. W mniejszych wnętrzach świetnie sprawdzą się klimatyczne świeczniki oraz lustra, które pomogą sprawić, że pomieszczenie wizualnie będzie wydawać się większe niż w rzeczywistości jest.

łazienka w stylu prowansalskim


Dominujące pastele i urokliwe mocne odcienie

Kolorystyczny kolaż pomiędzy bielą, szarością a intensywnym odcieniem fioletu świeżej lawendy czy zieleni świeżo ściętej bazylii lub oregano sprawi, że każda łazienka we wspomnianym stylu zyska na wyjątkowości i niepowtarzalności. Proporcje jednak muszą pozostać niezmienne — pastele stanowią większość, zaś mocniejsze akcenty — jedynie minimalny dodatek.

Wakacyjny beztroski klimat

Dobrym wyborem będą też kwiaty, zwłaszcza umieszczone w stylizowanych, jasnych doniczkach. Okna powinny być okryte zasłonami z bawełny, lnu i mogą być wykończone falbankami. Dekoracji może być pod dostatkiem, jednak powinny być one skomponowane z klasą, która w gustowny sposób podkreśli największe walory stylu prowansalskiego. Wszystko to sprawi, że powstanie przytulne pomieszczenie przywołujące skojarzenia z ciepłymi wakacjami z widokiem na bezkresne pola lawendy oraz klimatyczne niewielkie kawiarenki wśród malutkich uliczek.

dodatki do łazienki w stylu prowansalskim

Autorką artykułu gościnnego jest Emilia Barska, autorka bloga english-for-aviation.com, współpracująca z portalem www.startingthingsup.com pasjonatka literatury kryminalnej, lotnictwa cywilnego, kawy z mlekiem i ciężkiej metalowej muzyki.

Oferta promocyjna - luty 2018