Piękne, grube, odpowiednio dobrane kolorystycznie ręczniki to prawdziwa ozdoba łazienki. Zakup dobrej jakości ręczników to jednak spory wydatek, warto więc dołożyć wszelkich starań, by jak najdłużej zachowały swoje właściwości i piękny wygląd.


Jeśli chcemy, aby nasze ręczniki służyły nam jak najdłużej, warto stosować się do kilku prostych zasad. Dzięki temu nie stracą koloru, będą dobrze chłonąć wilgoć i świeżo pachnieć. Wiedząc, jak prać ręczniki, ale też odpowiednio je suszyć i użytkować, sprawimy, że na dłużej pozostaną w dobrym stanie.

Pranie ręczników

Najważniejszą kwestią dla zachowania właściwości ręczników przez długie lata jest odpowiednie ich pranie. Po przyniesieniu nowego ręcznika ze sklepu obowiązkowo należy go wyprać przed pierwszym użyciem. Po pierwsze dlatego, że nowy, niewyprany ręcznik nie będzie chłonąć wilgoci z naszej skóry.

Po drugie, pranie pozwoli nam pozbyć się z ręcznika składników chemicznych użytych przy produkcji i wszelkich nieczystości związanych z transportem i przebywaniem na sklepowej półce. Zatem jak prać ręczniki? Najważniejsze to przestrzegać zasad użytkowania, które producent zawarł na metce.

pralka

Odpowiednia segregacja

Ręczniki należy prać osobno, nie łączyć ich z innymi rzeczami czy bielizną. Dzięki temu na dłużej zachowają swoją puszystość. Ponadto naturalnym zjawiskiem jest pylenie – ręczniki gubią przy pierwszych kilku praniach drobne włoski. Jeśli wypierzemy je razem z innymi rzeczami, włókna osiądą na nich i rzeczy będą nieestetycznie wyglądać.

Nie powinniśmy także przeładowywać bębna pralki, dzięki temu woda i płyny piorące swobodniej będą wnikać w ręczniki. Koniecznie podzielmy pranie na ręczniki jasne – białe, ecru, beżowe – i kolorowe, dzięki temu jasne nie zszarzeją i nie zabarwią się od kolorowych. Dobrze jest też ustawić program prania delikatnego, unikniemy w ten sposób zagnieceń.
W ilu stopniach prać ręczniki?

Temperatura prania zależy od rodzaju ręczników i bawełny, z jakiej są wykonane. Dlatego najwłaściwszym kryterium wyboru odpowiedniej temperatury są wskazania na metce. Najczęściej jest to 40 lub 60°C. Unikać należy wygotowywania ręczników w 90°C, ponieważ w ten sposób materiał szybko się niszczy i traci puszystość. Jedynie ręczniki hotelowe i szpitalne poddaje się gotowaniu, by w ten sposób wyeliminować wszelkie nieczystości, bakterie i zarazki.

segregacja ręczników

Środki do prania

Do prania ręczników lepiej stosować żele lub płyny niż proszki, gdyż te ostatnie gorzej się wypłukują, przez co ręcznik może stać się bardziej szorstki i gorzej chłonąć wilgoć ze skóry. Nie można też środków piorących stosować w nadmiarze. Należy także odpowiednio dobierać środki piorące do kolorystyki ręczników – inny środek do białych, inny do kolorowych. Dzięki temu jasne ręczniki nie zszarzeją, a kolorowe na dłużej zachowają żywe barwy.

Nie powinniśmy do prania ręczników dodawać środków zmiękczających, ponieważ negatywnie wpływają na ich higroskopijność. Podobnie ma się rzecz z wybielaczami – osłabiają włókna, przez co ręczniki stają się bardziej podatne na uszkodzenia. Aby zwiększyć miękkość i puszystość wielokrotnie pranych ręczników, można co jakiś czas do prania dodać szklankę białego octu.

Ten domowy, sprawdzony od lat sposób pozwala też pozbyć się nieprzyjemnego zapachu wilgoci z ręcznika. Innym sposobem na poprawę miękkości i puszystości ręczników jest dodanie do prania pół szklanki sody oczyszczonej.

Jak często prać ręczniki?

Jeśli chodzi o częstotliwość prania ręczników, to jest to kwestia indywidualna. Wszystko zależy od tego, jak często ręcznik jest używany i jakie warunki panują w łazience. Jeśli pomieszczenie jest słabo wentylowane, często jest w nim para wodna, wówczas ręczniki należy prać bardzo często, nawet co 2-3 dni. Pamiętajmy, że wilgoć to najlepsze środowisko dla rozwoju bakterii i drobnoustrojów, które mogą zostać przeniesione z ręcznika na skórę, a dalej do organizmu.

Częściej należy też prać ręczniki w czasie choroby. Ze względów higienicznych często należy także prać ręczniki, które służą nam do wycierania rąk. Używamy ich najczęściej, przez co na dużej pozostają wilgotne i mogą się w nich rozwijać bakterie. A przecież nie po to myjemy ręce, aby od razu, za pośrednictwem ręcznika, przenosić na skórę groźne dla zdrowia zarazki.

Suszenie ręczników

Suszenie jest niezwykle ważną sprawą w przypadku ręczników. Niewłaściwe ich suszenie może powodować utratę właściwości higroskopijnych, a co gorsze – być przyczyną powstania nieprzyjemnego zapachu butwienia.

Pralka, suszarka lub świeże powietrze

Wirowanie nie jest sprzymierzeńcem ręczników, powstają przez nie zagniecenia, a same ręczniki szybciej się niszczą. Dlatego lepiej nastawiać pralkę na minimalną liczbę obrotów podczas wirowania. Najlepsze efekty daje suszenie ręczników w suszarce bębnowej, dzięki temu ręczniki na długo pozostają miękkie i puszyste w dotyku. Jeśli jednak nie mamy suszarki bębnowej, to najlepiej od razu po wypraniu rozwiesić ręczniki na świeżym powietrzu, choć niekoniecznie w miejscu mocno nasłonecznionym.

Działanie promieni słonecznych może bowiem negatywnie działać na barwniki użyte w produkcji ręcznika, w efekcie czego ręcznik może wypłowieć. Suszenie bezpośrednio na słońcu powoduje ponadto, iż ręczniki stają się bardziej szorstkie. Ważne jest, aby równo rozwiesić ręcznik, nie dopuścimy w ten sposób do powstania zagnieceń. Zaleca się także, aby ręcznik rozwiesić po każdym jego użyciu, by nie wisiał wilgotny zbyt długo na łazienkowym wieszaku. W takim przypadku szybko dojdzie do rozwoju bakterii, a ręcznik zacznie nieprzyjemnie pachnieć.

Ręczników nie prasujemy!

Dzięki równomiernemu rozwieszeniu na czas schnięcia unikniemy powstawania zagnieceń. W przeciwnym razie konieczne byłoby prasowanie, które dla ręczników nie jest wskazane. Poprzez prasowanie spłaszczamy pętelki, co powoduje, że ręcznik jest mniej puszysty i chłonny. Możemy prasować ręczniki przeznaczone dla małych dzieci, usuwając w ten sposób ewentualne bakterie pozostałe na ręczniku nawet po praniu. Ustawiajmy w takim przypadku żelazko na nie więcej niż 150°C, najlepiej też prasować przez wilgotną ściereczkę lub stosując funkcję pary wodnej.  

Kupując ręczniki, wybierajmy te dobrej jakości, wykonane w 100% z bawełny. Jeśli będziemy o nie odpowiednio dbać, wiedzieć jak prać ręczniki oraz jak je suszyć, z pewnością posłużą nam przez długie lata i będą niewątpliwie ozdobą łazienki.