Jak położyć kafelki w łazience – krótki poradnik

Łazienka

Poradnik

  • calendar10.08.2017
  • Autor: Natalia Dur
Jak położyć kafelkiJak położyć kafelki

Płytki w łazience już nikogo nie dziwią – muszą być i koniec! Idealnie sprawdzają się we wszystkich miejscach, które są zachlapywane wodą. Jednak ich układanie nie jest rzeczą łatwą. Jak położyć kafelki samodzielnie, tak by efekt włożonej pracy długo cieszył nasze oko?

W artykule:


Płytki łazienkowe mogą zajmować całą powierzchnię ściany lub być położone tylko w miejscach podatnych na zachlapanie. Dobrze ułożone nie tylko uchronią ścianę, ale także będą stanowiły efektowną ozdobę łazienki. W tym krótkim poradniku dowiecie się, jak kłaść kafelki krok po kroku.

Dobierz odpowiednie materiały

Łazienka jest specyficznym i wymagającym pomieszczeniem. Ponieważ panuje w nim dość wysoka wilgoć, powinieneś szczególnie dokładnie dobierać materiały, które użyjesz jak klej, fugę, czy same kafelki. Jeśli decydujesz się na zmianę kafelek w łazience lub projektujesz ją zupełnie od początku, nie odkładaj wyboru płytek łazienkowych na ostatnią chwilę. Dzięki odpowiednio zaplanowanym zakupom i wizji wykończenia wnętrza, możesz na etapie remontu wybrać najlepsze materiały i uniknąć niepotrzebnych kłopotów w trakcie urządzania łazienki.

Układanie płytek wymaga odpowiedniego przygotowania i istnie ,,anielskiej cierpliwości”. Układanie wzorów, docinanie elementów, wykończenia. Te wszystkie elementy sprawiają, że w pierwszej kolejności powinieneś przemyśleć układ kafelek na ścianach w łazience.

Co za tym idzie, konieczne jest byś przemyślał odpowiedni ich rodzaj, wzór, rozmiar oraz wymierzył powierzchnie proste i takie, w których wymagana będzie docinka. Od tych aspektów zależeć będzie to, jakie materiały będziesz musiał zakupić oraz w jaki sposób poprowadzisz pracę związaną z układaniem płytek.

Jak skuć kafelki?

Jeśli w starej łazience miałeś kafelki, to oczywiście musisz je skuć. Możesz zrobić to za pomocą pneumatycznej młotowiertarki z funkcją kucia albo – co będzie wymagało większego wysiłku i potrwa znacznie dłużej – młotka i stalowego przebijaka.

Przygotowanie ścian

Zanim przystąpisz do kładzenia kafelek, sprawdź raz jeszcze stan podłoża. Powinno być ono pozbawione jakichkolwiek elementów luźnych, resztek starych płytek, musi być czyste i suche. Dlatego oczyść ściany z kurzu. Teraz musisz położyć na ścianę podkład.

W zależności od chłonności powierzchni, np. mur ceglany zagruntujesz specjalnym podkładem penetrującym, a ściany kartonowo-gipsowe odpowiednio przygotowanym podkładem do podłoża gipsowego.Bardzo często zdarza się, że ściany w budynkach są nierówne. Aby je wyrównać, użyj zaprawy wyrównującej. Jeśli jednak nierówności są bardzo duże, konieczne będzie wykonanie wylewki samopoziomującej. Jej grubość z reguły nie przekracza 1,5 cm.

Oczywiście taką warstwę będziesz musiał zagruntować oraz osuszyć. Dzięki produktom do wyrównywania unikniesz popękania płytek i krzywego ich ułożenia. Dlatego nie lekceważ ich znaczenia i postaw na naprawdę dobre jakościowo produkty. 

Jak kłaść kafelki?

Po dobrym przygotowaniu powierzchni możesz zacząć kłaść płytki w łazience. Do wiaderka z wodą wsyp potrzebną ilość zaprawy klejowej i całość wymieszaj za pomocą mieszadła wolnoobrotowego. Zaprawę klejową należy wybrać odpowiednio do rodzaju płytek.

Klej możesz nanosić na dwa sposoby – sam zadecydujesz, który bardziej Ci odpowiada. Pierwszy polega na tym, że nakładasz klej na ścianę, następnie dociskasz płytkę i poziomujesz ją poziomnicą. Drugi sposób polega na rozprowadzeniu kleju pacą grzebieniową na ścianę oraz na płytkę, którą potem dociskasz do ściany. Klej musi szczelnie wypełniać całą powierzchnię pod płytką.

Podczas kładzenia płytek, każdą oddzielamy je od siebie tzw. krzyżykami dystansowymi. Warto dodać, że układanie kafelek powinieneś zacząć od miejsca najbardziej wyeksponowanego, a do cięcia i szlifowania materiałów zawsze używaj odpowiednich narzędzi.

Otwory do gniazd lub przejść rur wykonuj tzw. otwornicą. Łazienka z powodu temperatury jaka w niej panuje oraz bezpośredniemu działaniu wody jest miejscem, w którym rozwijają się mikroorganizmy. Często znajdują się one na fugach i w narożnikach. Dlatego wykonaj takie spoiny, które mają właściwości ograniczające rozwój pleśni czy grzybów. Dostępne są takie z efektem perlenia. Z kolei wzdłuż narożników użyj sylikonu zamiast fugi.

Układanie kafli na wysokości kabiny i umywalki


Zazwyczaj standardowa kabina prysznicowa ma 200 cm wysokości. Kładąc płytki na ścianie w kabinie, zawsze rób to do jej górnej krawędzi. Co więcej, jeśli obok kabiny znajduje się umywalka lub wanna, to mimo, że nie trzeba, warto, płytki w tych miejscach również położyć na wysokości 2 m. Dzięki temu zyskasz spójną aranżację we wnętrzu.

Jeśli Twoja łazienka nie posiada kabiny prysznicowej, lub wydziela ją ścianka wysokość płytek w pomieszczeniu może wyznaczać wówczas umywalka. Tak ułożone kafelki będą wówczas stanowić rodzaj lamperii wysokiej na blisko 120 cm.

Fugowanie

Kiedy płytki w łazience już wyschną – przechodzisz do kolejnego etapu prac jakim jest fugowanie. Fugę przygotowujesz zgodnie z zaleceniami producenta. Spoinę powinieneś nanosić pacą filcową lub gumową szpachelką do fugowania.

Rozsmarowujesz ją na powierzchni całych płytek, szczególnie dociskając miejsca pomiędzy nimi.Nadmiar fugi możesz zdjąć używając ściągacza do szyb. Kiedy spoiny zaczną ściągać, możesz za pomocą letniej wody i wilgotnej gąbki zmyć fugę z kafelek. Oczywiście omijasz miejsca pomiędzy płytkami, by nie naruszyć spoin.