Jeszcze do niedawna materiał wykorzystywany wyłącznie w budownictwie, dziś udowadnia, że z równym powodzeniem można go wykorzystać w aranżacji wnętrz. Cegła, bo o niej mowa, zachwyca swoim urokiem! Podobnie jak łazienka w cegle, o której przeczytamy w poniższym wpisie.


Wszelkiego rodzaju naturalne materiały, takie jak kamień, drewno czy cegła, stanowią w obecnych aranżacjach wnętrz nie tylko niezwykle elegancki element, ale i ponadczasowe rozwiązanie. Co więcej – nie dość, że w atrakcyjny sposób uzupełniają daną stylizację łazienki (sprawdzają się w praktycznie każdej, od industrialnej po minimalistyczną) to jeszcze ocieplają całość, są odporne na wilgoć, a także wpływają na akustykę – wyciszając dźwięki panujące w łazience.

Niestety wielu z nas obawia się zastosowania cegły w łazience – zupełnie niepotrzebnie! Co prawda łazienka jest trudnym i wymagającym pomieszczeniem, ale cegła (choć z pozoru delikatna) z powodzeniem da sobie tutaj radę. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie jej przygotowanie, czyli impregnacja, która pozwoli również zachować jej naturalną barwę. Co więcej, cegła jest materiałem bardzo odpornym na wszelkiego rodzaju zarysowania, uszkodzenia mechaniczne oraz na wilgoć. Co jednak najważniejsze, jest po prostu wyjątkowo piękną dekoracją do absolutnie każdego wnętrza.

Jaka cegła cieszy się powodzeniem w łazience?

Łazienka z cegłą to zabieg aranżacyjny, który pozwoli nadać pomieszczeniu indywidualnego charakteru. Zastosowanie tego rozwiązania nawiązuje do dawnych fabryk oraz obecnie popularnych loftów. Niemniej jednak, jeśli jesteśmy wielbicielami stylu vintage, możemy skorzystać z białej cegły, która z kolei może być pomalowana na dowolny kolor. Podobny efekt osiągniemy stosując płytki klinkierowe stylizowane na cegłę. Cegła może śmiało zastąpić tradycyjne płytki i panele, zarówno podłogowe, jak i ścienne. Uniwersalność i surowość cegły pozwala wykorzystać ją zarówno we wspomnianych łazienkach w stylu industrialnym, jak i w aranżacjach nowoczesnych oraz rustykalnych.

Decydując się na ten materiał powinniśmy wziąć pod uwagę ważną rzecz, a mianowicie wielkość naszej łazienki. W dużych w domach jednorodzinnych z uwagi na przestrzeń śmiało możemy wykorzystać cegłę licową, ceramiczną lub cementową. W małych łazienkach w bloku, jeśli chcemy zastosować cegłę, warto wziąć pod uwagę płytki klinkierowe imitujące ten materiał lub tzw. cegłę ciętą. Ta ostatnia opcja powstaje poprzez cięcie bloczka z rozbiórki i jest ona lżejsza od typowej cegły. Dzięki temu w łazience uzyskamy pożądany efekt jednocześnie nie zmniejszając optycznie wnętrza.

ceglana ściana w łazience

Łazienka z cegłą na ścianie – co z nią łączyć?

Możliwości zestawienia cegły z innymi materiałami i elementami jest całe mnóstwo. W nowoczesnych projektach łazienki cegła będzie pięknie prezentowała się w towarzystwie lekkich i prostych mebli oraz urządzeń. Najlepiej, jeśli położona będzie na jednej ze ścian, wówczas stanie się ona elementem przykuwającym uwagę, a jednocześnie nowoczesnym akcentem dekoracyjnym. Podobny efekt uzyskamy łącząc cegłę z glazurą, szkłem lub nowoczesną grafiką. Cegłę można również połączyć z innymi naturalnymi materiałami, takimi jak drewno, beton lub kamień. Opcja ta szczególnie sprawdzi się w łazienkach industrialnych i retro.

Jaki kolor cegły dobrać do aranżacji?

Zanim przejdziemy do czynów, czyli zmiany naszej łazienki, warto wcześniej przemyśleć jej aranżację w każdym aspekcie, również kolorystycznym. Standardowo do wnętrz skandynawskich wybierzmy szarą lub białą cegłę. W stylizacjach industrialnych warto postawić na mocniejsze akcenty kolorystyczne. Tutaj pięknie prezentować się będzie cegła w mocnej soczystej czerwieni lub czerni.

Najważniejsze jednak, by cała aranżacja była spójna kolorystycznie. Zatem jeśli cegła w łazience występuje w mocnym kolorze, warto dobrać urządzenia i meble o nieco bardziej stonowanej barwie. Pamiętajmy, że co za dużo to niezdrowo, a łazienka ma przecież posłużyć nam co najmniej kilkanaście lat. Warto, by była ona miejscem sprzyjającym naszemu relaksowi.

łazienka z białą cegłą

Czy oświetlenie ma znaczenie?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest oczywista – absolutnie zawsze, a w przypadku łazienki z cegłą tym bardziej! Oświetlenie podkreśli walory dekoracyjne cegły. Tutaj w roli głównej zastosujmy oświetlenie punktowe. Dzięki niemu wszelkie załamania na cegle zostaną subtelnie wyostrzone, co spowoduje, że w łazience wystąpi niezwykła gra światła. Jako główne źródło światła warto rozważyć opcję sufitu podwieszanego, wyposażonego także w punktowe ledy.

aranżacja łazienki z cegłą

O pielęgnacji cegły w łazience słów kilka

Cegła to wprost wymarzony materiał dla leniuszków lub po prostu osób nie lubiących sprzątać, gdyż nie jest pod tym względem wymagająca – nie wnika w nią kurz ani brud. Nie oznacza to jednak, że nie musimy wcale się nią zajmować. Pamiętajmy, że łazienka jest pomieszczeniem wymagającym, warto więc należycie zabezpieczyć cegłę specjalnym środkiem. Jeśli chcemy wykorzystać w łazience nasz stary mur i odkryć cegłę, musimy zdjąć pierwszą warstwę tynku, następnie oczyścić powierzchnię, a potem kolejno dokonać piaskowania i szlifowania cegły. Na koniec myjemy ją i impregnujemy.