Łazienka z wanną i prysznicem

Łazienka

Poradnik

  • calendar12.03.2021
  • Autor: Natalia Dur
Lazienka z wanną i prysznicemLazienka z wanną i prysznicem

Istnieją zwolennicy szybkich pryszniców i osoby lubiące długie kąpiele. A co jeśli chcemy mieć w łazience i wannę i prysznic? Jak je zmieścić w pomieszczeniu? Jakie rozwiązania zastosować, by zachować funkcjonalność i estetyczność łazienki z wanną i prysznicem?

W artykule:


Łazienka z prysznicem i wanną - jak ją urządzić?


Wybór pomiędzy wanną a prysznicem dla wielu osób jest bardzo trudny. Zdarza się, że domownicy nie zgadzają się ze sobą w tej kwestii. Prysznic pozwala szybko się umyć i oszczędzić wodę. Jest odświeżający i wygodny dla osób starszych i niepełnosprawnych. Wanna z kolei to miejsce relaksu. Pozwala na wypoczynek po ciężkim dniu. Jest też bardziej funkcjonalna, gdy mamy małe dzieci. No i łatwiej ją umyć, niż pełen kątów i zakamarków prysznic.

Jeżeli kompromis między zwolennikiem prysznica, a fanem wanny jest niemożliwy, można spróbować zmieścić w łazience obie te opcje. Trzeba wziąć jednak pod uwagę to, czy łazienka pozostanie funkcjonalna i dostęp do wszystkich sprzętów będzie niezakłócony. Wejście do wanny i prysznica też musi być swobodne. W tym celu przed aranżacją pomieszczenie trzeba je dokładnie wymierzyć. W pustej łazience dobrze jest najpierw przykleić na kafelki taśmę malarską niczym obrys poszczególnych sprzętów, które będą stały na ziemi i sprawdzić, czy możemy zrobić swobodny obrót i czy wszędzie dostaniemy się bez przeszkód.


Aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń i zrobić miejsce na prysznic i wannę, część sprzętów takich jak pralka czy suszarka elektryczna można umieścić w przestrzeni wertykalnej – to znaczy pionowo, jeden nad drugim. Warto wybrać też półki i szafki wiszące zamiast szafek stojących oraz okrągłe wykończenia. Zaokrąglony zlew, szafki bez kantów – to da nam dodatkowe centymetry przestrzeni i pozwoli łatwiej się poruszać po łazience (bez obawy o zahaczenie o jakiś kant).

Warto zdecydować się też wykończenia ażurowe i półki otwarte, które dodadzą lekkości aranżacji. Przestrzeń będzie mniej zabudowana, a więc mniej przytłaczająca.

Aranżacja łazienki z wanną i prysznicem - praktyczne porady


Gdy kompromis między zwolennikiem wanny i optującym za prysznicem nie jest możliwy, ale łazienka jest za mała na dwa sprzęty, zawsze możecie wybrać wannę z funkcją prysznica. To dobry kompromis.

Jeżeli pomieszczenie daje możliwość ustawienia obu sprzętów, wówczas zaplanuj rozmieszczenie ich wzdłuż jednej ściany. Wybierz też natrysk bez brodzika - zakłócał by on tylko czysty projekt łazienki. Poza jego brak ułatwi korzystanie z prysznica osobie starszej lub tobie w razie kontuzji. By prysznic jeszcze bardziej wtopił się w tło i nie przytłaczał aranżacji, można niemal całkiem zrezygnować z ram konstrukcji (zastosować samą szybę przy ścianie). Warto również zrezygnować z zasłony prysznicowej w formie materiałowej, czy też matowych albo zdobionych drzwi prysznica na rzecz przezroczystego szkła lub pleksy. To da wrażenie większej przestronności, choć oczywiście będzie zapewniać mniejszą prywatność i gdy jeden z domowników będzie korzystał z prysznica, drugi już raczej nie będzie mógł wejść do łazienki.



W przypadku małych łazienek trzeba też wykorzystywać przestrzeń do maksimum - naturalne wnęki czy skosy nie mogą zostać niezagospodarowane. Na skośnej ścianie można zamontować zlew lustrem lub szafkę. Wnęka to z kolei idealne miejsce dla prysznica.

Mała przestrzeń wymusza też korzystanie ze sprzętów wielofunkcyjnych – a więc zamiast pralki i suszarki elektrycznej, wybierz opcję pralko-suszarki. Zamiast zlewu i dodatkowej szafki obok niego, wybierz szafkę pod zlew, tak by zaoszczędzić miejsce.

Poza tym ważny jest styl aranżacji łazienki – może on pomóc w optycznym powiększeniu przestrzeni i dodać jej przestronności, albo przytłoczyć wnętrze do reszty. Im mniejsze pomieszczenie, tym bardziej minimalistyczna powinna być aranżacja. Unikaj stylów takich jak zdobne glamour czy lubiące dodatki boho, gdyż w ciasnej łazience mogą dać wrażenie bałaganu. Zdecydowanie lepsze będą:

•    styl industrialny - prosty ale z charakterem,

•    styl skandynawski - jasny i otwierający przestrzeń,

•    styl nowojorski - zdobny, ale zachowujący umiar.

Unikaj też ciemnych kolorów i przesadnych zdobień. Im więcej sprzętów i akcesoriów tym same kafelki i dodatki powinny być prostsze i bardziej jednolite, tak by zachować czystość formy i przejrzystość.


Jakie oświetlenie wybrać do łazienki z wanną i prysznicem?


Oświetlenie potrafi dużo zmienić, w tym jak pojmujemy przestrzeń. Przede wszystkim im mniej oświetlone jest wnętrze, tym bardziej będzie wydawało się ciasne. Łazienki z dostępem do naturalnego światła słonecznego zawsze wydają się lżejsze i przestronniejsze, jednak wcale nie musisz mieć w łazience okna, by dobrze ją oświetlić.

•    Zastosuj chłodną barwę światła, by jeszcze bardziej optycznie powiększyć wnętrze. Chłodne światło jest bardziej zbliżone do naturalnego i sprzyja skupieniu. Pomoże się obudzić rano, będzie też pomocne przy precyzyjnych czynnościach jak makijaż, golenie, układnie fryzur.

•    Zastosuj kilka punktów światła – poza oświetleniem górnym w centrum łazienki (tu możesz zastosować lampy wiszące lub plafony) zadbaj o dobre oświetlenie lustra. Sprawdzą się tu kinkiety, lampy wiszące, punkty LED.

•    Oświetl strefę wanny i strefę prysznica – przy prysznicu możesz zastosować specjalne oświetlenie prysznicowe w suficie. Natomiast wokół wanny zadbać o bardziej nastrojowe punkty światła. Dobrze jest też mieć wokół niej świeczki zapachowe, które umilą kąpiele.

•    Zdecyduj się na oświetlenie podłogowe – nie tylko doda lekkości aranżacji, ale również będzie praktyczne, gdyż w nocy, gdy jesteśmy zaspani, dobrze oświetli przestrzeń podłogi i pomoże nam o nic się nie potknąć.

Mała łazienka z wanną i prysznicem – co jeszcze warto wiedzieć?


Projekty łazienek z wanną i prysznicem powinny rozpocząć się od dobrego i szczegółowego planu, który pomoże w funkcjonalnym urządzeniu pomieszczenia. Poza wielofunkcyjnością sprzętów dobrze jest też zdecydować się na takie, które mają jasny kolor lub stoją na nóżkach (szafki z prześwitem, a nie do ziemi). To doda lekkości i optycznie powiększy wnętrze, bo będziemy widzieć więcej podłogi.



Zachowanie porządku też będzie wpływało na naszej pojmowanie przestrzeni, dlatego trzeba wybrać taką zabudowę, która pomoże nam ukryć wszystkie kosmetyki, płyny i proszki oraz środki czystości, ale nadal mieć je pod ręką (dostęp do szafek nie może być utrudniony). Mydła w płynie, żele pod prysznic i szampony, które muszą stać na wierzchu, dobrze jest przelać do podobnych stylistycznie butelek. Doda to wnętrzu szyku, a jednocześnie pomoże w zachowaniu spójności.

Duża łazienka z wanną i prysznicem


W dużych łazienkach mamy znacznie większe pole do manewru, jeśli chodzi o design. Styl może być odważniejszy i mniej minimalistyczny np. eklektyczne boho, styl orientalny czy retro, a nawet pełne przepychu glmour. Materiałem, który warto wykorzystać w takiej aranżacji jest drewno – ociepli ono wnętrze i doda mu klasy. Oczywiście musi być jednak odpowiednio zaimpregnowane.


W aranżacji takiej łazienki świetnie sprawdzą się takie rozwiązania jak prysznice walk in i klasyczne wanny wolnostojące. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się również połączenie nowoczesnej wolnostojącej wanny, która stanowi główny punkt aranżacji łazienki, z prysznicem bez brodzika z przezroczystą ścianką.

Łazienka na poddaszu z wanną i prysznicem - pomysły na aranżację


Projekt takiej łazienki może być trudny ze względu na skosy i wnęki. Te pierwsze możesz jednak wykorzystać do stworzenia dopasowanej zabudowy z szafek, a drugie będą naturalnym wyborem na umiejscowienie prysznica (o ile są odpowiednio duże). Można go także umieścić na ścianie, przy której znajdują się drzwi wejściowe.


Pod skosem można też zamontować wannę wolnostojącą z baterią podłogową. Nie należy jednak mocować przy skosie umywalki, gdyż utrudni to mycie się w pozycji wyprostowanej. Blat szafki przy zlewie może być jednak odpowiednio przedłużony, tak by sięgał skośnej ściany.