Łazienkowe szafki wiszące to obecnie jedne z najchętniej nabywanych rozwiązań meblowych. Choć wymagają przemyślenia odnośnie miejsca zawiśnięcia oraz precyzyjnego montażu, to jednak ich styl oraz funkcjonalność są ogromnym atutem. Przeczytaj poniżej, na jakiej wysokości zamontować podwieszane szafki łazienkowe, aby móc bezpiecznie i wygodnie z nich korzystać.

Przejdź do następnych akapitów:


Wiszące meble łazienkowe są nie tylko estetyczne, ale i bardzo praktyczne. To szczególnie dobre rozwiązanie do małych łazienek, w których każdy centymetr ma znaczenie. Niestety w porównaniu do stojących mebli, montaż modeli podwieszanych jest dłuższy, bardziej czasochłonny, wymagający precyzji i dokładnego wymierzenia miejsca - nie tylko po to, aby szafka się zmieściła, ale i abyśmy z przyjemnością z niej korzystali. Na jakiej wysokości powinniśmy zamontować szafki wiszące w łazience – tak, aby użytkowanie ich było komfortowe?


Szafki wiszące do łazienki – zacznijmy od wielkości

Zanim zaczniesz się zastanawiać, jak zamontować szafki wiszące w łazience, pomyśl nad wyborem odpowiedniego modelu. W tym celu warto wziąć pod uwagę ilość potrzebnego miejsca do przechowywania oraz wymiary łazienki.


Na rynku dostępne są szafki łazienkowe podwieszane pod umywalkę, wysokie słupki, duże wiszące szafki oraz szerokie lub wąskie komody z szufladami. Pamiętajmy także, że nie należy zbytnio obciążać takich szafek, dlatego starajmy się dobierać modele zarówno do możliwości naszej łazienki, jak i ilości rzeczy jaką chcemy przechować.


Jaką głębokość szafek podwieszanych wybrać?

Bardzo istotnym parametrem decydującym o zakupie danej kolekcji szafek podwieszanych jest ich głębokość. Wyróżniamy szafki o głębokości 15, 20, 25 oraz 30 centymetrów.

Pierwsze z nich są najczęściej wykorzystywane w małych łazienkach. Są mało pojemne, więc nie sprawdzą się, jeżeli chcemy przechowywać w nich większe przedmioty lub detergenty.

Szafki podwieszane o pojemności 20 cm są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż modele 15 cm. Zmieści się w nich więcej kosmetyków i środków czystości. Producenci oferują wiele modeli 20 centymetrowych o różnych fakturach i kolorach. Jeśli zdecydujemy się na wersję z przesuwnymi drzwiami, to również i one posłużą w łazienkach o małym metrażu.


Szafki o głębokości 25 cm zmieszczą naprawdę wiele. Trzeba jednak dobrze przemyśleć ich zakup oraz montaż. O ile modele narożne czy komody o tej głębokości nie będą stanowiły problemu (pod warunkiem, że dysponujemy wystarczającą ilością miejsca w łazience), o tyle szafka nad umywalką o tej głębokości może stanowić spory problem, ograniczając miejsca w strefie mycia.

Szafki o największej głębokości – 30 cm – zdecydowanie nie są polecane do montażu bezpośrednio nad średnią lub małą umywalką. Taki wybór na pewno stanowiłby przeszkodę w trakcie codziennych czynności w łazience.


Na jakiej wysokości zamontować wiszącą szafkę do łazienki i jak to zrobić?

Zanim zabierzemy się za montaż szafek łazienkowych, sięgnijmy po instrukcje od producenta. Nawet jeśli wydaje się nam, że jesteśmy doskonałymi ,,złotymi rączkami”, mogliśmy zwyczajnie o czymś nie pomyśleć lub coś przegapić.Lektura instrukcji pozwoli uniknąć tego rodzaju wpadek. Zanim rozpoczniemy montaż – upewnijmy się, że mamy wszystkie niezbędne narzędzia oraz materiały, szczególnie elementy mocowania, które nie zawsze znajdują się w komplecie z szafkami.


Jak zamontować podwieszaną szafkę umywalkową?

W przypadku montażu wiszących szafek najlepiej wszystko wyjaśnić krok po kroku na konkretnym przykładzie. Ze względu na popularność podwieszanych szafek umywalkowych, będziemy opierać się właśnie na tym modelu.


Montaż szafki wiszącej umywalkowej (i nie tylko) zaczynamy od rozpakowania wszystkich elementów. Następnie dokonujemy pomiaru wysokości, na jakiej szafka powinna zawisnąć. Szafka razem z umywalką powinny znajdować się na wysokości między 80, a 90 cm. Najlepiej przyjąć środkową miarę, czyli 85 cm.

Następnie dokonujemy pomiaru odległości oraz rozstawu pomiędzy zawieszkami szafki. Nasze wytyczne przenosimy na ścianę, oczywiście sprawdzając, czy jest zachowany odpowiedni poziom. Kolejnym krokiem wymagającym precyzji jest wywiercenie otworów, aby zamontować listwy montażowe szafki. Montujemy je z użyciem kołków rozporowych, a następnie zawieszamy na nich szafkę.


Kiedy szafka wisi już na listwie montażowej, należy sprawdzić jej wytrzymałość oraz wypoziomowanie. Jeśli poziom nie zostanie zachowany, odbije się to na prawidłowym funkcjonowaniu szafki. Całkowity montaż kończy umieszczenie umywalki na szafce wiszącej. Całość zwieńcza położenie silikonu w miejscu stykania się szafki podwieszanej umywalkowej ze ścianą.


Szafka z lustrem do łazienki

Warto również wspomnieć o szafce wiszącej z lustrem. To bardzo funkcjonalne rozwiązanie, które sprawdzi się w każdej łazience. Pojemne wnętrze pozwala na przechowywanie niezbędnych przedmiotów, co jest niezwykle istotne w niewielkich pomieszczeniach.  Na rynku znajdziemy wiele rodzajów szafek z lustrem. Można dokonać wyboru spośród modeli z dwoma lub trzema drzwiczkami. Dodatkowo, jeśli chcemy mieć z głowy oświetlenie strefy mycia, zakupmy szafkę wiszącą z lustrem, wzbogaconą o oświetlenie LED.

Pozostaje pytanie - na jakiej wysokości powinna zawisnąć tego rodzaju szafka. Aby wygodnie korzystać z uroków lustra, nasz wzrok powinien padać na wysokość 3/4 od dolnej krawędzi tafli. To właśnie tym parametrem powinniśmy kierować się, montując szafkę z lustrem nad umywalką.