Jak wyczyścić fugi - kilka skutecznych rad

Łazienka

Poradnik

  • calendar26.05.2020
  • Autor: Natalia Dur
araznazcja-jak-odnowic-fugiaraznazcja-jak-odnowic-fugi

Czy wiesz, co jest ozdobą każdych płytek i kafelków? Fugi oczywiście! Niestety paski fug bardzo często są cienkie, a w dodatku położone niżej niż poziom płytki. Skutkuje to osadzaniem się na nich brudu i pleśni, która jest ciężka do usunięcia.

W artykule:


Jeśli chcesz, by Twoje fugi lśniły jak nowe, wcale nie musisz ich wymieniać. Fakt – zmiana czasem jest konieczna, ale tylko w wyjątkowo skrajnych przypadkach. Ważne, byś na początku sprawdził, czy odpowiednio się trzymają i czy nie są zbytnio zniszczone. Jeśli uznasz, że rzeczywiście z fugami jest wszystko dobrze, możesz podjąć próby oczyszczenia ich z zabrudzeń. Metod jest wiele, od domowych po chemiczne – wybierz odpowiednią dla siebie!

Sposoby na wyczyszczenie fugi - malowanie

Fugi można z powodzeniem odświeżyć po prostu je malując. Należy jedynie pamiętać o użyciu środków specjalnie do tego przeznaczonych. Zabiegu nie powinno się wykonywać typową farbą akrylową. Preparaty służące do malowania fug produkowane są na bazie wysokiej jakości spoiwa polimerowego, wypełniaczy i środków modyfikujących. Charakteryzują się bardzo dobrą przyczepnością, wysokim stopniem krycia i dużą odpornością na ścieranie. Najczęściej można je zakupić w pakietach łączonych, tzn. w postaci całych zestawów do renowacji, zawierających farbkę, pędzelek oraz gąbki.

Sprawdź>> Jak oszczędzać wodę?

Jak wyszczyściuć fugi domowym sposobem?

Łazienka i kuchnia to pomieszczenia wilgotne, w których powstaje wiele specyficznych zabrudzeń. Wilgoć plus zabrudzenia równa się pleśń i grzyby. Fugi zatem potrzebują być regularnie czyszczone, jeśli chcemy mieć nie tylko czysty, ale przede wszystkim zdrowy dom. Istnieje wiele domowych sposobów na renowację fug. Wystarczy, że otworzysz szafkę i wyjmiesz z niej ocet, sodę lub cytrynę. Możesz naprawdę wiele zdziałać!

Jak wyszczyścić białe fugi?

Białe i jasne fugi możesz wybielić  i odnowić za pomocą cytryny. Są dwa sposoby na pozbycie się brudu ze spoiny dzięki użyciu cytryny. Pierwszy polega na tym, by wymieszać sok z cytryny z grubo-ziarnistą solą. Mieszać tak długo, aż uzyska się jednolitą pastę, którą następnie wcieramy w fugę za pomocą szczoteczki lub szmatki.

Całość pozostawiamy jeszcze na około 10 minut, a potem spłukujemy. Drugi sposób jest równie prosty co pierwszy. Do miski wlej szklankę gorącej wody. Cytrynę przekrój na pół i wrzuć do wody. Odczekaj chwilkę, aż cytryna się zaparzy. Następnie szczoteczką wyczyść zabrudzone fugi. Pamiętaj, że woda musi być gorąca kiedy czyścisz fugę. Niestety trzeba powiedzieć, że sok z cytryny nie poradzi sobie ze śladami rdzy, kamiennym nalotem i suchymi zabrudzeniami. Nie-mniej jednak warto profilaktycznie z niego korzystać.

Poznaj płytki ceramiczne z naszej oferty!

Jak umyć fugi? Postaw na szczoteczkę i pastę

Możesz bez problemu wyczyścić fugę zwykłą pastą do zębów. Dzięki niej idealnie pozbędziesz się  żółtych fug. Nałóż pastę na spoiny i zostaw ją na około godzinę. Następnie starą szczoteczką wyczyść fugi. Na sam koniec zabiegu przetrzyj całość szmatką nasączoną wodą z płynem do mycia naczyń i gotowe. Pamiętaj jednak, że pasty do zębów używamy w celu wyczyszczenia białych fug.

Jak usunąć pleśń z fug domowym sposobem?

Wymieszaj sodę oczyszczoną z octem na jednolitą masę. Za pomocą małej szczoteczki nanieś masę na fugi. Odczekaj ok. 10-15 minut. Następnie spłucz wodą. Soda oczyszczona świetnie radzi sobie z zabrudzeniami z oleju lub zwierzęcego moczu. To najbardziej skuteczny z domowych sposobów do usuwania pleśni i groźnych bakterii.

Proszek do pieczenia znajduje swoje zastosowanie nie tylko w kuchni przy przygotowywaniu pysznych wypieków. Czy wiesz, że możesz go używać do czyszczenia fug? Proszek do pieczenia doskonale radzi sobie z tłustym nalotem, kamieniem i plamami. Wystarczy, że naniesiesz proszek wzdłuż wilgotnych fug i odczekasz około 30 minut. Po tym czasie za pomocą wilgotnej gąbki zmyj proszek, a następnie ponownie przemyj powierzchnię wraz z kaflami.

Jeśli chcesz cieszyć się widokiem idealnie białych fug, skorzystaj z pomocy doświadczonego pomocnika. Przetrzyj spoiny wodą utlenioną. To naprawdę przyniesie oczekiwany efekt.

Ocet potrafi być przysłowiowym lekiem na …zabrudzenia oczywiście. Przede wszystkim ma działanie przeciwgrzybicze. Wypełnij miseczkę do połowy octem i dodaj do niego łyżkę lub dwie płynu do mycia naczyń. Wymieszaj całość, a następnie wyczyść nią fugi. Zostaw je do wyschnięcia i nie spłukuj. Jeśli akurat nie masz płynu do mycia naczyń pod ręką, bo zwyczajnie nie chciało Ci się pójść po niego do sklepu – zdarza się, zastąp go olejkiem lawendowym lub sokiem z cytryny – około 30 kropel powinno wystarczyć. Jeśli nie wykorzystałeś całej mieszanki, możesz przelać ją do butelki ze spryskiwaczem i pryskać prosto na fugę.

Jeśli stawiasz na ekologię, pokuś się na czyszczenie parą wodną. Gorąca para usunie wszelki brud nagromadzony na fudze. Oczywiście by zastosować tę metodę, musisz mieć specjalne urządzenie do czyszczenia parą. Niestety w przypadku pleśni i czarnych plam na fudze takim czyszczeniem nic nie wskórasz!

Jak wyszyścić fugi na podłodze?

Do czyszczenia trudnych zabrudzeń w łazience stosuje się płyn do WC. Czemu by więc nie wykorzystać go podczas odnawiania fug? Płyn do WC posiada w składzie chlor, dlatego jest naprawdę bardzo skuteczny. Wlej do miski pół litra wody i tyle samo środka do czyszczenia toalety. Gdy już przygotujesz ,,miksturę”, zamocz w niej starą szczoteczkę do mycia zębów i szybkimi ruchami wyczyść spoiny. Uważaj jednak, by podczas czyszczenia nie chlapać płynem po ścianie lub podłodze. Pamiętaj również, żeby przed rozpoczęciem przygotowywania roztworu założyć gumowe rękawiczki. Chlor jest substancją żrącą i może zniszczyć Ci dłonie. Jednocześnie podczas zabiegu (jeśli to możliwe) otwórz okno lub uchyl drzwi

W sklepach znajdziesz wiele specjalnych środków do usuwania zabrudzeń z fug, czy z sylikonu Preparaty te są bardzo łatwe w użyciu, a przy tym nie niszczą powierzchni szkliwionych, emaliowanych i glazurowanych. Taki środek wystarczy nałożyć miejscowo, odczekać około 20-30 minut i zetrzeć suchą ściereczką. Tego typu preparaty oprócz tego, że skutecznie usuwają brud, zapewniają też ochronę – rodzaj bariery ochronnej przed ponownym tworzeniem się grzybów i pleśni.

Poznaj nasze inne inspiracje >> Jak urządzić beżową łazienkę?

Wymiana fug - "ostateczna ostateczność"

Jeśli wszystkie z powyższych metod pozwalających odnowić fugi zawodzą, będziesz musiał je wymienić. Niestety, jest to zadanie czasochłonne, w dodatku wymagające cierpliwości oraz dokładności. W pierwszej kolejności należy wyskrobać zużytą fugę. Stara fuga musi być dokładnie usunięta, rozkruszone fragmenty można zebrać odkurzaczem. Następnie nakładamy już nową warstwę spoiny.