Jadalnia połączona z kuchnią nie jest już niczym nadzwyczajnym – to bardzo popularne rozwiązanie. Kuchnia to serce naszego domu, a zmiana stylu życia powoduje, że przyjmujemy inną koncepcje wystroju tego wnętrza.


Kuchnia
 bez jadalni dzisiaj już prawie nie istnieje. Co prawda nie zawsze dysponujemy dużym metrażem, ale w ogóle nas to nie ogranicza – odrobinę miejsca na stół i kilka krzeseł można z łatwością wygospodarować, odpowiednio aranżując przestrzeń pomieszczenia. Stół i krzesła w kuchni, oprócz swojej podstawowej funkcji, spełniają rolę miejsca, gdzie można odpocząć i zrobić sobie przerwę w trakcie przygotowywania posiłków lub na kawę.

Oprócz mebli, w aranżacji jadalni istotną rolę odgrywają dodatki, współgrające z resztą kuchni, w postaci podkładek do talerzy, oświetlenia i zastawy stołowej. Odpowiednio dobrane elementy wspólnie stworzą przytulny i funkcjonalny kącik jadalny w kuchni. Dla przykładu, jeśli lubimy styl prowansalski i w nim mamy urządzoną kuchnię to w części, gdzie znajduje się jadalnia niech zagoszczą fioletowe świece, talerze z motywem kwiatowym i świeża pachnąca lawenda.

Aranżacja małej kuchni z jadalnią – wskazówki

Jadalnia w kuchni zazwyczaj kojarzy nam się ze stołem i krzesłami, niemniej jednak rozwiązań może być znacznie więcej. Ten zestaw można z powodzeniem zastąpić blatem z krzesłami. Aby taki blat odpowiednio spełniał swoją jadalnianą funkcję, a jednocześnie był wygodny w użyciu powinien mieć wysokość od 62 do 75 cm. Jeśli natomiast chodzi o szerokość to standardowo jedna osoba powinna mieć do swojej dyspozycji około 60 cm, ale można tę przestrzeń nieco jeszcze ograniczyć – wszystko zależy od tego jak duża jest sama kuchnia.

Urządzając jadalnię w małej kuchni warto rozważyć opuszczane lub wysuwane blaty, a do tego opuszczane siedziska zamiast krzeseł – pozwoli to jeszcze bardziej zaoszczędzić cenne miejsce. Atutem opuszczanych siedzisk jest dodatkowo fakt, że można je zawiesić na dowolnej wysokości, zatem wykorzystamy je zarówno przy niskim, jak i wysokim blacie.

Nowoczesny salon z aneksem kuchennym i jadalnią

Aneks kuchenny z salonem w jednym pomieszczeniu to ciekawa i bardzo funkcjonalna koncepcja. Można ją z powodzeniem zastosować w małych i dużych wnętrzach. Aneks kuchenny z salonem sprawia, że pomieszczenie wydaje się większe i bardziej przestronne.

Niektóre osoby stronią od takich pomysłów i aranżacji ze względu na obawę przed codziennym widokiem kuchennego rozgardiaszu. Istnieje jednak idealne rozwiązanie na wizualne oddzielenie kuchni od salonu – jadalnia. Takie pomieszczenie będzie spełniało trzy funkcje – dzienną, kuchenną oraz jadalnianą. Można je urządzić na różne sposoby.

Jeśli lepiej czujemy się w stonowanych wnętrzach możemy postawić na funkcjonalną, nowoczesną, skandynawską aranżację. Wówczas salon i kuchnia urządzane będą w bieli, a strefa jadalni stanowić będzie przełamanie w postaci drewnianego stołu i krzeseł oraz funkcjonalnej powieszonej nad stołem lampy. Jeśli natomiast jesteśmy bardziej odważni i lubimy eksperymenty postawmy na kontrast i kolor – niech wypełni przestrzeń.