Lśniąca łazienka bez wysiłku

Łazienka

Poradnik

  • calendar31.01.2018
  • Autor: Irena Zajdel
biala-lazienkabiala-lazienka

Istnieje mylne przekonanie, że utrzymanie nieskazitelnie czystej łazienki wymaga nie lada wysiłku. Faktem jest, że sprzątanie tego pomieszczenia może być nieco bardziej problematyczne, ale to jeszcze nie powód do zmartwień. Istnieje kilka prostych sposobów na to, by łazienka lśniła czystością.

W artykule:


Naturalne łazienkowe kosmetyki

Popularność ekologicznych środków czystości to dobry znak. Zamiast niepotrzebnej chemii, coraz częściej wykorzystujemy naturalne sposoby do walki z brudem. W przypadku sprzątania to właśnie domowe metody okazują się najskuteczniejsze.

Niezawodny duet, który skrupulatnie rozprawi się z nieczystościami i – co najważniejsze – bakteriami, to ocet oraz soda oczyszczona. Oba te specyfiki znajdziemy w niemal każdym domu, a wbrew pozorom ich użytkowanie nie powinno się kończyć tylko w kuchni. Ocet to największy wróg zacieków, mydła, kamienia i bakterii. Za jego sprawą szklane powierzchnie znacznie dłużej utrzymają swój blask i nie będą tak często wymagały czyszczenia. z kolei za pomocą sody możemy krok po kroku pozbyć się kamienia. Najbrudniejsze miejsca warto przykryć cienką warstwą sody rozdrobnionej z wodą i sokiem z cytryny. Taką mieszankę pozostawiamy na kilka minut, po czym wystarczy ją zetrzeć i gotowe.

Dawno niewidziane fugi

Brudne szczeliny pomiędzy kafelkami odstraszają. Ich widok automatycznie wywołuje uczucie dyskomfortu. Tymczasem skuteczne ich wyczyszczenie nie należy do najtrudniejszych, a efekt końcowy całkowicie zmienia oblicze całej łazienki.

W tym miejscu ponownie pojawia się ocet. Wystarczy połączyć go z wodą i pozostawić na fugach przez dłuższa chwilę. To samo można zrobić z proszkiem do pieczenia. Obie metody nie wymagają godzinnego szorowania, a jedynie cierpliwości. Po minimum 30 minutach należy zmyć obie substancje i cieszyć się czystymi fugami. W celu lepszego dotarcia do tych niewielkich szczelin, można posłużyć się szczoteczką do zębów, której włosie szybko usunie ukryty brud.

WC do poprawki

Czyszczenie muszli klozetowej bywa naprawdę trudne. Dla wielu to zadanie, które zaczyna się i kończy zalaniem muszli środkiem do czyszczenia. Niestety takie działanie przyniesie efekt krótkotrwały. 

Skutecznym i długotrwałym sposobem na pozbycie się bakterii oraz kamienia jest skorzystanie z popularnego odrdzewiacza - Coca cola, poza byciem numerem jeden wśród napojów gazowanych, jest również perfekcyjnym środkiem do czyszczenia. Wystarczy wlać małą puszkę do wc, a następnie pozostawić ją najlepiej na całą noc. Efekt? Muszla klozetowa będzie czysta jak nigdy.

Zapach ma znaczenie

Czysta łazienka to nie tylko błysk na kafelkach. To również zapach, o którym nie powinniśmy zapominać. Uczucie świeżości sprzyja pozytywnego wrażeniu, dlatego warto pokusić się o odświeżacze powietrza i to najlepiej te naturalne. W przypadku chemicznych środków mówimy jedynie o maskowaniu zapachu, a nie o to w tym chodzi. Dobrym sposobem są potpourri czyli kwiatowe mieszanki. Bez problemu można je kupić w drogeriach i marketach, jednak samodzielnie stworzona kompozycja to dodatkowy sposób na ulubiony zapach.

Warto pomyśleć również o świeczkach – to idealny sposób nie tylko na świeżość, ale i romantyczny klimat.


Ład, skład i porządek

Łazienka, czasem niezależnie od sprzątania, sprawia wrażenie zaniedbanej. Często jest to efekt zbyt dużej ilości rzeczy pozostających w zasięgu wzroku. Kosmetyki, suszarka, prostownica, cała masa ręczników, a jako dodatkowy element dekoracyjny kosz na pranie, z którego aż się wylewa. Teoretycznie są to drobiazgi. W praktyce, przemyślane zaprojektowanie łazienki pozwala cieszyć się panującym w niej porządkiem.

Po pierwsze, warto wyposażyć łazienkę we wszelkiego rodzaju szafki – im mniej kosmetyków na widoku, tym mniej sprzątania. Po drugie, kosz na pranie powinien się zamykać. Po trzecie, warto zadbać o jednolite kolory ręczników. Ten prosty trick usunie chaos. Dodatkowe kosze lub zamknięte pojemniki to szansa na skuteczne pozbycie się środków czystości.


Lśniąca łazienka to nie marzenie, to całkiem prosty do zdobycia cel. Wystarczy wdrożyć w życie kilka prostych sposób, a efekt? Przekonacie się sami!

Autorką wpisu gościnnego jest Irena Zajdel z biura projektowego Valent.