Zabudowa kuchenna, która sięga aż po sam sufit, to bardzo częste rozwiązanie w aranżacjach polskich kuchni. Nadaje się zarówno do dużych, otwartych przestrzeni dziennych, jak i tych niewielkich, gdzie pozwala na optymalne zagospodarowanie dostępnego miejsca.


Przestrzeń nie tylko wszerz, ale i go góry

Zabudowa kuchenna aż pod sam sufit, to sposób na poradzenie sobie z niedogodnościami związanymi z brakiem miejsca na naczynia, czy sprzęt kuchenny. W ofertach producentów znajdziemy wiele systemów mebli tego rodzaju, jednak każdy model ma odmienny design, stylistykę i dekory. Sklepy meblowe prześcigając się w celu zdobycia klienta, proponują wiele możliwości indywidualnej modyfikacji zestawów. W ten sposób potencjalny nabywca może zadecydować o rezygnacji z danego elementu lub dokupienia drugiego takiego mebla.

Biało żółta kuchnia z wysoką zabudową

Zmieniające się trendy nie są w stanie sprawić, że szafki kuchenne górne przestaną być funkcjonalnymi schowkami, które zdobią kuchnię w pełnej krasie. Należy pamiętać, że cała kuchnia powinna być w maksymalny sposób zagospodarowana, by korzystanie z niej było proste i intuicyjne. Moda i zmieniające się trendy wpływają jednak na sposób otwierania wspomnianych górnych szafek. Coraz częściej stosuje się system szafek otwieranych do góry, dzięki temu dostęp do nich jest znacznie łatwiejszy.

Szykownie zabudowana kuchnia

W meblach kuchennych po sam sufit można wykorzystać każdą wolną przestrzeń. W szafkach wiszących istnieje możliwość zabudowy sprzętu AGD, przez co na przykład mikrofalówka nie będzie zajmowała miejsca na blacie, podobnie w przypadku okapu. Coraz częściej stosuje się również modele podszafkowe, tak aby były jak najbardziej praktyczne i jak najmniej widoczne. Ukryty sprzęt w szafce zabezpieczony jest przed zabrudzeniem i stwarza optycznie czystą płaszczyznę.


Warto pamiętać, aby wysoka zabudowa kuchni w żaden sposób nie przeszkadzała w korzystaniu z blatu. Z tego powodu szafki powinno montować się  50-60 cm nad powierzchnią roboczą. W taki sposób powstaje swoisty schowek pod sufitem. Zawieszone wysoko szafki mogą łączyć się w jedną całość z zabudowaną lodówką lub piekarnikiem. Estetycznym rozwiązaniem w tym przypadku jest podkreślenie sprzętu inną kolorystyką na zasadzie kontrastu.

Zalety wysokiej kuchni

Pomysł, jakim jest zawieszenie wysoko szafek w kuchni, to rozwiązanie kilku problemów jednocześnie. Zaletą, która szczególnie przypadnie do gustu zwolennikom czystości, jest fakt, iż dzięki takiemu wykończeniu dbanie o porządek w kuchni i m.in. odkurzanie trudno dostępnych miejsc jest znacznie łatwiejsze. Pozbywamy się dodatkowej powierzchni płaskiej nad szafkami, gdzie bardzo często mamy do czynienia ze zbierającym się kurzem. Zakamarki, puste przestrzenie zostają ukryte, co pozwala na nieprzechowywanie na wierzchu zbędnych elementów.

Obecnie dąży się do tego, by w kuchni większość przedmiotów i akcesoriów była pochowana, tak aby nie sprawiały wrażenia nieporządku, chaosu. Lekkość, czystość i nowoczesność w kuchni, to cel projektu wysokiej zabudowy w kuchni. Wybierając meble kuchenne pamiętajmy o znaczeniu funkcjonalności. Nie bez powodu mawia się, że kuchnia stanowi serce każdego domu.

Kuchnia sercem domu

Ciemna kuchnia z wysoką zabudową otwarta na salon
Kuchnia to miejsce, w którym przygotowuje się i przechowuje się jedzenie, spotyka się z całą rodziną i nierzadko po prostu spędza wolny czas - dlatego wybierając meble kuchenne należy wziąć wiele czynników pod uwagę. Rozmiar, estetyka, ale też trwałość mebli jest w tym przypadku bardzo istotna. Wysoka zabudowa szafek kuchennych to pogodzenie mody, stylu i funkcjonalności.

Obecnym nurtem jest prostota rozwiązań oraz jednolita kolorystyka frontów meblowych. Jednak, aby nadać przytulności warto dodać zdobienia w postaci atrakcyjnych detali i wytłoczeń. Najczęściej stosuje się barwną gamę naturalnych odcieni drewna. Trend ku naturze powinien być w kuchni jak najbardziej prawdziwy, dlatego unikajmy imitacji, podróbek drewna. Wówczas we własnej kuchni będziemy czuli się znakomicie, a posiłki w niej będą nie tylko przyjemne, ale smaczne.

Autorem artykułu gościnnego jest właściciel internetowego sklepu z polskimi meblami plmeble.pl