Deszczownica to najlepszy sposób, na zapewnienie sobie w łazience wysokiego komfortu kąpieli. Obecnie na rynku znaleźć można szeroki przekrój rozwiązań, które można dopasować do wnętrza urządzonego w każdym stylu.


Płynna instalacja

Przede wszystkim należy podjąć decyzję, w jaki sposób deszczownica będzie montowana. Najpopularniejszymi rozwiązaniami są ramię prysznicowe i przepust stropowy. Niezależnie od wybranego wariantu (na lub podtynkowe doprowadzenie wody) i długości, instalacja sprowadza się do przykręcenia deszczownicy na gwintowaną końcówkę, wystającą ze ściany lub sufitu. Dzięki temu jej wymiana i konserwacja są wyjątkowo proste.

Bardziej skomplikowany jest montaż deszczownicy sufitowej, który jak w przypadku każdej armatury podtynkowej, wymaga znacznie większego wysiłku – należy wykuć w tynku otwór odpowiedniej wielkości i doprowadzić do niego instalację wodną. Nagrodą jest jednak elegancki, minimalistyczny wygląd – wszystkie elementy zestawu poza deszczownicą oraz baterią znajdują się bowiem w ścianie i są niewidoczne dla korzystającego z łazienki.

Kaskada designu

Kolejną kwestią, na którą zwraca uwagę większość osób podczas dobierania armatury, jest wzornictwo. Ponieważ deszczownica zajmuje eksponowane miejsce, jej wygląd ma istotny wpływ na całokształt wykończenia łazienki. Dlatego właśnie warto wybrać wariant, który będzie harmonijnie współgrał z całą resztą wyposażenia. Najpopularniejsze modele są okrągłe, kwadratowe lub owalne. Bardziej nietypowe formy są spotykane dużo rzadziej, choć jeśli ktoś szuka deszczownicy w kształcie trójramiennego wiatraka lub ośmiokąta, z pewnością się nie zawiedzie.

Kształt to jednak nie wszystko, równie istotny jest kolor. Najpopularniejszy jest tradycyjny lśniący chrom, jednak dostępne są również deszczownice barwy miedzianej, białej lub czarnej. Żeby zwiększyć przyjemność płynącą z zażywania kąpieli, można również zdecydować się na model, oferujący strumień wody podświetlony diodami LED, których kolor można zmieniać (dowolnie lub dokonać wyboru z oferowanego zakresu). Dzięki temu, zwykła kąpiel zmieni się w doświadczenie rodem z ery disco, a dodatkowo zyska dobroczynne cechy chromoterapii.

Przypływ funkcjonalności

Design jest istotny, jednak ważniejszą, w kontekście codziennego użytkowania, kwestią są technologie, w które deszczownica została wyposażona i które przekładają się na funkcje oferowane użytkownikowi.

Jedną z najważniejszych jest możliwość zmiany strumienia wody, dzięki czemu zyskuje się możliwość dostosowania kąpieli do pory dnia i nastroju. Niektóre modele, pozwalają na wybór  między dwoma, czterema lub nawet siedmioma rodzajami natrysku – od delikatnie otulającego ciało i pieszczącego skórę, aż po mocny i odświeżający. Przełączanie się między nimi może odbywać się na dwa sposoby – albo za pomocą panelu umieszczonego na powierzchni samej deszczownicy, bądź przy użyciu dodatkowych przełączników na panelu baterii.

Warto również zadbać o to, by wybrany model był zabezpieczony przed osadzającym się kamieniem, który nieuchronnie pojawi się w dyszach, z których płynie woda. Im łatwiejsze jego usuwanie, tym dłużej będzie można cieszyć się równym, pełnym przepływem. Dobrym przykładem takiego rozwiązania są systemy SpeedClean (deszczownice GROHE) lub QuickClean (deszczownice Hansgrohe), dzięki którym aby usunąć osady wapienne, wystarczy przetrzeć głowicę natrysku ręką lub zwykłą bawełnianą szmatką.

Nie mniej ważną sprawą, jest ekonomiczny aspekt użycia deszczownicy. Wybrane modele zostały wyposażone w ogranicznik przepływu, który nie tylko zmniejsza zużycie wody, ale także nasyca ją powietrzem, dzięki czemu strumień jest pełniejszy i bardziej miękki. Tego typu rozwiązania znaleźć można np. w deszczownicach GROHE (technologia EcoJoy), Deante (technologia PROECO) lub Hansgrohe (EcoSmart).

Przemyślane rozwiązanie

Czynniki takie jak sposób montażu, kolor, kształt i funkcjonalności, warto wziąć pod uwagę już podczas planowania pomieszczenia kąpielowego – pozwoli to uniknąć rozdźwięku w designie poszczególnych elementów wyposażenia łazienki, na późniejszym etapie prac. Gdy wybór będzie przemyślany, z pewnością spełni oczekiwania wszystkich domowników i pozwoli przez lata cieszyć się komfortową kąpielą w elegancko zaaranżowanej przestrzeni.