Master bedroom, czyli funkcjonalne pomieszczenie - będące połączeniem sypialni z łazienką i garderobą - coraz bardziej zyskuje na popularności. Najważniejsze pomieszczenia w domu można połączyć w jedno centrum dowodzenia, zyskując miejsce do relaksu i wyciszenia.

Przejdź do następnych akapitów:

Master bedroom sprawia, że korzystanie z porannej toalety staje się prostsze i co najważniejsze - gwarantuje prywatność. Dlaczego ten popularny na zachodzie trend polubiło szerokie grono Polaków? Sprawdzisz w tym artykule.

Pokój 3 w 1

Masz dość czekania rano w kolejce do łazienki? Nie chcesz w pośpiechu kompletować garderoby na dany dzień? Marzysz o własnym kącie, w którym można się zrelaksować? Łazienka w sypialni, czyli master bedroom to rozwiązanie idealne. Połączenie sypialni z łazienką i garderobą gwarantuje komfort i niezależność podczas korzystania z porannej toalety. Połączenie funkcji spania, mycia i ubierania sprawia, że w jednym pomieszczeniu możemy zgromadzić wszystkie niezbędne nam przedmioty. Nie tracimy tym samym czasu na zbędne poszukiwania ulubionego balsamu, grzebienia, spodni czy innych elementów garderoby. Oddzielenie głównej sypialni od pozostałych pomieszczeń to funkcjonalne rozwiązanie, które warto rozważyć. Dlaczego to tak istotne?


Prywatna strefa komfortu

Aranżacja wnętrza naszego mieszkania czy domu jest wyznacznikiem rytuałów wszystkich lokatorów. Kuchnia i salon - to dwa najważniejsze pomieszczenia, które umożliwiają celebrację więzi podczas wspólnie przygotowywanych posiłków czy przy oglądaniu ulubionych seriali z przyjaciółmi i rodziną. Warto jednak zadbać o oddzielenie strefy prywatnej, jaką jest sypialnia, od pozostałych pomieszczeń. Sypialnia jest miejscem wyciszenia i relaksu, naszą oazą. To tam odpoczywamy po ciężkim dniu pracy i ładujemy baterie na kolejny dzień. Idea master bedroom doskonale wpisuje się w powyższe założenia, gwarantując komfort, prywatność i bezpieczeństwo. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że takie pomieszczenie wymaga specjalnych warunków.

Master bedroom a powierzchnia

Master bedroom raczej nie sprawdzi się w mieszkaniu o małej powierzchni. By móc swobodnie korzystać z jego funkcjonalności, należy dysponować metrażem co najmniej w granicach 20-30 mkw. Dlaczego to tak istotne? Sprawdźmy, jakie składowe są niezbędne do utworzenia master bedroom.

Sypialnia

Musimy wziąć pod uwagę, że w strefie sypialnej zmieścić trzeba wygodne łóżko - najczęściej dwuosobowe o wymiarach co najmniej 160 cm, do którego z obu stron należy zapewnić swobodny dostęp - około 70 cm z każdej strony. Przydatne mogą okazać się również stoliki nocne i komoda, w której pomieścimy wszystkie niezbędne przedmioty, a także - toaletka.

Garderoba

Garderoba w stylu Carrie Bradshaw - to marzenie niemal każdej kobiety. Do jej skompletowania niezbędna będzie duża i pojemna szafa wnękowa, z odrębnym miejscem na ubrania wiszące - płaszcze, kurtki, sukienki, koszule oraz półki, na których pomieścimy pozostałą odzież. Szafa na ubrania wiszące powinna mieć głębokość 60-70 cm. Półki na ubrania składane są wygodne, gdy mają głębokość 40-45 cm. Te o głębokości 60-70 cm są bardzo często niepraktyczne.

Łazienka

Planując łazienkę musimy zastanowić się, czy oczekujemy zgrabnej kabiny prysznicowej czy salonu kąpielowego. Minimalny metraż to ok. 3 mkw (80 x 80 cm w narożniku zajmuje brodzik, 80 cm po obu stronach przypada na toaletę i umywalkę) na łazienkę z prysznicem, jednak gdy decydujemy się na wannę potrzebujemy więcej przestrzeni.

Idea master bedroom zakłada najwyższy komfort użytkowników, dlatego najlepsze efekty uzyskamy przy możliwie jak największych powierzchniach.


Master bedroom - aranżacja

Aranżacja master bedroom, wbrew pozorom, nie jest trudna do wykonania. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na zachowanie odpowiedniej odległości pomiędzy trzema strefami - sypialnianą, łazienkową i garderobą, oraz spójną ramę kompozycyjną. Jeśli zdecydujemy się na modne w ostatnim czasie płytki patchworkowe w żywych, intensywnych barwach - jako główny element wykończenia łazienki, pozostałe strefy powinny zachować neutralność. Łazienka w stylu marokańskim to dobry wybór, jednak trzeba zachować umiar. Naturalne desenie - przywodzące na myśl kolory ziemi - znów wracają do łask. Ekspresyjne motywy na kafelkach będą idealnie współgrać z bielą, beżem, brązem i szarością. Wybór stylu, w jakim zaaranżujemy master bedroom, jest uzależniony od naszych indywidualnych preferencji, rytuałów czy stylu. Możliwości jest naprawdę wiele. Pamiętaj jednak o dobrym oświetleniu, ponieważ powinno to być jasne i przestronne pomieszczenie.

Master bedroom to nie fanaberia, która przywędrowała do nas z Zachodu. To coraz popularniejszy trend, ułatwiający funkcjonowanie i gwarantujący poczucie komfortu i prywatności. Jeśli dysponujemy odpowiednim metrażem, warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem.

Materiał przygotowany przez eksperta portalu RynekPierwotny.pl