Czy papier toaletowy zapewnia wystarczającą higienę po skorzystaniu z ubikacji? Wśród mieszkańców krajów Dalekiego Wschodu, od zaawansowanej technologicznie Japonii po wyspiarskie państwo Filipin, panuje przekonanie, że bez wody nie może być dokładnej dezynfekcji.


To całkiem logiczne rozumowanie.  W końcu nawet nasze powiedzenie „uszy się myje, a nie wietrzy” wyraźnie sygnalizuje, że powierzchowna pielęgnacja będzie nieskuteczna. Jeśli jest to prawda w wypadku małżowiny usznej, to co dopiero podczas  oczyszczania okolic intymnych!

Wyposażenie pozwalające na mycie okolic intymnych jest coraz częściej instalowane w polskich domach. Związane jest to ze wzrostem standardu życia i większą świadomością w sprawach higieny. Bidet i jemu podobne urządzenia  oferują komfort , który dotąd był jedynie osiągalny w szpitalach, sanatoriach czy salonach SPA. Choć  z tego asortymentu będą korzystali wszyscy członkowie rodziny, jest szczególnie polecany, jeśli wśród domowników znajdują się osoby starsze,   z niepełnosprawnością  lub cierpiące na przewlekłe schorzenia, jak hemoroidy.

Chyba nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać do zalet i długotrwałych korzyści płynących z instalacji domowych urządzeń do higieny miejsc intymnych. Jeśli już pojawiają się wątpliwości, to są one częściej związane z wyborem odpowiedniego rodzaju wyposażenia. Czy warto wybrać bidet, gdy zajmuje wiele cennego miejsca w łazience? Może wygodniejsza i bardziej ekonomiczna dla przestrzeni będzie bidetta? A jakimi funkcjonalnościami potrafią zaskoczyć nowoczesne deski myjące? W tym artykule przyjrzymy się plusom i minusom każdego z tych rozwiązań!

1.Bidet - najpopularniejsze wyposażenie do higieny intymnej

Pierwsze informacje o naczyniach pełniących funkcję bidetów pochodzą już z XVII wieku, zatem zapotrzebowanie na tego typu urządzenia wcale nie jest nowe. Wraz z rozwojem systemu kanalizacji stawały się coraz bardziej powszechne, a niektóre kraje (np. Hiszpania i Portugalia) nawet postanowiły, że bidet musi zostać standardowym elementem wyposażenia łazienek. Popularność tego rozwiązania spowodowała, że konkurencyjni producenci przedstawiają bardzo różnorodną i korzystną cenowo ofertę.

Bidety bardzo łatwo dostosujemy do aranżacji łazienki i własnych upodobań. Wśród proponowanych kolekcji znajdziesz bidety minimalistyczne, tradycyjne lub stylizowane na klimaty retro, bidety stojące oraz bidet podwieszane. Niezależnie od poszukiwanego designu zwróć uwagę, że miska toaletowa zawsze będzie do pary! Aby z bidetu  można było łatwiej skorzystać, powinien się znajdować w bliskim sąsiedztwie miski WC. Jakiekolwiek różnice w wyglądzie ceramiki, w zdobieniach czy w kolorze byłyby od razu widoczne, dlatego w ramach jednej kolekcji zawsze znajdziesz dobrze dopasowany duet miski i bidetu.

Właściwie to bidet wygląda jak toaleta! Wyróżnia się przede wszystkim widoczną baterią bidetową. Najpopularniejsze modele są jednouchwytowe i chromowane, chociaż w ofercie są dostępne także kolorowe baterie: pomarańczowe, białe, czarne lub dwuuchwytowe i zdobione antycznym złotem – idealne do łazienek w stylu vintage! Podobnie jak baterie umywalkowe czy prysznicowe, również baterie do bidetu posiadają szereg funkcjonalności pozwalających oszczędzać wodę  (perlatory, aeratory) lub ułatwiających czyszczenie i umożliwiających lepszą konserwację mechanizmu (ceramiczne głowice, powłoki ułatwiające czyszczenie).

Standardowo bidety nie posiadają desek. Nie są siedliskiem bakterii w takim stopniu, co miski WC, dlatego zabezpieczenie w postaci pokrywy nie jest wymagane. Niektórzy jednak uważają, że oglądanie wnętrza muszli bidetu (szczególnie, gdy chwilę wcześniej ktoś z niego korzystał i nie posprzątał po sobie) nie należy do najprzyjemniejszych. Ponieważ bidet służy do pielęgnacji miejsc intymnych, być może sam powinien prezentować się dyskretnie? Jeśli jesteś tego zdania, wybierz bidet w komplecie z deską bidetową – w wersji standard lub wolnoopadającej.

Jak widać, bidety mają sporo zalet! Co jednak przemawia przeciwko nim? Procedura ich instalacji może się okazać kłopotliwa - konieczne jest doprowadzenie wody ciepłej i zimnej, a także podejścia kanalizacyjnego. Dodatkowym problemem może się okazać zbyt mała łazienka. Musimy wygospodarować miejsce nie tylko na sam montaż, ale też trzeba wziąć pod uwagę przestrzeń wokół. W końcu chcemy mieć łatwy dostęp do urządzenia, a taki dopasowany na siłę tylko nam oszpeci łazienkę. 

Plusy:

 • najpopularniejsze rozwiązanie, stąd szeroki wybór producentów i modeli, wiele różnych wzorów,
 • łatwo stylistycznie dopasować do pozostałych elementów wyposażenia łazienki,
 • korzystny cenowo wariant urządzenia do higieny intymnej: ceny od 168 zł.


Minusy:

 • wymaga pomieszczenia o odpowiedniej wielkości,
 • wymaga dodatkowego dojścia wody i instalacji kanalizacyjnej,
 • po skorzystaniu z toalety trzeba osobno skorzystać z bidetu.
   

2. Bidetta to proste rozwiązanie dla małych łazienek.

Bidetta to nazwa specjalnej słuchawki natryskowej, której wielkość i elastyczność są dostosowane do bliskiego montażu przy misce WC. Wówczas po skorzystaniu z toalety możemy natychmiast się odświeżyć, jedynie sięgając po bidettę. To bardzo wygodne rozwiązanie, szczególnie gdy masz małą łazienkę, która nie pozwala na instalację bidetu, bądź też nie możesz poprowadzić dodatkowego ujścia do kanalizacji. Jedyne czego potrzebujesz, to dopływu z wodą ciepłą i zimną oraz baterii, którą odkręcisz wodę. Dzięki temu rozwiązaniu Twoja miska WC zaczyna pełnić podwójną funkcję, a Ty możesz się cieszyć pełną higieną przy minimalnych działaniach instalacyjnych.

Producenci stosują różne nazwy dla określenia tego rodzaju urządzeń, w zależności od tego, czy sprzedają samą rączkę z uchwytem lub  razem w zestawie z baterią. Dlatego możesz się spotkać z takimi określeniami, jak: bidetka, bateria bidetowa ze słuchawką prysznicową, zestaw natryskowy higieniczny. W nazwach niektórych produktów pojawia się dopowiedzenie, że jest to zestaw do WC albo do bidetu. Słuchawka natryskowa, choć zaprojektowana z myślą o łazienkach pozbawionych bidetu, może być przecież zainstalowana w pomieszczeniach, gdzie bidet jest! Jeśli tylko takie rozwiązanie jest dla Ciebie wygodniejsze, nic nie stoi na przeszkodzie, aby nim zastąpić tradycyjną baterię bidetową.

Bidetta sprawdza się szczególnie w łazienkach, które mają ograniczoną powierzchnię. Nieraz  wielkość toalety powoduje, że miska WC znajduje się w bliskim sąsiedztwie umywalki. Producenci przewidzieli taką konfigurację wyposażenia w łazience i dla Twojej wygody oferują zestawy baterii umywalkowej razem z bidettą! Dzięki prostym przełącznikom decydujesz, czy strumień wody leci z wylewki baterii czy słuchawki natryskowej. Dodatkowo taką słuchawkę możesz wykorzystać do innych zadań, np. podczas sprzątania łazienki.Mimo niepodważalnych korzyści bidetty, stosunkowo niewielu producentów  zdecydowało się wprowadzić to rozwiązanie do swojej oferty produktowej. Stąd niewielki wybór modeli  o podstawowych właściwościach.

Plusy:

 •  jedno ujęcie kanalizacyjne, wymaga tylko doprowadzenia dopływu wody,
 •  dyskretna i wygodna: wymaga mało miejsca,
 •  można wykorzystać także do sprzątania łazienki,
 •  najtańszy wariant, dostępny również w zestawach z bateriami umywalkowymi.


Minusy:

 • ograniczony wybór modeli i producentów.

 

3.Toaleta myjąca, czyli higiena XXI wieku

Toaleta myjąca jest szczególnie popularnym urządzeniem w Japonii i krajach Dalekiego Wschodu, wynalezionym już w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Chociaż Japończycy słyną z produkowania często zaskakujących i w gruncie rzeczy niepotrzebnych akcesoriów, to toaleta myjąca okazała się niesamowicie praktycznym i niezastąpionym wynalazkiem. Na pierwszy rzut oka wygląda jak zwykła miska WC w połączeniu z deską sedesową.  Jednak owa deska kryje w sobie mnóstwo funkcjonalności, które są możliwe dzięki doprowadzeniu do urządzenia wody oraz elektryczności. Toalety myjące są nazywane różnie, jednak wyrażenie „deska myjąca” jest najbardziej obrazowe. To w końcu właśnie ta część jest odpowiedzialna za pełnienie funkcji higienicznych!

Podstawowymi funkcjami desek elektronicznych są funkcje mycia oraz suszenia Wystarczy, że wygodnie się rozsiądziesz i z pomocą panelu kontrolnego wybierzesz właściwy program, a urządzenie zrobi całą resztę. Nawet nie musisz sięgać po papier toaletowy! Z tego też względu deski myjące są określane jako urządzenia ekologiczne, ponieważ wraz z nimi oszczędzasz nie tylko papier, ale i wodę – do tego ostatniego służą programy wodooszczędne. W zależności od firmy i modelu toaleta myjąca może mieć jeszcze inne właściwości: oświetlenie nocne, regulację temperatury wody i siedziska, mycie damskie czy też możliwości indywidualnego zaprogramowania mycia.

Jedyne, co może zniechęcać do zakupu deski myjącej, jest jej cena – dużo wyższa w porównaniu z bidetem czy bidettą, choć są to kwoty adekwatne do właściwości typu wyposażenia. Pamiętaj jednak, że deska myjąca będzie pasować tylko do miski WC z tej samej serii, z odpowiednimi przyłączami wychodzącymi!

Plusy:
 • pełna automatyka, zapewniająca 100% higieny,
 • wodooszczędna i ekologiczna,
 • możliwości personalizacji,
 • zajmuje mało miejsca.

Minusy:
 • dość wysoka cena.