Miska WC – stojąca czy wisząca?

Łazienka

  • calendar29.03.2019
  • Autor: Natalia Dur
Czarna łazienka z wiszącą miską WCCzarna łazienka z wiszącą miską WC

Często podczas urządzania łazienki skupiamy się wyłącznie na jej aspektach estetycznych i wizualnych, a przecież miejsce to powinno być przede wszystkim funkcjonalne. O tym ostatnim w dużej mierze decyduje wybór odpowiedniej miski WC. Jaki model wybrać – miskę WC wiszącą czy stojącą? Jakimi aspektami się kierować, gdy podejmujemy decyzję w tym zakresie?

W artykule:


Decyzja o zakupie miski WC, podobnie jak innych elementów wyposażenia łazienki, musi być dobrze przemyślana. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, dokładnie przeanalizujmy każdy aspekt, który może być dla nas kluczowy, jak na przykład wielkość łazienki, jej możliwości techniczne oraz styl, w jakim ma zostać urządzona.

Każda miska WC - wisząca czy stojąca - powinna wyróżniać się wytrzymałością. To w końcu jeden z tych elementów wyposażenia łazienki, który jest używany najczęściej. Ponadto warto zwrócić uwagę na dodatkowe wyposażenie miski, np. na powłoki pozwalające utrzymać urządzenie w czystości.

Jakie miski WC dostępne są na rynku?

Z uwagi na typ miski WC możemy podzielić na stojące i wiszące. Miski WC stojące to, najprościej mówiąc, toalety tradycyjne, choć zdecydowanie bardziej estetyczne niż wersje sprzed lat. Są nie tylko efektowne i trwałe, ale również tworzone z myślą o nowoczesnym wzornictwie i dostosowane do potrzeb użytkowników. Z ich pomocą aranżacja łazienki na pewno będzie udana.


Miski WC wiszące zostały stworzone w duchu minimalistycznych form. Spłuczki misek tego typu montowane są na specjalnym stelażu w ścianie. Stelaż podtynkowy sprawia, że cała konstrukcja miski jest stabilna i wytrzymała. Niestety, wciąż bardzo wiele osób obawia się wiszących misek WC - zupełnie niepotrzebnie! Na szczęście w ciągu ostatnich kilku lat postrzeganie modeli wiszących diametralnie się zmieniło i obecnie jest to najpopularniejsze rozwiązanie. Na rynku dostępne są miski wiszące i stojące różnego rodzaju, o odmiennych kształtach i liniach, a ich ceny są bardzo różne, uzależnione od oferowanych udogodnień i rozwiązań technicznych.

Miska WC wisząca – zalety rozwiązania

Wisząca miska WC to doskonałe rozwiązanie dla osób ceniących nowoczesne i lekkie aranżacje. Świetnie pasuje do minimalistycznej łazienki, ale również do stylu skandynawskiego lub modernistycznego. Oczywiście nie znaczy to, że wiszące miski WC nie mogą zostać użyte w bardziej klasycznych łazienkach, wręcz przeciwnie!


Wiszące miski WC są również doskonałym rozwiązaniem do małych łazienek. Dobrze dobrany model miski pozwala zaoszczędzić miejsce, gdyż można go zamontować w łazienkowej wnęce. Spłuczka wiszącej miski WC jest umiejscowiona na stelażu podtynkowym i umieszczona w ściennej obudowie. Jedynym widocznym elementem jest przycisk spłukujący. To sprawia, że łazienka jest bardziej elegancka i optycznie większa, a obudowa stelaża może służyć jako dodatkowa półka. Właściwie zamontowany stelaż jest w stanie wytrzymać obciążenie nawet 400 kg. Niestety nie zawsze istnieje możliwość zamontowania miski wiszącej ze stelażem podtynkowym, dotyczy to szczególnie łazienek w starszych domach i mieszkaniach oraz często, choć nie zawsze, łazienek w blokach.


Dodatkową zaletą łazienki z wiszącą miską WC jest łatwiejsze utrzymanie podłogi w czystości. Powierzchnia pod nią jest dostępna, dlatego można bez problemu przetrzeć ją mopem. Dla zwiększenia “efektu wow” warto dopasować miskę do pozostałych elementów łazienki. Przykładowo, kupując miskę wiszącą i bidet z tej samej serii, zapewnimy sobie spójną aranżacyjnie przestrzeń. Miski WC wiszące dostępne są w różnych kształtach. Cena zatem uzależniona jest w dużej mierze od tego, jak bardzo fikuśny i designerski model wybierzemy.

Miska WC stojąca – zalety rozwiązania

Jeśli nie jest nam bliski styl nowoczesny i zdecydowanie bardziej podobają się nam rozwiązania klasyczne, zainwestujmy w tradycyjną stojącą miskę WC. To świetne rozwiązanie również pod kątem uwarunkowań technicznych pomieszczenia. Ze względu na fakt, że nie zawsze jest możliwe zamontowanie stelaża podtynkowego, z pomocą przychodzi właśnie ten rodzaj miski. W ofercie producentów znajdziemy stojące modele w bardziej nowoczesnych wersjach i o różnych kształtach. Zarówno w łazienkach klasycznych, jak i nowoczesnych, świetnie wyglądają wersje prostokątne lub owalne.


Podobnie jak w przypadku wiszących misek, również stojące modele mają różne ceny, w zależności od kształtu i zastosowanych powłok. Najtańsze wersje stojące kosztują nieco ponad 100 zł, a najdroższe nawet kilka tysięcy.


Podczas wyboru stojącej miski WC powinniśmy zwrócić uwagę na jeden z ważniejszych aspektów, który w przyszłości może pomóc nam zaoszczędzić wodę, a mianowicie na spłuczkę. Najlepiej jeśli pozwoli spłukać dwoma różnymi ilościami wody, co korzystnie wpłynie na nasze domowe rachunki.

Deska sedesowa – na jaką się zdecydować?

Jeśli planujemy zakup nowej miski WC do naszej łazienki, to nie da się ukryć, że musimy ją uzupełnić deską sedesową. Tutaj również rynek oferuje wiele rozwiązań, zarówno pod kątem funkcjonalnym, jak i wizualnym. Do wyboru mamy bowiem deski o klasycznym i nowoczesnym wzornictwie. Możemy dokonać zakupu spośród desek zwykłych lub z funkcją wolnego opadania.


Obie wersje będą pasowały do każdego stylu aranżacyjnego. Wybór pomiędzy jedną a drugą sprowadza się raczej do komfortu użytkowania. Zwykła deska po prostu hałasuje podczas jej opuszczania i stosunkowo szybko ulega zużyciu.


Deska wolnoopadająca nie trzaska podczas opadania, przez co jest bardziej wytrzymała. Opadanie deski nie następuje gwałtownie, lecz powoli i delikatnie. Wiadomą rzeczą jest fakt, że za model wolnoopadający zapłacimy więcej, niż za zwykły, ale jakość i komfort użytkowania zdecydowanie przemawiają za deską wolnoopadającą.