Klimatyzacja w mieszkaniu

Poradnik

Remont

  • calendar23.07.2015
  • Autor: Paulina Simonides
Mężczyzna z wiatrakiemMężczyzna z wiatrakiem

Klimatyzacja wbrew pozorom nie tylko pomaga przetrwać upały, ale może również mieć bardzo korzystny wpływ na ogólne warunki klimatyczne panujące w pomieszczeniu i znacznie poprawić komfort związany z przebywaniem w nim.

W artykule:


Właśnie ze względu na skojarzenie klimatyzacji z chłodzeniem podczas upałów najczęściej można się z nią spotkać w sklepach, restauracjach, wysokich biurowcach czy dużych zakładach pracy, a także w samochodach, czyli w miejscach, gdzie wysokie temperatury mogą być najbardziej uciążliwe.

Do tej pory mało kto zastanawiał się nad montowaniem jej w mieszkaniu czy domu. Z upałami radzono sobie na inne sposoby – w ciągu dnia zasłaniano okna, wietrzono mieszkanie nocą, używano nawilżaczy powietrza czy elektrycznych wiatraków. Dlaczego? Bardzo często ze względu na koszty jej montażu i użytkowania, na wytwarzany przez nią hałas, a także na przekonanie o tym, że klimatyzacja jest szkodliwa dla zdrowia.


Klimatyzacja w mieszkaniu – funkcjonalność i wygoda


Jednak klimatyzatory nie tylko dają przyjemne uczucie chłodu, ale w znacznym stopniu pozytywnie wpływają także na parametry powietrza w danym pomieszczeniu. Dbają o utrzymanie odpowiedniego zakresu jego temperatury i wilgotności, co jest bardzo potrzebne zwłaszcza w momencie, gdy nie możemy sobie pozwolić na częste wietrzenie lokum.

Ponadto często są one wyposażone w filtry powietrza, dzięki czemu jest ono oczyszczanie nie tylko z nieprzyjemnych zapachów, ale także kurzu, alergenów i mikroorganizmów, dokuczliwych zwłaszcza dla alergików i osób mających problemy z układem oddechowym. A w chłodniejsze dni pozwalają się ogrzać.

Klimatyzacja w domu poprawia ogólną jakość powietrza i znacząco wpływa na komfort codziennego funkcjonowania. Nowoczesne modele klimatyzatorów to wydajne i ciche urządzenia, które przynoszą ulgę w domach i mieszkaniach. Są bardzo dobrym rozwiązaniem do mieszkań gdzie salon jest połączony z kuchnią. To tym ważne biorąc pod uwagę nasilające się co roku letnie upały.

Cicha klimatyzacja do mieszkania


Stopniowo upada także argument dotyczący hałasu i kosztów zakupu urządzenia. Wraz z rozwojem technologii na rynku pojawiają się ciche i proste w obsłudze klimatyzatory. Ale przede wszystkim są one stosunkowo tanie i pobierają minimalną ilość prądu, dzięki czemu spadają koszty ich użytkowania. Może warto zatem zastanowić się nad montażem klimatyzatora w swoim mieszkaniu czy domu?

Klimatyzator ścienny
Niski poziom hałasu emitowany przez nowoczesne klimatyzatory staje się jedynie delikatnym szumem w tle. Według opinii wielu użytkowników, dźwięk nie przeszkadza i pozwala na spokojną pracę, codzienne czynności, a nawet sen.

Sprawdź >>> Mała łazienka z prysznicem i pralką


Rodzaje klimatyzatorów


Wśród klimatyzatorów możemy wyróżnić przenośne modele typu split lub multisplit - split to klimatyzator ścienny.


Klimatyzator multisplit


Multisplit to klika jednostek wewnętrznych i jedna jednostka zewnętrzna. Klimatyzator przenośny jest najbardziej podstawową wersją urządzenia, a tym samym najprostszą pod kątem montażu. Nie wymaga bowiem kucia ścian i prowadzenia w nich przewodów. Dla poprawnego działania konieczne jest jedynie usytuowanie go w pobliżu lekko uchylonego okna, po to, by wystawić przez nie specjalną elastyczną rurę odprowadzającą na zewnątrz ciepłe powietrze. Jest on jednak mało wydajny i zarazem nieco hałaśliwy.


Klimatyzator split


Do najbardziej popularnych należą klimatyzatory typu split (z ang. rozdzielić), nazwane tak właśnie ze względu na to, że składają się z dwóch części – jednej montowanej wewnątrz pomieszczenia, a drugiej na zewnątrz. Części te łączy się ze sobą przy pomocy dwóch miedzianych izolowanych rurek. W obrębie tego typu urządzeń można wybierać spośród podsufitowych (instalowanych bezpośrednio do konstrukcji stropu), przypodłogowych (wizualnie bardzo podobnych do grzejnika) oraz kasetonowych (montowanych w podwieszanych sufitach). Jednak najczęściej używa się ich w biurach, restauracjach lub sklepach.

Sprawdź >>> Jak stworzyć domowe SPA?


Klimatyzacja w bloku – jak wybrać?


W mieszkaniach zdecydowanie najlepiej sprawdzają się klimatyzatory split ścienne. Są one proste w montażu i obsłudze, a utrzymanie ich w dobrym stanie jest tańsze w porównaniu do innych typów. Ponadto to właśnie one najczęściej mają dodatkowe funkcje zwiększające komfort i zadowolenie z użytkowania.

Warto również dodać, że nie trzeba się martwić, czy będą wyglądały nieestetycznie na ścianie. Coraz częściej można bowiem znaleźć bardzo zgrabne i efektowne modele. Z kolei multisplit to system klimatyzacji najbardziej odpowiedni w przypadku, gdy zależy nam, by pracował w kliku pomieszczeniach jednocześnie. Jednak dla jego prawidłowego funkcjonowania na montaż warto zdecydować się już na etapie projektowania lub budowy domu.

Wybór zatem warto oprzeć na indywidualnych potrzebach oraz możliwościach w zakresie montażu. Jeśli planujemy montaż klimatyzacji już na etapie budowy lub remontu domu, dobrą opcją będzie klimatyzator typu split (jeden lub kilka), które w razie potrzeby schłodzą najbardziej nagrzewające się pomieszczenia. Jeśli zaś kluczowa jest możliwość przeniesienia urządzenia chłodzącego i korzystanie z niego akurat tam, gdzie w tym momencie jest najbardziej potrzebny, wówczas świetnie sprawdzi się model typu multisplit.


Klimatyzacja w bloku na balkonie


Chcąc stworzyć sobie przyjemną strefę odpoczynku na balkonie, warto zastanowić się na zabudową typu loggia. Ciekawa aranżacja i bogactwo roślin pozwolą na relaks w bliskości z naturą. Montaż markizy lub rolet pozwoli stworzyć zacienione przyjemne miejsce. Dodatkowy montaż klimatyzacji przyniesie niewątpliwą ulgę w gorące upalne dni.


Ile kosztuje klimatyzacja do domu?


Niezależnie od rodzaju urządzenia, wybierając klimatyzator, należy skupić się przede wszystkim na jego mocy. Ta zaś dobierana jest na podstawie powierzchni pomieszczenia, w którym chcemy zamontować urządzenie (przyjmuje się, że klimatyzator o mocy 1 kW bez problemu schłodzi/ogrzeje około 10 m²). Jednak nie powinniśmy skupiać się na samym metrażu.

Poza mocą, na cenę klimatyzatora wpływa wiele czynników. Rodzaj zastosowanych filtrów, opcje dostępne w konkretnym modelu, sposób montażu, liczba modułów, częstość serwisowania czy chociażby możliwość programowania urządzenia. Ta ostatnia opcja to duża wygoda, kiedy programujemy start urządzenia by włączył się przed naszym powrotem do domu. Przyjemność wejścia do chłodnego mieszkania podczas upalnych dni jest nie do przecenienia.

Poznaj nasze inne porady >>> Jak oddzielić kuchnię od salonu?


Klimatyzator do mieszkania w bloku


Wybór odpowiedniego modelu powinien zależeć od naszych potrzeb, możliwość instalacji, wielkości pomieszczeń i poziom, do którego nagrzewają się pomieszczenia. Ma to wpływ na poziom mocy, potrzebnej do ochłodzenia pomieszczeń o określonej kubaturze.


Montaż klimatyzacji w domu


To ogromna wygoda i znaczna poprawa komfortu codziennego funkcjonowania podczas letnich upałów. Zazwyczaj problemem jest nagrzewające się poddasze i pomieszczenia z dużymi oknami wystawione na ekspozycję słoneczną przez dużą część dnia. Na co zwrócić uwagę podczas montażu klimatyzacji w domu?

Bardzo ważne są także czynniki takie jak liczba i wielkość okien oraz drzwi w danym pomieszczeniu, a także rodzaj zamontowanych żaluzji. Niemniej istotne są także: nasłonecznienie pokoju, rodzaj oświetlenia oraz znajdujące się w nim urządzenia elektryczne, które generują ciepło, a nawet grubość ścian i typ ich izolacji. Należy też zwrócić uwagę na przeznaczenie pomieszczenia oraz średnią liczbę osób przebywających w nim w ciągu dnia. A ze względu na to, że tak wiele parametrów trzeba wziąć pod uwagę, zaleca się skorzystanie z pomocy fachowców.


Są oni wyposażeni w specjalny sprzęt i program komputerowy, dzięki czemu zyskamy pewność, że pomiar jest naprawdę dokładny, a sprzęt idealnie dopasowany do naszych potrzeb. Dla pełnej wygodny użytkowania warto również zwrócić uwagę na hałas wytwarzany przez urządzenie. Nie powinien on przekraczać poziomu cichej rozmowy, czyli około 50 dB. Klimatyzatory dobrej jakości emitują od 45 do 55 dB.


Instalacja klimatyzacji w mieszkaniu -  o czym jeszcze należy pamiętać?


Nawet jeśli już dokładnie wiemy, jaki rodzaj klimatyzatora będzie odpowiedni do naszych potrzeb i kubatury lokum, w momencie gdy jest ono naszym mieszkaniem, musimy zadbać również o inne sprawy. Przed zamontowaniem urządzenia konieczne jest bowiem otrzymanie na to zgodny od spółdzielni mieszkaniowej.

A w przypadku gdy nasze mieszkanie znajduje się w zabytkowej kamienicy, również od konserwatora zabytków. Jeśli jednak uda nam się wszystkie te zgody zdobyć, już nic nie będzie stało nam na przeszkodzie, byśmy mogli cieszyć się chłodnym, czystym powietrzem  i czuć się naprawdę komfortowo w swoich czterech ścianach.

Najłatwiej montować klimatyzację w nowo budowanym mieszkaniu. Już na etapie prac wykończeniowych warto pomyśleć o wkomponowaniu całej instalacji, by potem uniknąć kucia ścian.


Odgrzybianie klimatyzacji w domu


Do każdego modelu klimatyzatora dołączone są informacje, jak często i w jaki sposób należy czyścić i serwisować urządzenie. To ważne, aby trzymać się tych wytycznych. Pozwoli to uniknąć zagrzybienia klimatyzacji i zagrożenia dla zdrowia związanego z obecnością patogenów.