Łazienka pod schodami

Łazienka

Poradnik

Aranżacja

Remont

  • calendar19.11.2021
  • Autor: Natalia Dur
Łazienka pod schodamiŁazienka pod schodami

Łazienka pod schodami to sprytny sposób na wykorzystanie wolnego miejsca w domu. Takie rozwiązanie sprawdzi się nie tylko w niewielkich budynkach, w których każdy centymetr jest na wagę złota, ale też w większych domostwach, w których może służyć jako dodatkowa łazienka dla mieszkańców albo jako łazienka dla gości. Jak urządzić tak wymagające pomieszczenie, by było wygodne i funkcjonalne i wyglądało naprawdę znakomicie? Podpowiadamy!

W artykule:

Dlaczego warto urządzić łazienkę pod schodami?


Przestrzeń pod schodami bywa dość kłopotliwa. Główne dlatego, że nie zawsze wiemy, jak ją efektywnie wykorzystać. Tymczasem opcji jest całe mnóstwo! Można tu stworzyć przyjemny kącik kawowy, biblioteczkę, małą garderobę, pralnię czy po prostu wygodny schowek na odkurzacz i szczotki.

Dobrym pomysłem będzie zaadoptowanie tego miejsca na łazienkę. Może to być dodatkowa łazienka dla domowników, która rozładuje poranny i wieczorny ruch i usprawni codzienne czynności albo funkcjonalna łazienka dla gości. Schody najczęściej ulokowane są w centralnym punkcie domu, więc dojście do łazienki nie będzie kłopotliwe i nie będzie wymagało zwiedzenia całego mieszkania.


Jak zaaranżować łazienkę pod schodami?


Przestrzeń pod schodami wydaje się trudna do zaaranżowania, ale przy dobrej organizacji można tu stworzyć naprawdę wygodne i stylowe wnętrze. Aby nie działać po omacku, przed rozpoczęciem prac aranżacyjnych warto narysować szczegółowy plan, uwzględniający dokładne wymiary pomieszczenia. Dzięki temu łatwiej będzie ocenić potencjał łazienki i ustalić rozkład oraz liczbę wyposażenia. Pamiętaj, że sprzęty powinny znajdować się pod ścianami, tak by środek łazienki pozostał pusty. Dzięki temu pomieszczenie będzie wygodne i w pełni funkcjonalne.

Zazwyczaj najwięcej problemów aranżacyjnych w łazience pod schodami zabiegowymi generują skosy i wysoko położony sufit. Jeśli pomieszczenie wydaje Ci się zbyt strzeliste, możesz zainstalować tu sufit podwieszany, który optycznie zmniejszy przestrzeń i sprawi, że łazienka będzie bardziej przytulna.

Jeśli jednak łazienka ma być urządzona w klimacie industrialnym, lepiej zostawić sufit na zastanej wysokości i zamontować tu lampę na długim kablu (najlepiej bez klosza). Loftowy charakter wnętrza podkreśli też drewniana belka ulokowana pod sufitem. Takie rozwiązanie odbierze sufitowi ostrości, ale nie wpłynie na wielkość pomieszczenia.

Sprawdź też  >>> Metamorfoza łazienki bez remontu

Łazienka pod schodami – inspiracje i wyposażenie


Nawet jeśli łazienka pod schodami jest dość duża, najczęściej nie dorównuje swoim rozmiarem łazience położonej w bardziej standardowym miejscu. A to oznacza, że raczej nie uda Ci się tam ulokować wszystkich sprzętów powszechnie umieszczanych w łazienkach. Z niektórych elementów trzeba będzie po prostu zrezygnować.


Mając jednak na uwadze fakt, że łazienka pod schodami raczej jest łazienką dodatkową, a nie główną, ograniczenie pewnych sprzętów, np. pralki, suszarki czy większej szafki na kosmetyki czy detergenty, nie powinno znacząco wpłynąć na funkcjonalność pomieszczenia.

Czego nie może zabraknąć w łazience pod schodami?

  • miski wc – możesz wybrać klasyczny model stawiany na podłodze, ale do niewielkich pomieszczeń zaleca się raczej toalety wiszące (są mniej przytłaczające i zajmują mniej miejsca)

  • umywalki z lustrem

  • wieszaka lub półki na świeże ręczniki

Przydadzą się też niewielkie szafki łazienkowe lub nieco dłuższy blat na podstawowe kosmetyki pielęgnacyjne. To wszystko.

Jeśli masz więcej miejsca, warto zainstalować tu również prysznic lub wannę (w zależności od układu pomieszczenia).

Prysznice wymagają mniej miejsca na podłodze, ale muszą mieć odpowiednią wysokość ściany. Z kolei wanna łazienkowa nie potrzebuje aż takiej wysokości, ale nie obejdzie się bez większego metrażu. I jedno i drugie trzeba zainstalować tak, by zapewnić sobie pełną swobodę ruchów i nie uderzać głową w skosy, stojąc w pozycji wyprostowanej.


Kolorystyka i materiały wykończeniowe do łazienki pod schodami


Łazienka mocno ograniczona skosami może być przytłaczająca, dlatego koniecznie trzeba tu zastosować odpowiedni zestaw kolorów, który rozświetli i rozjaśni wnętrze, nadając mu pożądanej lekkości i przestronności. Bez wątpienia najlepiej sprawdzą się tu jasne barwy – biel, delikatne beże rozwodnione szarości albo subtelne pastele. Dobrze też, gdy kolory te będą utrzymane w podobnej tonacji, aby całość prezentowała się harmonijnie i spójnie. Duży miks odcieni, nawet podobnych, może optycznie odjąć łazience kilka centymetrów i sprawić, że będzie sprawiała wrażenie nieuporządkowanej i nieprzemyślanej.  

Jeśli jesteś fanem ciemnych, głębokich barw albo po prostu nie lubisz monotonii we wnętrzu, możesz nieco poeksperymentować z układem kolorów, pod warunkiem jednak, że pomieszczenie jest dość przestronne. Ciemniejsze kafle możesz ułożyć na przeciwległych ścianach albo wprowadzić je we fragmentach (np. w okolicy prysznica czy umywalki). Miej jednak na uwadze, że kontrasty mogą optycznie zmniejszyć łazienkę. Pewniejszym rozwiązaniem będą zatem ciemne akcesoria łazienkowe albo baterie prysznicowe i umywalkowe. Dyskretnie przełamią monotonię kolorystyczną i podkreślą elegancki charakter wnętrza.

Innym sposobem na podkręcenie wystroju łazienki pod schodami jest użycie wyrazistych materiałów wykończeniowych, takich jak:

  • marmur

  • naturalny kamień

  • drewno

  • klinkier (w łazience stylizowanej na industrialną)

  • beton architektoniczny

  • tynk dekoracyjny – np. stiuk wenecki czy tadelakt

Najlepiej wprowadzać je we fragmentach, aby pomieszczenie było wysmakowane, a nie przeładowane.

Sprawdź też >>> Jak urządzić niebieską łazienkę?

Mała łazienka pod schodami – największe wyzwanie aranżacyjne


Łazienka ulokowana pod schodami rzadko kiedy może pochwalić się dużym rozmiarem, przestronnością i wysokimi sufitami. Najczęściej jest to pomieszczenie niewielkie i dość niskie, a niekiedy bywa po prostu ciasne. Dobrzy projektanci i doświadczeni styliści udowadniają jednak, że nawet na bardzo ograniczonej przestrzeni można stworzyć funkcjonalne i ładne wnętrze.

Jak to zrobić? Przede wszystkim trzeba postawić na radykalny minimalizm. Im mniej sprzętów, mebli, półek i dekoracji, tym pomieszczenie wyda się lżejsze i bardziej przestronne. Jeśli pomieszczenie jest naprawdę niewielkie, zamiast na siłę upychać tu prysznic czy wannę, najlepiej zamontować samą toaletę i umywalkę.

Drugi warunek to monochromatyzm kolorystyczny – w małej łazience nie ma miejsca na zabawę barwami, wprowadzanie świeżych akcentów czy intrygujących kontrastów. Każdy taki zabieg optycznie zabiera cenne centymetry, które na mikroprzestrzeni są przecież na wagę złota. Zarówno ściany pomieszczenia, jak i obecna w łazience ceramika powinny być utrzymane w klasycznej bieli. Pewną odskocznię kolorystyczną może stanowić podłoga – zdaniem stylistów dobrze sprawdzą się tu dyskretne szarości, beże albo barwy naturalnego drewna.

Ewentualne szafki warto przesłonić połyskliwymi frontami – lepiej odbijają światło i sprawiają, że pomieszczenie nabiera większej głębi. Podobną rolę odgrywają też lustra, zwłaszcza ulokowane prostopadle do siebie. Jeśli nie masz zbyt dużo miejsca na ścianie, rozważ naklejenie lustrzanej tafli na całe drzwi wewnętrzne. Dzięki takiemu trikowi pomieszczenie od razu wyda się większe i nabierze designerskiego sznytu.