Majówkowe MEGAokazje!

Majówkowe MEGAokazje!

Koniec promocji za:

Sprawdź
advice-img
PORADNIK ZAKUPOWY
Jaki grzejnik do pokoju wybrać?

Jaki grzejnik do pokoju wybrać?

Jeżeli planujesz remont, dowiedz się koniecznie wszystkiego o grzejnikach pokojowych. Unikniesz kosztownych wpadek i zyskasz ciepły dom.

Odpowiednie przygotowanie się do remontu wymaga czasu. Większość inwestorów poświęca długie godziny na wybór podłóg czy farb, zapominając zupełnie o grzejnikach pokojowych. A to przecież w dużej mierze od ich jakości oraz dopasowania do pomieszczenia zależy odpowiednia temperatura w domu. Poznaj najważniejsze kwestie związane z kaloryferami pokojowymi dzięki naszemu poradnikowi. Z nami dowiesz się, na co warto zwrócić uwagę, czego unikać i który rodzaj grzejnika wybrać.

 

→  Co wziąć pod uwagę, wybierając grzejniki pokojowe?

 

Wybranie odpowiedniego kaloryfera może wspomóc tanie grzanie domu. To ważne, zwłaszcza w czasie, gdy koszty ogrzewania stale rosną, a za oknem pojawiają się pierwsze przymrozki. Odpowiednio dobrany kaloryfer – wraz z optymalnym ociepleniem budynku czy szczelnymi oknami i drzwiami – może znacznie obniżyć koszty gazu bądź paliw stałych.

 

granatowy grzejnik pokojowy w kremowym jasnym salonie

 


Aby znaleźć odpowiedni kaloryfer do pokoju, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii.

Pierwszą z nich jest wielkość pomieszczenia – zarówno jego powierzchnia, jak i wysokość. Od tych danych zależy moc wybieranego grzejnika. Inny sprawdzi się w niedużym, niskim pomieszczeniu, inny w obszernym salonie z antresolą.

Po drugie, niezwykle istotne są parametry techniczne samego urządzenia. W przypadku mocy kaloryfera informacje o tej kwestii powinny znaleźć się w projekcie budowlanym. Specjalista bowiem dokładniej i bardziej profesjonalnie określi optymalne zapotrzebowanie na ciepło w danym pomieszczeniu. Jeżeli takiej adnotacji nie ma w dokumentacji, należy zasięgnąć pomocy fachowca. Pozwoli to na uniknięcie kosztownych pomyłek oraz zoptymalizuje wydatki na ogrzewanie.


Wśród kluczowych parametrów grzejnika pokojowego jest też sposób montażu. To istotna kwestia zwłaszcza w pomieszczeniach, które są remontowane, nie zaś urządzane od samego początku. Źle dobrany do istniejącej instalacji grzejnik może po prostu nie pasować. Wiąże się to z koniecznością zmian w istniejącym systemie ogrzewania bądź wymianą kaloryfera na inny model.

 

 Po trzecie, nie znając wydajności energetycznej grzejnika, nie można podjąć właściwej decyzji podczas składania zamówienia na owe urządzenie. Aby rozpocząć poszukiwania kaloryfera idealnego, należy określić:


  • temperaturę, którą chce się uzyskać w danym pomieszczeniu (np. w sypialni może być chłodniej niż w łazience),

 

  • liczbę otworów okiennych, ich wielkość oraz zastosowane technologie (szyby dwu- czy trzyszybowe?),

 

  • grubość ścian, stropów i podłóg,

 

  • rodzaj i grubość zewnętrznego ocieplenia,

 

  • ekspozycję na strony świata (pomieszczenia od strony południowej są cieplejsze niż te od północnej).


Czwartym aspektem doboru kaloryfera do pokoju jest miejsce jego montażu. Najkorzystniejszym wyborem są okolice otworów okiennych. To bowiem tam można zauważyć największe straty ciepła.
Nie w każdym pomieszczeniu bowiem zmieści się klasyczny i często najtańszy model. We wnętrzach, np. o dużych przeszkleniach do ziemi nie można umieścić grzejnika pod oknem. Wtedy optymalnym rozwiązaniem staje się wysoki i wąski model.    

 

Także sposób pracy kaloryfera nie powinien być pominięty podczas podejmowania decyzji. Czym innym jest grzejnik podłączony do centralnego ogrzewania, czym innym – ten elektryczny. Konieczne jest więc określenie rodzaju instalacji oraz ewentualnych kosztów eksploatacji danego urządzenia.

Nie mniej ważne niż aspekty techniczne są te związane z aranżacją wnętrza.
Grzejniki pokojowe i grzejniki łazienkowe powinny być dobrane do dominującego we wnętrzu stylu. Kolor czy struktura muszą podkreślać atuty pomieszczenia bądź stanowić tło dla innych elementów wykończeniowych. Źle dobrany kaloryfer może zaburzyć aranżację i dynamikę wnętrza.

 

 

 

Sprawdź >>> Jak urządzić łazienkę z wanną i prysznicem.


→  Typy grzejników pokojowych    

 

Aby wiedzieć, jakie grzejniki najlepiej oddają ciepło, warto przyjrzeć się bliżej rodzajom tych urządzeń. Każde z nich ma swoje wady oraz zalety, co sprawia, że lepiej sprawdzi się konkretnym pomieszczeniu.

 

Typy grzejników pokojowych - infografika

   

  • Grzejniki członowe

Składają się z wielu elementów (żeber) połączonych w całość. Liczbę żeber dobiera się do zapotrzebowania na ciepło w danym wnętrzu. Grzejniki członowe są trudniejsze w czyszczeniu niż inne rodzaje grzejników, ponieważ posiadają wiele zakamarków.
Wyróżniamy grzejniki członowe: żeliwne, stalowe, aluminiowe.

 

 

  • Grzejniki konwektorowe

Dostępne są w dwóch wariantach: przenośnym i na stałe przytwierdzonym do ściany. Ich działanie opiera się na pobieraniu powietrza od spodu, ogrzaniu i wypuszczeniu górnym wywietrznikiem. Ich moc jest raczej niewielka. Nie powinno się ich niczym zasłaniać. Należy także zachować bezpieczną odległość od ściany i podłogi, by nie doprowadzić do przegrzania. Wśród zalet grzejników konwektorowych można wskazać niedużą wagę, łatwą obsługę, niewysoki koszt zakupu oraz szybkie nagrzewanie pomieszczenia.

  • Grzejniki kanałowe

To doskonałe rozwiązanie dla minimalistów. Pozwala na powiększenie i uspójnienie przestrzeni dzięki temu, że kaloryfery są ukryte. Urządzenia grzewcze znajdują się w tym przypadku w specjalnych kanałach umieszczonych w podłodze bądź suficie. Przesłonięte są specjalnymi kratkami. Po zamontowaniu instalacji chłodzącej mogą pełnić też funkcję klimatyzacji. Stosowanie tego modelu grzejnika poleca się przy przeszkleniach sięgających podłogi. Dzięki takim warunkom metoda ogrzewania, polegająca na oddziaływaniu na siebie powietrza zimnego i ciepłego, jest najefektywniejsza. Ograniczeniem w montażu grzejników kanałowych jest zbyt cienki strop. Minimum wynosi 10 cm.

  • Grzejniki płytowe

To najpopularniejsze kaloryfery w naszym kraju. Są stosunkowo tanie i łatwo dostępne. Nie mieszczą w sobie zbyt wiele wody, dlatego też szybko się nagrzewają i łatwo można sterować poziomem natężenia ich pracy. Konstrukcja grzejników tego typu opiera się na jednej, dwóch albo trzech płytach oraz ożebrowaniu. Nie sprawdzą się we wnętrzach luksusowych.


  • Grzejniki dekoracyjne

To połączenie funkcjonalnych urządzeń grzewczych z modnym elementem wystroju wnętrz. Stanowią nie tylko źródło ciepła w danym pomieszczeniu, lecz również mogą pełnić funkcję ozdoby. Podkreślają styl aranżacji, sprawdzają się we projektach luksusowych i nowoczesnych. Ich głównym minusem jest cena, która przewyższa czasem kilkukrotnie koszt zakupu innych rodzajów kaloryferów.

 


 

→  Podział grzejników pokojowych ze względu na materiał    

 

Nie bez znaczenia dla wydajności grzejników jest materiał ich wykonania. W zależności od indywidualnych potrzeb warto wybrać ten najoptymalniejszy.

  • Grzejniki żeliwne potrzebują dużo czasu, by osiągnąć pożądaną temperaturę, ale bardzo powoli oddają ciepło. Kaloryfery te są dosyć odporne na korozję, choć jednocześnie bardzo ciężkie.

 

  • Grzejniki aluminiowe powstają ze stopu aluminium z krzemem czy miedzią. Są nowocześniejsze niż żeliwne. Szybciej się nagrzewają, ale szybciej też oddają ciepło. Łatwiej wyregulować ich moc. Dobrze sprawdzają się jako element starszej instalacji po usunięciu grzejników żeliwnych. Ich odporność na uszkodzenia mechaniczne jest mniejsza. Nie powinno się stosować ich przy instalacji miedzianej, gdyż może to prowadzić do wzmożonej korozji.

 

  • Grzejniki stalowe. Posiadają zalety tradycyjnych grzejników żeliwnych, ale są od nich znacznie lżejsze i nowocześniejsze w formie.

 

Z jakiego materiału mogą być wykonane grzejniki pokojowe?  Żeliwo, Aluminium, Stal - infografika


→  Sposób montażu kaloryferów pokojowych


Klasycznym rozwiązaniem jest montaż grzejnika w poziomie. Najczęściej urządzenie grzewcze znajduje się w polskich domach pod oknami, gdzie dochodzi do największej utraty ciepła. Jest to sposób montażu, który sprawia, że kaloryfer działa najwydajniej.


Są jednak sytuacje, gdy takie rozwiązanie jest technicznie niemożliwe. W przypadku dużych otworów okiennych, które kończą się tuż nad podłogą albo sięgają do niej, umieszczenie poziomego grzejnika jest niewykonalne. Dlatego też, wraz z modą na duże okna, pojawiły się dopasowane rozwiązania – kaloryfery pionowe. Są one wysokie i wąskie, dzięki czemu nie zajmują zbyt wiele miejsca w szerokości, spełniając jednak swoją podstawową funkcję.

 

→  Grzejniki pokojowe – sposób podłączenia

 

Jakie grzejniki do mieszkania w bloku i akcesoria do grzejników sprawdzą się najlepiej? Bez względu na to, czy nieruchomość jest mieszkaniem, czy wolnostojącym domem, kluczową kwestią jest rodzaj połączenia kaloryfera z całą instalacją.

Rodzaje podłączeń:

 

  • Dolne. Rurki podłączone są od spodu urządzenia. Zazwyczaj zlokalizowane są po prawej stronie, rzadziej – pośrodku (podłączenie środkowe) bądź po lewej stronie.

 

  • Boczne. Rury zamontowane są na lewym albo prawym boku grzejnika. Jest to rozwiązanie dopasowane do starych instalacji.

 

  • Krzyżowe. Woda dostaje się do kaloryfera górną rurą, a odprowadzana jest dolną, która znajduje się po przeciwległej stronie.        

       
Sprawdź >>> Jak urządzić łazienkę w stylu loftowym.

 

ozdobny grzejnik w salonie

 

→  Grzejniki centralnego ogrzewania – jak dobrać moc?   

 

Dobre jakościowo zasobniki ciepłej wody i właściwie dobrana moc kaloryfera zapewniają komfortową temperaturę w pomieszczeniu oraz niższe koszty eksploatacji instalacji. Wydajność grzejników można w przybliżeniu wyliczyć samodzielnie.

Moc grzejnika na m2 przy założonej temperaturze 20oC:

 

  • 100 W – w starszych budynkach, z gorszą izolacją termiczną,

 

  • 75 W – w nowym budownictwie, w budynku dobrze ocieplonym.


Warto pamiętać jednak o tym, że wzór ten nie uwzględnia strat ciepła w poszczególnych strefach wnętrza, np. w pobliżu okien bądź gorzej ocieplonych ścian zewnętrznych. Dlatego dobrze jest skonsultować dobór mocy kaloryferów ze specjalistą, który weźmie pod uwagę wszystkie aspekty pomieszczenia.

       
Sprawdź >>> Oświetlenie lustra w łazience.  

 

→  Ekonomiczny grzejnik elektryczny do pokoju – czy warto?   

 

Ogrzewanie elektryczne bywa czasem jedynym sposobem na efektywne ogrzanie pomieszczenia. Kiedy sprawdza się najlepiej?


  • jako uzupełniające źródło ciepła, gdy instalacja grzewcza jest zbyt słaba, by osiągnąć odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu,


  • jako podstawowy sposób utrzymania komfortowej temperatury w domkach letniskowych pozbawionych instalacji centralnego ogrzewania.

 

Ogrzewanie elektryczne: zalety i wady - infografika


Grzejnik elektryczny – jaki wybrać?

 

Jak wybrać ekonomiczny grzejnik elektryczny? Wybór odpowiedniego modelu powinien być poprzedzony dokładną analizą. Producenci urządzeń tego typu nie ustają w wysiłkach, by tworzyć coraz to nowe możliwości. Jakie modele można znaleźć w sklepie?

  • Grzejnik wypełniony olejem – to nowocześniejsza wersja klasycznego urządzenia elektrycznego. Dzięki stałemu podgrzewaniu oleju umieszczonego we wnętrzu kaloryfera ciepło rozchodzi się równomiernie. Długo osiąga pożądaną temperaturę i wolno się wychładza.

 

  • Grzejniki konwektorowe – także należą do rodziny kaloryferów elektrycznych. Sposób ich działania opisaliśmy już w wyżej wśród rodzajów grzejników pokojowych.

 

  • Grzejnik działający w technologii promieniowej ma sporą przewagę nad modelami konwektorowymi. Potrafi ogrzać powietrze w pomieszczeniu do wyższej temperatury przy mniejszym poborze energii. Frontalne emitowanie termoelektrycznych fal cieplnych w promiennikach sprawia, że temperatura jest jednolita w całym wnętrzu – zarówno bliżej podłogi, jak i pod sufitem. Droższą i nowocześniejszą formą tego rodzaju ogrzewania elektrycznego są radiatory. Kontrolują one inercję cieplną pomieszczenia, sprawiając, że przebywanie w danym wnętrzu jest po prostu przyjemne.



       
Sprawdź >>> Koszt remontu łazienki.

 

biały grzejnik elektryczny na drewnianej ścianie w salonie

 

Co wziąć pod uwagę, wybierając grzejnik elektryczny?

 

Dobrze dobrany grzejnik elektryczny może skutecznie dogrzać ogrzewane innymi metodami pomieszczenia albo umożliwić komfortowe korzystanie z letniego domu. Aby jednak kaloryfer sprawdził się w danej sytuacji, trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii:


  • moc grzejnika i jego wydajność – im większa jest powierzchnia, tym mocniejszy powinien być kaloryfer,
  • wielkość i wagę – zwłaszcza w przypadku niewielkich pomieszczeń albo konieczności przenoszenia urządzenia z miejsca na miejsce,
  • długość kabla – szczególnie istotna, gdy kontakt jest oddalony od docelowej lokalizacji grzejnika,
  • termostat – ten wysokiej jakości działa wydajniej i dłużej,
  • sposób odprowadzania ciepła – konieczne jest, by grzejnik elektryczny stał w oddaleniu od łatwopalnych elementów wnętrza,
  • poziom hałasu – cicha praca kaloryfera poprawia komfort użytkowania pomieszczenia,
  • dodatkowe zabezpieczenia – poprawiają bezpieczeństwo użytkowników,
  • design – pasujący do wystroju i wpisujący się w styl aranżacji.

Sklep z wyposażeniem łazienek nr 1 w Polsce!

Nasza infolinia: 61 899 55 00

Nasze nagrody

Wszystkie

Sklep z wyposażeniem łazienek nr 1 w Polsce!

diamenty
award23
trusted
award20
ceneo
quality

Odbiór zamówienia w 1986 miastach!