Są pewne trendy wnętrzarskie, które mają ponadczasowy charakter i nigdy nie wychodzą z mody. Styl hampton to właśnie jeden z takich nurtów. Wywodzi się z letniego kurortu nowojorskich elit, a jego znakami rozpoznawalnymi są drewno, jasne kolory i naturalne materiały. Podpowiadamy, jak zaadaptować nadmorską estetykę do swojej kuchni.


Skąd wziął się styl hampton?


Klasyczna elegancja połączona z naturalną swobodą i luzem sprawiają, że styl hampton to synonim luksusu i bogactwa w dobrym guście. Pomysł na wnętrza w stylu hampton bierze swój początek w nadmorskiej miejscowości położonej niedaleko Nowego Jorku w Stanach Zjednoczonych. Tereny te słyną z pięknych plaż, błękitnej wody i przepychu.

Chociaż styl hampton słynie z luksusu, to jednak jest on serwowany w sposób, który nie powoduje uczucia dyskomfortu u mniej zamożnych osób. Wręcz przeciwnie – każdy może zainspirować się i przenieść elementy tego stylu do własnego domu.

Kwintesencję estetyki hampton stanowią naturalne materiały, takie jak drewno, kamień, len, bawełna oraz jasne, rozbielone kolory podbite dużą ilością światła. Wygoda i poczucie komfortu są tutaj najważniejsze.Jakie meble wybrać do kuchni w stylu hampton?


Kuchnia w stylu hampton cechuje się masywnymi, drewnianymi meblami i przeszklonymi witrynami. Przeważnie połączona z jadalnią, tworzy jedną dużą przestrzeń do przyjmowania gości, gotowania czy spożywania wspólnych posiłków.

Meble kuchenne w stylu hampton często posiadają ozdobne cokoły i rzeźbione, fantazyjnie nogi. Natomiast w centralnym punkcie pomieszczenia znajduje się wyspa, przy której można usiąść i napić się kawy lub zjeść śniadanie. Uchwyty w szafkach są tradycyjnie wykonane ze szczotkowanego srebra lub chromu. Charakterystyczne dla tego stylu są także podwieszane sufity lub odkryte belki sufitowe.

Podłoga dla kontrastu jest z reguły ciemna, więc doskonale koresponduje z białymi meblami i jasnymi ścianami.

Blaty kuchenne najczęściej wykonane są z drewna lub kamienia. W przypadku tej drugiej opcji możemy zdecydować się na płyty granitowe lub konglomeraty kwarcowe, które producenci oferują w wielu kolorach i wzorach.Oświetlenie do kuchni w stylu hampton


Wnętrza inspirowane rozległymi plażami z białym piaskiem i błękitną wodą kochają światło i przestrzeń. Jeżeli nie mamy tego szczęścia i nie dysponujemy oknem w kuchni, niezbędne będzie dobranie takiego oświetlenia i lamp, które poradzą sobie z rozjaśnieniem całego pomieszczenia i pokażą je dosłownie w nowym świetle.

Lampy w każdej kuchni pełnią nie tylko swoją podstawową rolę, czyli źródła światła, ale są również elementem dekoracyjnym. Nie inaczej jest w przypadku kuchni w stylu hampton, ponieważ i tutaj oświetlenie pełni kluczową rolę.

Górne lampy muszą być niebanalne i gustowne, a przy tym dające dużo światła. W kuchni spędzamy dużą część naszego dnia i potrzebujemy go do wykonywania wielu codziennych czynności.

Nad wyspą na pewno sprawdzą się stylowe wiszące lampy o niebanalnej konstrukcji, które warto umieścić również nad stołem –  podkreślą one wyjątkowy styl i charakter kuchni.

Jeżeli zaś chodzi o doświetlenie blatów kuchennych to standardowe oświetlenie LED umieszczone pod szafkami idealnie się tutaj sprawdzi i nie ma potrzeby szukać bardziej skomplikowanych rozwiązań.Dodatki w stylu hampton


We wnętrzach inspirowanych plażami w Hampton chętnie wykorzystuje się takie materiały jak len, wełna, marmur, drewno czy mosiądz, łącząc je z jasnymi, pastelowymi kolorami. Często pojawiają się odcienie błękitu i beżu, które naturalnie nawiązują do koloru wody i piasku.

Wyposażając naszą kuchnię, warto poświęcić chwilę, żeby dobrać pasującą zastawę stołową – najlepiej w jasnych i pastelowych odcieniach. Będzie pięknie wyglądała za szklaną witryną.

Z kolei eleganckie akcesoria kuchenne, takie jak cukiernica, serwetnik czy patera, jeżeli będą stylizowane na przedmioty z historią, dodadzą nuty eklektyzmu i pożądanej patetyczności.

Ważnym etapem urządzania kuchni w stylu hampton jest również wybór odpowiedniego zlewozmywaka. W eleganckiej aranżacji idealnie sprawdzą się dobrej klasy zlewy ceramiczne lub granitowe, które pełnią zarówno funkcje praktyczne, jak i stanowią ozdobę kuchni.