Kuchnia to codzienne miejsce spotkań rodziną, ale też przestrzeń, w której najczęściej dochodzi do niebezpiecznych wypadków. Jak chronić siebie i najbliższych?


Gorące potrawy, ostre przedmioty, otwarty ogień, woda na podłodze – to wszystko sprawia, że kuchnia jest tym pomieszczeniem w domu, w którym statystycznie najczęściej dochodzi do wypadków i pożarów. Jak zminimalizować ich ryzyko?

deante-aster-szafki-bezdotykowe

Planowanie bezpiecznej kuchni

Zarówno wygodę, jak i bezpieczeństwo w kuchni uzyskamy odpowiednio planując wszystkie kuchenne strefy. Mamy ich 5 – strefa zapasów (lodówka i szafki z żywnością), przechowywania (naczynia, szklanki), zmywania, przygotowywania posiłków i gotowania.

Pomyśl o:

  • 1. Wystających rogach mebli – zamiast ostrych kantów wybierz łagodne zaokrąglenia;

  • 2. Systemie zamykania szafek – otwieranie dotykowe jest nie tylko wygodne, ale również pozbawia szafkę wystających elementów w postaci uchwytów;

  • 3. Jeśli planujesz wyspę, pamiętaj, by zachować dla niej wystarczającą ilość miejsca, a między nią a częścią roboczą kuchni położyć płytki antypoślizgowe;

  • 4. Zaplanuj też odpowiednią ilość miejsca na wszystkie sprzęty elektryczne, których będziesz używać – czajnik elektryczny czy toster nie powinny stać w pobliżu ujścia wody oraz innych urządzeń generujących ciepło (np. kuchenki).

Rozdrabniacz odpadów

To niewielkie urządzenie pozwala ograniczyć ilość odpadów organicznych w naszych domach. Ma też inną zaletę – dzięki temu, że wszystkie resztki obiadowe, zamiast w koszu na śmieci, lądują w kanalizacji, nie przechowujemy resztek organicznych w mieszkaniu (co wywołuje brzydki zapach i sprzyja rozwojowi zarazków).

Nie wyrzucamy też resztek do kontenera, dzięki czemu ograniczamy zainteresowanie nimi ptaków i zwierząt. Zakup dobrej jakości młynka do odpadów to wydatek rzędu 400-700 zł. Zdecydowanie się opłaca! Oczywiście dla zapewnienia bezpieczeństwa obsługi pamiętaj o tym, by dziecko samo nie obsługiwało rozdrabniacza.

Kuchenka gazowa? Czujnik czadu niezbędny!

Kolejnym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w kuchni jest czujnik CO, zwany popularnie czujnikiem czadu. Wykrywa on obecność bezwonnego i niewidocznego tlenku węgla w powietrzu i dba o to, by nie doszło do zatrucia domowników tym gazem (które często kończy się śmiercią). To wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych, a w przypadku posiadania instalacji gazowej (piecyk c.o., kuchenka gazowa) jest niezbędnym wyposażeniem mieszkania.

 

Deante-Rapido-bezpieczne-szafki

Gdy w kuchni jest dziecko

Małe dziecko wymaga zachowania szczególnych zasad bezpieczeństwa. Oczywiście, jeśli dopiero projektujemy kuchnię, można zminimalizować wszelkie ryzyko – np. wybierając kuchenkę z kurkami na blacie bądź sterowaniem dotykowym czy samozamykające się szafki.

Jeśli musimy przygotować na pojawienie się dziecka już istniejącą kuchnię, to przydadzą się wszystkie dodatkowe zabezpieczenia, takie jak osłonki na palniki i ranty mebli czy systemy do zamykania szafek i szuflad. Każda kuchnia jest indywidualna i wymaga osobnego podejścia do tematu bezpieczeństwa, którego przy maluchu nie można ignorować.