Jeśli pragniecie, aby Wasza łazienka wyróżniała się na tle innych, postawcie na niecodzienne rozwiązania i akcenty. Jednym z nich jest użycie coraz bardziej popularnych czarnych baterii łazienkowych. Zerwanie z tradycyjnym wzorcem, jakim jest chromowana armatura, na pewno się opłaci, a czerń doda wnętrzu niepowtarzalnej elegancji!


Najpiękniejszą i najbardziej funkcjonalną łazienką jest indywidualna łazienka – taka, która powstała według własnych upodobań, a nie wzorców narzuconych z setek katalogów czy pism wnętrzarskich. 
Choć to chrom nadal króluje w łazienkach, nie da się nie zauważyć, że w ofertach producentów wyposażenia wnętrz pojawia się coraz więcej baterii w innych kolorach. Wiele z nich (a właściwie większość) wykonana jest w czerni.


Czarna armatura będzie nie tylko pełniła swoją podstawową funkcję, ale stanie się również elementem dekoracyjnym wnętrza. Ponadto, czerń jest na tyle uniwersalnym kolorem, że można go z powodzeniem stosować w różnych stylach wnętrzarskich (świetnie wypełnia np. industrialną przestrzeń) oraz łączyć z wszelkiego rodzaju kolorami – od bieli, poprzez pastele, skończywszy na intensywnych fuksjach lub czerwieniach.

Czarne baterie łazienkowe doskonale kontrastują z białą ceramiką. To świetna opcja dla osób, które kochają ten kolor, a jednocześnie boją się użyć go na większej przestrzeni, np. malując całe ściany na czarno lub kupując czarne meble łazienkowe.

Czy warto bać się czarnych baterii?

Jeszcze kilka lat temu posiadanie w łazience czarnej armatury wydawało się co najmniej dziwne. Mówiono – po co takie szaleństwa, nie ma jak to chrom. Stosunkowo małe zainteresowanie czarnymi bateriami łazienkowymi w dużej mierze wiązało się z wysokimi kosztami, jakie trzeba było ponieść, by je mieć. Wiele się jednak od tamtej pory w tym temacie zmieniło! Obecnie czarna armatura jest jednym z najmodniejszych trendów łazienkowych, a na jej zakup decyduje się coraz więcej osób.

Czarna armatura zainteresuje przede wszystkim osoby, które znudzone są wszechobecną bielą i stale poszukują koloru – takiego, który będzie elegancki i da im poczucie wyjątkowości.


Czarna armatura króluje również na wielu targach wnętrzarskich – co potwierdza jej wielki wpływ na światowe trendy dekoracyjne. W zeszłym roku zaszczyciła swoją obecnością Home Decor w Poznaniu oraz Warsaw Home w Nadarzynie. Jak będzie w tym roku? Czas pokaże, niemniej jednak czarna armatura na pewno nie zniknie ze stoisk wystawców!

Zatem czarne baterie łazienkowe są doskonałą propozycją dla osób, które nie boją się sięgać po nietuzinkowe rozwiązania – takie, z których korzystają na co dzień projektanci wnętrz. Nie da się ukryć, że już niebawem opieranie się na ciemnej palecie barw stanie się po prostu normalnością! 

Jak wykorzystać potencjał czarnej armatury w łazience?

Potencjał czarnej armatury można z powodzeniem wykorzystać zarówno w dużych, jak i małych łazienkach. Czerń jako taka – wykorzystana np. w postaci mebli lub płytek ceramicznych – może przytłoczyć i zmniejszyć optycznie wnętrze, niemniej jednak czarne akcenty w postaci baterii umywalkowej lub wannowo-prysznicowej nie zmniejszą optycznie metrażu wnętrza.

Wręcz przeciwnie! Czarne baterie odpowiednio połączone np. z białą umywalką z pewnością stworzą duet idealny. Co więcej, jeśli zależy Wam na podkreśleniu obecności czarnej armatury, powinniście dobrać pozostałe materiały i urządzenia w sposób bardzo przemyślany. Czarne baterie będą numerem jeden wnętrza, jeśli zastosujecie białą ceramikę i białe meble. Także płytki powinny być w stonowanym kolorze. Na takim wnętrzarskim tle czarne baterie będą fantastycznie się wyróżniały. Całość podkreśli odpowiednio dobrane ciepłe oświetlenie oraz akcesoria łazienkowe i tekstylia.

Czarne baterie pasują zarówno do łazienki w stylu industrialnym, gdzie doskonale podkreślają surowość aranżacji, jak i do klasycznie urządzonej łazienki, gdzie z kolei stanowią kluczowy, przyciągający wzrok element.

Czarna nie znaczy brudna!

Wiele osób boi się zakupu czarnej baterii do łazienki ze względu na mity tworzone wokół jej użytkowania. Wielu z Was zapewne spotkało się z opinią, że na czarnej armaturze widać zacieki, kamień oraz brud zdecydowanie bardziej niż na bateriach chromowanych. Nic bardziej mylnego!

Przecież zacieki widoczne są na każdej baterii! Jeśli zależy Wam na czarnej baterii, która jest prosta w utrzymaniu w czystości, rozejrzyjcie się po ofertach producentów i zastanówcie, który model charakteryzuje się nie tylko designerskim wzornictwem, ale i jakością wykonania. Przykładem takiego produktu jest stojąca czarna bateria Deante Anemon, którą można zakupić także w zestawie z pasującą do jej designu ceramiką.

Co jednak istotne, producenci starają się maksymalnie unowocześniać swoje wyroby, po to, by korzystanie z nich stało się mniej kłopotliwe niż wcześniej. Dla przykładu pokrywają baterie specjalnymi powłokami mającymi na celu zapobieganie przed przywieraniem brudu lub nadmiernymi zaciekami.