Higiena w toalecie na 3 sposoby – bidet, bidetta czy toaleta myjąca?

Łazienka

Poradnik

  • calendar06.03.2017
Deska myjąca Duravvit SensoWashDeska myjąca Duravvit SensoWash

Czy papier toaletowy zapewnia wystarczającą higienę po skorzystaniu z ubikacji? Wśród mieszkańców krajów Dalekiego Wschodu, od zaawansowanej technologicznie Japonii po wyspiarskie państwo Filipin, panuje przekonanie, że bez wody nie może być dokładnej dezynfekcji.

W artykule:

 

Czy papier toaletowy zapewnia wystarczającą higienę po skorzystaniu z ubikacji? Wśród mieszkańców krajów Dalekiego Wschodu, od zaawansowanej technologicznie Japonii po wyspiarskie państwo Filipin, panuje przekonanie, że bez wody nie może być dokładnej dezynfekcji.

To całkiem logiczne rozumowanie.  W końcu nawet nasze powiedzenie „uszy się myje, a nie wietrzy” wyraźnie sygnalizuje, że powierzchowna pielęgnacja będzie nieskuteczna. Jeśli jest to prawda w wypadku małżowiny usznej, to co dopiero podczas  oczyszczania okolic intymnych!

Wyposażenie pozwalające na mycie okolic intymnych jest coraz częściej instalowane w polskich domach. Związane jest to ze wzrostem standardu życia i większą świadomością w sprawach higieny. Bidet i jemu podobne urządzenia  oferują komfort , który dotąd był jedynie osiągalny w szpitalach, sanatoriach czy salonach SPA. Choć  z tego asortymentu będą korzystali wszyscy członkowie rodziny, jest szczególnie polecany, jeśli wśród domowników znajdują się osoby starsze,  z niepełnosprawnością  lub cierpiące na przewlekłe schorzenia, jak hemoroidy.

Chyba nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać do zalet i długotrwałych korzyści płynących z instalacji domowych urządzeń do higieny miejsc intymnych. Jeśli już pojawiają się wątpliwości, to są one częściej związane z wyborem odpowiedniego rodzaju wyposażenia. Czy warto wybrać bidet, gdy zajmuje wiele cennego miejsca w łazience? Może wygodniejsza i bardziej ekonomiczna dla przestrzeni będzie bidetta? A jakimi funkcjonalnościami potrafią zaskoczyć nowoczesne deski myjące? W tym artykule przyjrzymy się plusom i minusom każdego z tych rozwiązań!

Toaleta z bidetem – o czym warto pamiętać?


Choć w wielu krajach na świecie bidet w toalecie jest standardowym elementem wyposażenia, to u nas ciągle jest rzadkością. Ale to się zmienia. Użytkownicy doceniają jego wygodę oraz łatwość, z jaką pomaga utrzymać wysoką higienę.


O montażu bidetu w łazience trzeba pomyśleć już na etapie podstawowych prac remontowych w łazience. Potrzebuje on bowiem (tak jak WC) podłączenia do sieci wodnej i ujścia kanalizacyjnego, gdzie odprowadza zużytą wodę. Wymaga zatem dodatkowego odgałęzienia w sieci wodno-kanalizacyjnej, które należy przygotować pod posadzką i w ścianie na samym początku remontu łazienki.

Bidet montuje się koło miski WC. Warto wybierać oba produkty z tej samej serii produktowej, aby zapewnić spójność stylistyczną. Jeśli stojące lub wiszące obok siebie dwie miski będą różnić się bryłą lub wykończeniem, negatywnie wpłynie to na odbiór wizualny wnętrza. Do miski potrzebne są jeszcze baterie bidetowe. W tym wypadku warto zachować spójność z bateriami umywalkowymi i wannowymi. Jeśli potrzebujemy ukryć wnętrze bidetu, wówczas warto zaopatrzyć się jeszcze w deski bidetowe. Sięgajmy po te przeznaczone typowo do bidetów, miski do WC nie pasują do nich.

Bidet - najpopularniejsze wyposażenie do higieny intymnej


Pierwsze informacje o naczyniach pełniących funkcję bidetów pochodzą już z XVII wieku, zatem zapotrzebowanie na tego typu urządzenia wcale nie jest nowe. Wraz z rozwojem systemu kanalizacji stawały się coraz bardziej powszechne, a niektóre kraje (np. Hiszpania i Portugalia) nawet postanowiły, że bidet musi zostać standardowym elementem wyposażenia łazienek. Popularność tego rozwiązania spowodowała, że konkurencyjni producenci przedstawiają bardzo różnorodną i korzystną cenowo ofertę.

Bidety bardzo łatwo dostosujemy do aranżacji łazienki i własnych upodobań. Wśród proponowanych kolekcji znajdziesz bidety minimalistyczne, tradycyjne lub stylizowane na klimaty retro, bidety stojące oraz bidet podwieszane. Niezależnie od poszukiwanego designu zwróć uwagę, że miska toaletowa zawsze będzie do pary! Aby z bidetu  można było łatwiej skorzystać, powinien się znajdować w bliskim sąsiedztwie miski WC. Jakiekolwiek różnice w wyglądzie ceramiki, w zdobieniach czy w kolorze byłyby od razu widoczne, dlatego w ramach jednej kolekcji zawsze znajdziesz dobrze dopasowany duet miski i bidetu.

Sprawdź >>> Złota łazienka

Właściwie to bidet wygląda jak toaleta! Wyróżnia się przede wszystkim widoczną baterią bidetową. Najpopularniejsze modele są jednouchwytowe i chromowane, chociaż w ofercie są dostępne także kolorowe baterie: pomarańczowe, białe, czarne lub dwuuchwytowe i zdobione antycznym złotem – idealne do łazienek w stylu vintage! Podobnie jak baterie umywalkowe czy prysznicowe, również baterie do bidetu posiadają szereg funkcjonalności pozwalających oszczędzać wodę  (perlatory, aeratory) lub ułatwiających czyszczenie i umożliwiających lepszą konserwację mechanizmu (ceramiczne głowice, powłoki ułatwiające czyszczenie).

Standardowo bidety nie posiadają desek. Nie są siedliskiem bakterii w takim stopniu, co miski WC, dlatego zabezpieczenie w postaci pokrywy nie jest wymagane. Niektórzy jednak uważają, że oglądanie wnętrza muszli bidetu (szczególnie, gdy chwilę wcześniej ktoś z niego korzystał i nie posprzątał po sobie) nie należy do najprzyjemniejszych. Ponieważ bidet służy do pielęgnacji miejsc intymnych, być może sam powinien prezentować się dyskretnie? Jeśli jesteś tego zdania, wybierz bidet w komplecie z deską bidetową – w wersji standard lub wolnoopadającej.

Przeczytaj nasz poradnik >>> Jak wybrać grzejnik łazienkowy?

Jak widać, bidety mają sporo zalet! Co jednak przemawia przeciwko nim? Procedura ich instalacji może się okazać kłopotliwa - konieczne jest doprowadzenie wody ciepłej i zimnej, a także podejścia kanalizacyjnego. Dodatkowym problemem może się okazać zbyt mała łazienka. Musimy wygospodarować miejsce nie tylko na sam montaż, ale też trzeba wziąć pod uwagę przestrzeń wokół. W końcu chcemy mieć łatwy dostęp do urządzenia, a taki dopasowany na siłę tylko nam oszpeci łazienkę.

Plusy:

  • najpopularniejsze rozwiązanie, stąd szeroki wybór producentów i modeli, wiele różnych wzorów,
  • łatwo stylistycznie dopasować do pozostałych elementów wyposażenia łazienki,
  • korzystny cenowo wariant urządzenia do higieny intymnej

 

Minusy:

  • wymaga pomieszczenia o odpowiedniej wielkości,
  • wymaga dodatkowego dojścia wody i instalacji kanalizacyjnej,
  • po skorzystaniu z toalety trzeba osobno skorzystać z bidetu.

 

Bidetta to proste rozwiązanie dla małych łazienek


Bidetta to nazwa specjalnej słuchawki natryskowej, której wielkość i elastyczność są dostosowane do bliskiego montażu przy misce WC. Wówczas po skorzystaniu z toalety możemy natychmiast się odświeżyć, jedynie sięgając po bidettę. To bardzo wygodne rozwiązanie, szczególnie gdy masz małą łazienkę, która nie pozwala na instalację bidetu, bądź też nie możesz poprowadzić dodatkowego ujścia do kanalizacji. Jedyne czego potrzebujesz, to dopływu z wodą ciepłą i zimną oraz baterii, którą odkręcisz wodę. Dzięki temu rozwiązaniu Twoja miska WC zaczyna pełnić podwójną funkcję, a Ty możesz się cieszyć pełną higieną przy minimalnych działaniach instalacyjnych.

Producenci stosują różne nazwy dla określenia tego rodzaju urządzeń, w zależności od tego, czy sprzedają samą rączkę z uchwytem lub  razem w zestawie z baterią. Dlatego możesz się spotkać z takimi określeniami, jak: bidetka, bateria bidetowa ze słuchawką prysznicową, zestaw natryskowy higieniczny. W nazwach niektórych produktów pojawia się dopowiedzenie, że jest to zestaw do WC albo do bidetu. Słuchawka natryskowa, choć zaprojektowana z myślą o łazienkach pozbawionych bidetu, może być przecież zainstalowana w pomieszczeniach, gdzie bidet jest! Jeśli tylko takie rozwiązanie jest dla Ciebie wygodniejsze, nic nie stoi na przeszkodzie, aby nim zastąpić tradycyjną baterię bidetową.

Bidetta sprawdza się szczególnie w łazienkach, które mają ograniczoną powierzchnię. Nieraz  wielkość toalety powoduje, że miska WC znajduje się w bliskim sąsiedztwie umywalki. Producenci przewidzieli taką konfigurację wyposażenia w łazience i dla Twojej wygody oferują zestawy baterii umywalkowej razem z bidettą! Dzięki prostym przełącznikom decydujesz, czy strumień wody leci z wylewki baterii czy słuchawki natryskowej. Dodatkowo taką słuchawkę możesz wykorzystać do innych zadań, np. podczas sprzątania łazienki.

Mimo niepodważalnych korzyści bidetty, stosunkowo niewielu producentów  zdecydowało się wprowadzić to rozwiązanie do swojej oferty produktowej. Stąd niewielki wybór modeli  o podstawowych właściwościach.

Plusy:

  • jedno ujęcie kanalizacyjne, wymaga tylko doprowadzenia dopływu wody,
  • dyskretna i wygodna: wymaga mało miejsca,
  • można wykorzystać także do sprzątania łazienki,
  • najtańszy wariant, dostępny również w zestawach z bateriami umywalkowymi.

 

Minusy:

  • ograniczony wybór modeli i producentów.


Toaleta z bidetem – jak zamontować?

Choć na pierwszy rzut oka wydaje się, że bidet montuje się podobnie jak miskę WC, to jednak jest sporo różnic. Zasady montażu bidetu bardziej przypominają te związane z instalacją umywalki. Wynika to ze specyfiki działania bidetu oraz obecności baterii. W pierwszej kolejności należy zaznaczyć poziom zawieszenia bidetu. Zazwyczaj odnosimy go do wysokości, na jakiej ma być zamontowana miska WC, choć nie jest to regułą. Między miską w bidetem należy zostawić około 20-30 cm odstępu, aby móc komfortowo z nich korzystać.

Zanim przystąpimy do montażu bidetu należy zaopatrzyć się też w baterie i syfony do bidetów. Samą muszlę bidetu instaluje się podobnie jak ceramikę WC, podłączając ją do sieci wodnej i do instalacji odpływowej. Różnica polega na mocowaniu baterii i odpowiedniego syfonu na bidecie, aby móc spełniać swoje funkcje. Miskę bidetową możemy zawiesić zarówno na stelażu podtynkowym, jak i postawić na posadzce. Wybór zależy od naszych upodobań, możliwości technicznych w pomieszczeniu oraz od projektu aranżacji wnętrza.

Toaleta myjąca, czyli higiena XXI wieku

Toaleta myjąca jest szczególnie popularnym urządzeniem w Japonii i krajach Dalekiego Wschodu, wynalezionym już w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Chociaż Japończycy słyną z produkowania często zaskakujących i w gruncie rzeczy niepotrzebnych akcesoriów, to toaleta myjąca okazała się niesamowicie praktycznym i niezastąpionym wynalazkiem. Na pierwszy rzut oka wygląda jak zwykła miska WC w połączeniu z deską sedesową.  Jednak owa deska kryje w sobie mnóstwo funkcjonalności, które są możliwe dzięki doprowadzeniu do urządzenia wody oraz elektryczności. Toalety myjące są nazywane różnie, jednak wyrażenie „deska myjąca” jest najbardziej obrazowe. To w końcu właśnie ta część jest odpowiedzialna za pełnienie funkcji higienicznych!

Podstawowymi funkcjami desek elektronicznych są funkcje mycia oraz suszenia Wystarczy, że wygodnie się rozsiądziesz i z pomocą panelu kontrolnego wybierzesz właściwy program, a urządzenie zrobi całą resztę. Nawet nie musisz sięgać po papier toaletowy! Z tego też względu deski myjące są określane jako urządzenia ekologiczne, ponieważ wraz z nimi oszczędzasz nie tylko papier, ale i wodę – do tego ostatniego służą programy wodooszczędne. W zależności od firmy i modelu toaleta myjąca może mieć jeszcze inne właściwości: oświetlenie nocne, regulację temperatury wody i siedziska, mycie damskie czy też możliwości indywidualnego zaprogramowania mycia.

Jedyne, co może zniechęcać do zakupu deski myjącej, jest jej cena – dużo wyższa w porównaniu z bidetem czy bidettą, choć są to kwoty adekwatne do właściwości typu wyposażenia. Pamiętaj jednak, że deska myjąca będzie pasować tylko do miski WC z tej samej serii, z odpowiednimi przyłączami wychodzącymi!

Plusy:

  • pełna automatyka, zapewniająca 100% higieny,
  • wodooszczędna i ekologiczna,
  • możliwości personalizacji,
  • zajmuje mało miejsca.

 

Minusy:

  • dość wysoka cena.

 

Ubikacja z bidetem – komfortowe rozwiązanie do łazienek

O zaletach bidetów oraz innych systemów myjących do toalety nie trzeba nikogo przekonywać. W projektach nowoczesnych łazienek coraz częściej pojawiają się w sąsiedztwie miski WC. To dobry duet, który pozwala na szybkie odświeżenie się i zachowanie wysokiej higieny.

Specjaliści od wystroju wnętrz polecają rozwiązanie polegające na zamocowaniu miski WC i bidetu na dwóch sąsiadujących stelażach podtynkowych, gdzie ukryte są wszelkie elementy instalacji i spłuczki. Daje to minimalistyczne wykończenie strefy WC, a schowanie całej instalacji znacznie ułatwia sprzątanie.

Sposoby na czyszczenie bidetu w łazience

Utrzymanie czystości bidetu jest równie ważne, co w przypadku sąsiadującej toalety. Zachowanie wysokiego poziomu higieny jest możliwe tylko w sytuacji, kiedy i miska WC i bidet są czyste.

Ceramikę myjemy standardowymi detergentami łazienkowymi. Kupując bidet, warto wybierać modele ze specjalnymi powłokami, które utrudniają gromadzenie się zanieczyszczeń, jednocześnie ułatwiając ich usuwanie. Praktyka pokazuje, że to spora oszczędność czasu i energii. Dodatkowego czyszczenia i okresowego odkamieniania wymaga bateria bidetowa. Jeśli zdecydujemy się na montaż deski bidetowej, wówczas należy zwrócić szczególną uwagę na dokładne doczyszczenie wszystkich jej elementów.