Oświetlenie zewnętrzne domu i ogrodu

Poradnik

Oświetlenie

  • calendar15.02.2023
  • Autor: Magda Strzelecka
Ścieżka w ogrodzie oświetlona lampami solarnymiŚcieżka w ogrodzie oświetlona lampami solarnymi

Odpowiednie oświetlenie zewnętrzne domu i ogrodu może nie tylko spełniać funkcję praktyczną, lecz także estetyczną, wprowadzając nowy efekt wizualny. Właściwie dobrane źródła światła zwiększą bezpieczeństwo i komfort korzystania z ogrodu po zmroku, a także stworzą ciekawe dekoracje oświetleniowe. Poznaj najważniejsze informacje na temat oświetlenia zewnętrznego domu i ogrodu i dowiedz się, jakie miejsca warto oświetlić oraz jakie lampy wybrać.

W artykule:


Jakie miejsca zewnętrzne domu i ogrodu warto oświetlić?

Odpowiednie oświetlenie zewnętrzne domu i ogrodu pozwala stworzyć oryginalne dekoracje ścian, ścieżek, oczek wodnych czy roślinności. Podświetlając ścianę lub ogrodzenie, nadasz mu ciekawy wygląd. Możesz również skierować światło na element ogrodu, który chcesz wyeksponować lub podświetlić go od dołu. Owocowe lub ozdobne drzewka zyskają w ten sposób oryginalną aranżację.

Warto też oświetlić wejście do domu. Lampy znajdujące się nad drzwiami wejściowymi pozwolą na łatwiejsze znalezienie kluczy i zwiększą poczucie bezpieczeństwa, gdy będziesz wracać po zmroku. Poruszanie się ułatwią także podświetlone alejki i podjazd. Natomiast dekoracyjny efekt uzyskasz, podświetlając wspomniane wcześniej istotne elementy w ogrodzie. Oprócz drzew mogą to być rośliny, oczko wodne, altana czy fontanna. Światło podkreśli ich piękno i zmieni wygląd całego ogrodu.

oświetlony taras lampą stojącą

Lampy, które oświetlą przestrzeń i ważne elementy

Jednym z najpopularniejszych rodzajów oświetlenia zewnętrznego są lampy sufitowe i do zabudowy, które montuje się przede wszystkim nad wejściem do domu lub garażu, na werandzie lub w altanie. Chociaż są mało widoczne, odpowiednio oświetlają przestrzeń i pasują do każdego stylu aranżacyjnego. Lampy sufitowe można wybrać w rozmaitych kształtach i kolorach, a także z różnymi typami żarówek, takimi jak halogenowe, LED czy zwykłe.

Kolejnym rodzajem lamp zewnętrznych są kinkiety, które przymocowuje się do ściany. Sprawdzą się na murze domu, przy altanie, furtce bądź przy schodach. Lampy ścienne pozwolą zyskać ciekawe efekty świetlne, a dzięki ich różnorodności, bez problemu wybierzesz model do swojego domu i ogrodu.

wejście do domu oświetlone kinkietami zewnętrznymi

Oświetlony podjazd i ogrodowe alejki

Oświetlenie podjazdu i ogrodowych alejek to ważny element, który ma na celu nie tylko podkreślenie piękna otoczenia, ale także zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu. W tym celu sprawdzą się lampy najazdowe i gruntowe, które są wytrzymałe i odporne na uderzenia i naciski, a także wodoodporne, dzięki czemu można je zamontować w oczku wodnym.

Do oświetlenia ogrodowych alejek i ścieżek warto wybrać lampy ogrodowe stojące. Są one wykonane z trwałych materiałów i mają odpowiednio wytrzymałe szkło, dzięki czemu okazują się odporne na działanie warunków atmosferycznych. Dobrym pomysłem będą także lampy solarne, które zapewnią oświetlenie bez podłączania ich do prądu.

lampy gruntowe oświetlające ścieżkę w ogrodzie

Wśród lamp do ogrodu znajdziesz też modele, których element ozdobny nawiązuje do starych lamp ulicznych. Wywołają efekt nostalgii i dodadzą uroku ogrodowi. Innym ciekawym rozwiązaniem są lampy zewnętrzne z czujnikiem ruchu. Dostępne w przedstawionych w artykule kategoriach oświetlenia, włączają się tylko wtedy, gdy wykryją ruch. Dzięki nim zaoszczędzisz na rachunkach, nie zaniedbując kwestii bezpieczeństwa domu i otoczenia. Szeroki asortyment oświetlenia zewnętrznego domu i ogrodu umożliwi wybór lamp, które sprostają Twoim oczekiwaniom.