Choć płytki ceramiczne uchodzą za dość trwały i stosunkowo odporny na uszkodzenia materiał wykończeniowy, to jednak zdarza się, że na pojedynczych elementach może dojść do pęknięcia szkliwa czy też ich odspojenia na większej powierzchni. Wszystkie tego typu defekty najczęściej da się naprawić bez konieczności przeprowadzania gruntownego remontu w łazience. Jak zatem skutecznie i „bezboleśnie” naprawić pęknięte płytki ceramiczne?

Przejdź do następnych akapitów:


Jak naprawić płytki łazienkowe?

 

Gdy dojdzie do uszkodzenia jednej płytki łazienkowej, nie trzeba od razy dzwonić po fachowca - taką usterkę można naprawić samodzielnie.  Ale zacznijmy od początku. Najpierw powinniśmy delikatnie usunąć fugę wokół uszkodzonej płytki, a następnie ją rozbić. Przecinak ustawiamy w środkowej części i mocno uderzamy - dzięki takiemu zabiegowi nie uszkodzimy sąsiednich płytek. Powoli i delikatnie  lub pionizujemy. Żeby płytka była równo położona, należy posłużyć się tzw. krzyżakami. Na koniec spoinujemy ją, ale dopiero po wyschnięciu kleju.


Naprawa płytek - co zrobić, gdy dojdzie do jej odspojenia?


Odspojenie płytki od podłoża to  często spotykana usterka. Gdy dotyczy to tylko jednego elementu, możemy spróbować sami to naprawić. Jeżeli natomiast problem jest większy i dotyczymy dużej powierzchni wyłożonej kafelkami, potrzebna może być pomoc fachowca. Jak sprawdzić czy kafle w łazience dobrze się trzymają? Należy "opukać " podejrzaną ścianę lub kawałek podłogi. Te płytki, które wydają głuchy dźwięk z całą pewnością są odspojone.

W przypadku, gdy od podłoża pojedyncze płytki, możemy spróbować sami to naprawić. Są na to co najmniej dwa skuteczne sposoby:

 

Sposób 1

Nie wymaga zdejmowania płytek. Wystarczy wprowadzić pod nie zaprawę iniekcyjną na bazie cementu. Pamiętajmy jednak o tym, żeby wcześniej usunąć fugę – jeśli problem dotyczy pojedynczych płytek. W sytuacji, gdy doszło do odklejenia się kafli na większej powierzchni,należy zaprawę wprowadzić przez nawiercone w płytkach otwory. Nie jest to szczególnie trudne, bowiem zaprawy te mają płynną konsystencję, więc je aplikować za pomocą dużych strzykawek. Taka zaprawa schnie około doby. Po tym czasie spokojnie możemy położyć fugi.

Sposób 2
Polega na całkowitym usunięciu płytki. W pierwszym kroku zeskrobujemy fugę, a następnie odklejamy już i tak odstającą płytkę. Jeżeli praca idzie nam opornie, wówczas możemy posiłkować się długim, płaskim narzędziem, na przykład wąską szpachelką lub śrubokrętem – w szczelinę pomiędzy płytkę, a podłoże wkładamy takie narzędzie i delikatnie ją podważamy.

Następnie musimy dokładnie oczyścić podłożę oraz płytkę. Na oczyszczony kafelek nakładamy nową warstwę kleju – przy pomocy packi zębatej, dzięki której równomiernie rozprowadzimy zaprawę. Ponieważ podłoże po zdjęciu płytki nie będzie już tak równe jak podczas pierwszego kafelkowania, najlepiej jest użyć elastycznej zaprawy klejącej. Zapewni ona nie tylko dobre wiązanie z podłożem, ale też wyeliminuje napięcie i naprężenie wytworzone między podłożem a płytką.


Naprawa płytek - układanie nowych kafli na starych, uszkodzonych


Pęknięte płytki łazienkowe nie prezentują się dobrze, dlatego taką usterkę warto jak najszybciej usunąć.  Jeżeli żaden z wcześniej zaprezentowanych sposób nam nie odpowiada, to , uwaga: możemy  przykleić nowe płytki bezpośrednio na stare, uszkodzone.

Nie jest to tak trudne, jak może się wydawać, a do tego bez problemu dostaniemy zaprawy przeznaczone do przyklejania kafli na starych okładzinach ceramicznych. Najważniejszą kwestią w tym wypadki jest właściwe przygotowanie podłoża. Przede wszystkim musimy upewnić się, że stare nadal mocno trzymają się podłoża. W przypadku odspojonych kafli należy je usunąć, a luki uzupełnić świeżą zaprawą.

Następnie nakładamy zaprawę klejową i przyklejamy do niej płytki. Pamiętajmy przy tym by przy nowej okładzinie spoiny nie wypadały w dokładnie tych samych miejscach, co w przypadku starej