Styl skandynawski to niezaprzeczalnie ulubiona forma aranżacji wnętrz w mieszkaniach i domach Polaków. Kochamy go za jasność, prostotę, funkcjonalność i nieskończoną ilość dodatków – między innymi do dekoracji naszej kuchni!

Styl skandynawski to opozycja do stylu z czasów PRL, gdzie „więcej” oznaczało „lepiej”. Minimalizm i ograniczenie w formie spodobały się na tyle, że styl nordycki gości praktycznie w każdym pomieszczeniu naszych czterech kątów. Za sprawą skandynawskiej sieciówki, która w znakomity sposób projektuje kuchnie i inne dodatki, zachwyciliśmy się dekorowaniem pomieszczeń w tej estetyce. Sprawdźmy zatem w jakie elementy wyposażyć kuchnię, aby była jeszcze bardziej scandi chic.

Oświetlenie sercem skandynawskiej kuchni

Skandynawowie wielką wagę przykuwają do rodziny i ogniska domowego. Ogromny nacisk kładą na wspólnie spędzanie wieczorów przy długich rozmowach, najczęściej przy kuchennym stole, dużym i drewnianym. Stół musi być dobrze oświetlony – w tym celu przydadzą się lampy skandynawskie, które swoim klimatem ocieplą i uatrakcyjnią nawet najprostsze aranżacyjnie wnętrze. Szukając lamp do kuchni, wybieraj te z naturalnych tworzyw, ze szklanym lub drucianym kloszem, na drewnianej nóżce i z designerską żarówką Edisona.

To właśnie w kuchni spędzamy najwięcej czasu – gotujemy i spożywamy posiłki, ale równie często przyjmujemy w niej gości. Warto więc zadbać, żeby była dobrze doświetlona i miała kilka źródeł światła. Szczególnie nad blatem roboczym, gdzie kroimy i przygotowujemy składniki do aromatycznych potraw.

lampa do skandynawskiej kuchni

Dekoracje do kuchni skandynawskiej – co wybrać?

Dekoracje stanowią ważną rolę w aranżacji skandynawskiej kuchni. Szukając dodatków, staraj się kierować kilkoma zasadami. Przede wszystkim, wybieraj takie rzeczy, które jednocześnie spełniają kilka funkcji – są ładne, użyteczne i długowieczne. Styl skandynawski w głównej mierze charakteryzuje się prostotą i minimalizmem. Im mniej tym lepiej!

Ciekawym, a jednocześnie funkcjonalnym elementem wyposażenia kuchni w stylu skandynawskim są wiklinowe kosze, w których możesz przechowywać warzywa i owoce. Również wszelkiego rodzaju szklane słoje i pojemniki na produkty sypkie czy przyprawy wyglądają bardzo efektownie na półce. Ponadto są zawsze pod ręką.

A rośliny? Tak! Świeże zioła w białych doniczkach – powieszone na ścianie na metalowej kratce lub klasycznie ustawione na parapecie – to doskonały pomysł.

dodatki do kuchni w stylu skandynawskim

Przytulna skandynawska kuchnia potrzebuje tekstyliów!

Kiedy mamy już dobrze oświetloną i funkcjonalnie udekorowaną kuchnię, potrzebujemy dodać jej nieco więcej przytulności i intymności. Tekstylia to kolejny obowiązkowy dodatek do kuchni w nordyckim stylu. Do wyboru mamy różnego rodzaju ściereczki i ręczniki kuchenne, poduszki dekoracyjne na krzesła, jak również rolety i zasłony.

Pamiętaj o tym, aby wybierać tekstylia z naturalnych materiałów – dobrej jakości bawełna i len będą idealne. A jeśli lubisz dywany, to ze spokojną głową możesz mieć go również w kuchni. Wybierz taki, który łatwo się czyści i można go szybko wyprać w pralce. Skandynawskie wnętrze warto ocieplić właśnie dodatkami z materiałów – przytulność gwarantowana! W końcu kuchnia to serce każdego domu.

biała kuchnia skandynawska

Wpis powstał we współpracy z redakcją bloga dekoori.pl.