Czarna bateria – przepis na nowoczesną łazienkę

Łazienka

Poradnik

Aranżacja

  • calendar14.08.2018
  • Autor: Natalia Dur
Czarna bateria w łazienceCzarna bateria w łazience

Jeśli pragniecie, aby Wasza łazienka wyróżniała się na tle innych, postawcie na niecodzienne rozwiązania i akcenty. Jednym z nich jest użycie coraz bardziej popularnych czarnych baterii łazienkowych. Zerwanie z tradycyjnym wzorcem, jakim jest chromowana armatura, na pewno się opłaci, a czerń doda wnętrzu niepowtarzalnej elegancji!

W artykule:


Najpiękniejszą i najbardziej funkcjonalną łazienką jest indywidualna łazienka – taka, która powstała według własnych upodobań, a nie wzorców narzuconych z setek katalogów czy pism wnętrzarskich. Choć to chrom nadal króluje w łazienkach, nie da się nie zauważyć, że w ofertach producentów wyposażenia wnętrz pojawia się coraz więcej baterii w innych kolorach. Wiele z nich (a właściwie większość) wykonana jest w czerni.

Czarne baterie łazienkowe – stylowe i modne uzupełnienie


Czarna armatura będzie nie tylko pełniła swoją podstawową funkcję, ale stanie się również elementem dekoracyjnym wnętrza. Ponadto, czerń jest na tyle uniwersalnym kolorem, że można go z powodzeniem stosować w różnych stylach wnętrzarskich (świetnie wypełnia np. industrialną przestrzeń) oraz łączyć z wszelkiego rodzaju kolorami – od bieli, poprzez pastele, skończywszy na intensywnych fuksjach lub czerwieniach.

Czarne baterie łazienkowe doskonale kontrastują z białą ceramiką. To świetna opcja dla osób, które kochają ten kolor, a jednocześnie boją się użyć go na większej przestrzeni, np. malując całe ściany na czarno lub kupując czarne meble łazienkowe.


Bateria łazienkowa czarna w stylu loft


Czerń – elegancka, nieco tajemnicza i do tego bardzo stylowa. Świetnie komponuje się z niemal każdym wystrojem, dając możliwość ciekawego skontrastowania jasnych płytek czy mebli łazienkowych. Czarne baterie najlepiej odnajdują się w wyrazistych i zdecydowanych stylach wnętrzarskich, przede wszystkim w modnych w ostatnich sezonach stylach loftowych i industrialnych.

Aranżacje inspirowane designem loftowym to ciekawe zestawiania surowych materiałów i niestandardowych elementów wykończenia. Beton, szkło, metal i cegła spotykają się z drewnem i wyrazistymi kolorami. Czarne baterie łazienkowe idealnie wpisują się w charakter tego rodzaju wnętrz. W nowoczesnym wydaniu pozwalają na stworzenie jednocześnie stylowego, ale też nieco awangardowego wystroju.

W stylu loft świetnie sprawdzają się czarne baterie umywalkowe i wannowe. Piorunujące efekt wizualny tworzą czarne matowe baterie prysznicowe z deszczownicą. Skomponowane z otwartą kabiną prysznicową walk-in to absolutne „must have” każdej stylowej aranżacji.

Czarna armatura łazienkowa – czy należy jej się bać?


Jeszcze kilka lat temu posiadanie w łazience czarnej armatury wydawało się co najmniej dziwne. Mówiono – po co takie szaleństwa, nie ma jak to chrom. Stosunkowo małe zainteresowanie czarnymi bateriami łazienkowymi w dużej mierze wiązało się z wysokimi kosztami, jakie trzeba było ponieść, by je mieć. Wiele się jednak od tamtej pory w tym temacie zmieniło! Obecnie czarna armatura jest jednym z najmodniejszych trendów łazienkowych, a na jej zakup decyduje się coraz więcej osób.

Czarna armatura łazienkowa zainteresuje przede wszystkim osoby, które znudzone są wszechobecną bielą i stale poszukują koloru – takiego, który będzie elegancki i da im poczucie wyjątkowości.

Czarna armatura króluje również na wielu targach wnętrzarskich – co potwierdza jej wielki wpływ na światowe trendy dekoracyjne. W zeszłym roku zaszczyciła swoją obecnością Home Decor w Poznaniu oraz Warsaw Home w Nadarzynie. Jak będzie w tym roku? Czas pokaże, niemniej jednak czarna armatura na pewno nie zniknie ze stoisk wystawców!



Zatem czarne baterie łazienkowe są doskonałą propozycją dla osób, które nie boją się sięgać po nietuzinkowe rozwiązania – takie, z których korzystają na co dzień projektanci wnętrz. Nie da się ukryć, że już niebawem opieranie się na ciemnej palecie barw stanie się po prostu normalnością!

Łazienki z czarną armaturą - jak wykorzystać potencjał aranżacyjny?


Potencjał czarnej armatury można z powodzeniem wykorzystać zarówno w dużych, jak i małych łazienkach. Czerń jako taka – wykorzystana np. w postaci mebli lub płytek ceramicznych – może przytłoczyć i zmniejszyć optycznie wnętrze, niemniej jednak czarne akcenty w postaci baterii umywalkowej lub baterii wannowo-prysznicowej nie zmniejszą optycznie metrażu wnętrza.

Wręcz przeciwnie! Czarne baterie odpowiednio połączone np. z białą umywalką z pewnością stworzą duet idealny. Co więcej, jeśli zależy Wam na podkreśleniu obecności czarnej armatury, powinniście dobrać pozostałe materiały i urządzenia w sposób bardzo przemyślany. Czarne baterie będą numerem jeden wnętrza, jeśli zastosujecie białą ceramikę i białe meble łazienkowe. Także płytki powinny być w stonowanym kolorze. Na takim wnętrzarskim tle czarne baterie będą fantastycznie się wyróżniały. Całość podkreśli odpowiednio dobrane ciepłe oświetlenie oraz akcesoria łazienkowe i tekstylia.

Sprawdź >>> Jak urządzić łazienkę loft?

Czarne baterie pasują zarówno do łazienki w stylu industrialnym, gdzie doskonale podkreślają surowość aranżacji, jak i do klasycznie urządzonej łazienki, gdzie z kolei stanowią kluczowy, przyciągający wzrok element.

Czarny kran do łazienki – jak o niego dbać?


Wiele osób boi się zakupu czarnej baterii do łazienki ze względu na mity tworzone wokół jej użytkowania. Wielu z Was zapewne spotkało się z opinią, że na czarnej armaturze widać zacieki, kamień oraz brud zdecydowanie bardziej niż na bateriach chromowanych. Nic bardziej mylnego!

Przecież zacieki widoczne są na każdej baterii! Jeśli zależy Wam na czarnej baterii, która jest prosta w utrzymaniu w czystości, rozejrzyjcie się po ofertach producentów i zastanówcie, który model charakteryzuje się nie tylko designerskim wzornictwem, ale i jakością wykonania. Przykładem takiego produktu jest stojąca czarna bateria Deante Anemon, którą można zakupić także w zestawie z pasującą do jej designu ceramiką.



Co jednak istotne, producenci starają się maksymalnie unowocześniać swoje wyroby, po to, by korzystanie z nich stało się mniej kłopotliwe niż wcześniej. Dla przykładu pokrywają baterie specjalnymi powłokami mającymi na celu zapobieganie przed przywieraniem brudu lub nadmiernymi zaciekami.

Przeczytaj nasz poradnik >>> Jak wybrać umywalkę łazienkową?

Baterie łazienkowe czarne – czym myć?


Jedną z największych obaw przed montażem czarnej armatury jest łatwość osadzania się kamienia i powstawania widocznych i nieestetycznych zacieków. To mit, prawda jest taka, że osad i zanieczyszczenia powstają na każdym rodzaju baterii, szczególnie jeśli mamy twardą wodę. Kluczem do sukcesu jest regularne czyszczenie i wycieranie wody, by kamień nie osadzał się na bateriach i ceramice.

Decydując się na zakup czarnych baterii łazienkowych, warto pamiętać, że efektowne wykończenie jest delikatniejsze od chromu, dlatego zamiast silnych środków czyszczących ze składnikami ścierającymi lepiej stosować domowe sposoby czyszczenia lub specjalne preparaty do czarnej armatury.

Na co dzień wystarczy przecieranie delikatną ściereczką z łagodnym detergentem, by usunąć pojawiające się zacieki. Podczas cotygodniowego sprzątania można użyć płyn do czyszczenia do czarnej armatury lub w przypadku uporczywych zanieczyszczeń sięgnąć po domowy skuteczny sposób na kamień na bateriach. Wystarczy przygotować roztwór octu z wodą w proporcji 1:1, który świetnie radzi sobie z osadem z kamienia.

Baterie łazienkowe czarny mat – do jakiego stylu pasują?


Matowa czerń baterii jest świetnym uzupełnieniem niemal każdej aranżacji. Pasuje zarówno do stylu loftowego i industrialnego, jak i do wyrafinowanej prostoty minimalistycznej łazienki. Czerń jako wyrazisty dodatek coraz częściej spotykana jest też w nowoczesnych łazienkach nawiązujących do klasycznego wystroju. Proste linie wykończenia, ciekawa faktura i niestandardowy kolor harmonijnie wpisują się we współczesne trendy wnętrzarskie.

Czarne matowe baterie są idealnym wykończeniem do biało-czarnej łazienki, opartej na kontraście kolorystycznym. Wyłożenie ścian lub posadzki czarnymi płytkami mogłoby przytłoczyć wnętrze (szczególnie takie o niewielkim metrażu). Uzupełnienie jasnych okładzin czarnymi dodatkami, bateriami lub frontami szafek łazienkowych buduje idealną kontrastową kompozycję, bez ryzyka optycznego zmniejszenia pomieszczenia. Czarne matowe baterie tworzą idealne zestawienie z klasyczną bielą ceramiki umywalkowej.