Jak naprawić spłuczkę podtynkową lub natynkową

Łazienka

Poradnik

Zrób to sam

  • calendar12.06.2024
  • Autor: Karolina Więcek
spłuczka podtynkowaspłuczka podtynkowa

Naprawa spłuczki starego typu to zwykle relatywnie prosta wymiana zaworu spustowego lub całego mechanizmu spłukującego. Podobnie rzecz się ma w przypadku spłuczki podtynkowej. Poprzez otwór rewizyjny, czyli niezamurowany kawałek ściany, na co dzień zakryty przez przycisk spłukujący, można się wygodnie dostać do wnętrza spłuczki, aby wykonać prace konserwacyjne. Poradzi sobie z tym każdy majsterkowicz. Wyjaśniamy, jak krok po kroku naprawić spłuczkę.

W artykule:

Popsuta spłuczka. Na czym może polegać awaria? Co mogło się popsuć?

Awaria spłuczki na ogół ma jedną z kilku postaci. Warto uważnie się temu przyjrzeć, bo szczegóły problemu mogą wskazać na przyczyny usterki, a to od nich oczywiście będzie zależeć sama naprawa.

Zepsuta spłuczka: woda nie leci, choć zbiornik jest pełen

Jeżeli woda nie wypływa z rezerwuaru mimo naciskania na dźwignię lub przycisk, problemem jest nieczynny zawór spłukujący – inaczej zawór spustowy. Możliwe, że mechanizm spłukiwania zaciął się z powodu narosłego osadu z kamienia.

Zepsuta spłuczka: woda nie leci, bo zbiornik jest pusty

Jeśli rezerwuar nie napełnia się, problem dotyczy jednego z dwóch zaworów. Albo zaworu odcinającego wodę na ścianie (tego, od którego zaczyna bieg elastyczny wężyk), albo zaworu napełniającego (tej części mechanizmu spłuczki, która poprzez pływak reaguje na poziom wody w zasobniku).


Zepsuta spłuczka: woda cieknie cały czas

Jeśli zdecydujemy się spuścić wodę z zasobnika, a nawet podczas napełniania rezerwuaru woda stale spływa do miski WC, problem może mieć dwojakie źródło. Albo zawór spustowy jest zepsuty, albo towarzysząca mu uszczelka wymaga wymiany.


Zepsuta spłuczka: woda cieknie, gdy zbiornik się napełni

Jeżeli woda zaczyna ściskać do sedesu dopiero wtedy, gdy całkiem wypełni rezerwuar, ewidentnie przepuszcza ją zawór napełniający. Możliwe, że pływak przestał odcinać dopływ wody we właściwym momencie i jej nadmiar z rezerwuaru spływa do miski.

Jaką pełni funkcję zawór spustowy?

Zawór spłukujący to ten, który wodę ze zbiornika wpuszcza do WC. W zależności od typu dźwigni lub przycisku, po naciśnięciu uwalnia odpowiednią ilość wody (np. 3 lub 6 litrów). Następnie zamyka przepust, tak by rezerwuar mógł ponownie wypełnić się wodą.

Cieknąca spłuczka – demontaż zaworów

W każdym przypadku, gdy nie jesteś pewien, jak przeprowadzić wymianę zaworu napełniającego czy spustowego, skorzystaj z dobrodziejstw serwisów wideo. Nie brakuje tam filmów z instrukcjami krok po kroku, nagrywanymi zarówno przez fachowców, jak i przez poszczególnych producentów. Z łatwością znajdziesz wideo instruktaż odpowiadający konkretnej serii, a nawet wybranemu modelowi spłuczki podtynkowej.

Naprawa spłuczki – jak naprawić spłuczkę starego typu krok po kroku?

Aby naprawić spłuczkę z tradycyjnym rezerwuarem natynkowym (górnopłukiem czy dolnopłukiem), należy kolejno:

  • zakręcić zawór odcinający (na ścianie),

  • otworzyć pokrywę zbiornika,

  • analizując sposób wyciekania wody odnaleźć obszar problemowy – zawór napełniający lub zawór spustowy,

  • oczyścić istniejące elementy (bardzo często to wystarcza, by przywrócić im pełną funkcjonalność),

  • w razie konieczności usunąć uszkodzony zawór (często nie wymaga to użycia narzędzi, niekiedy płaski śrubokręt pomaga odgiąć odpowiednie zatrzaski),

  • zamontować nowy zawór, zwracając uwagę na uszczelki (zgodnie z instrukcją producenta),

  • odkręcić zawór odcinający, napełnić zasobnik i sprawdzić działanie wymienionego elementu,

  • w razie potrzeby wyregulować działanie nowego zaworu zgodnie z instrukcją producenta.

Wymiana zaworu czy nawet całego mechanizmu spłuczki tradycyjnej jest całkiem łatwym procesem. Choćby odrobinę doświadczony majsterkowicz zapewne zrobi to intuicyjnie. W razie potrzeby wsparciem służą filmy typu „DIY krok po kroku” w popularnych serwisach wideo.

Wymiana zaworu spustowego w spłuczce podtynkowej

Nawet w spłuczce podtynkowej nie jest trudno wymienić zawory, które przestały działać poprawnie. Każda spłuczka podtynkowa ma pod przyciskiem otwór rewizyjny. Pozwala on dostać się do kluczowych elementów hydraulicznych spłuczki podtynkowej. Dzięki temu naprawa spłuczki podtynkowej nie musi wiązać się z remontem łazienki. I co ważne, naprawić spłuczkę podtynkową może nie tylko fachowiec, ale i choćby odrobinę doświadczony majsterkowicz.

Naprawa spłuczki podtynkowej – jak naprawić spłuczkę podtynkową krok po kroku?

Jak naprawić spłuczkę podtynkową? W tym celu należy kolejno:

  • zakręcić zawór odcinający dopływ wody do instalacji w mieszkaniu,

  • po spuszczeniu wody zdjąć pokrywę przycisku i znajdującą się pod nim płytkę, aby odsłonić otwór rewizyjny (pomoże w tym film instruktażowy producenta, ewentualnie instrukcja dołączona do stelażu),

  • odnaleźć problemowy zawór – napełniający lub spustowy (tu niezbędny będzie wspomniany wcześniej film),

  • oczyścić zawór i towarzyszące mu uszczelki, zamontować ponownie,

  • po odkręceniu wody wypróbować działanie mechanizmu (zdarza się, że wystarczy oczyścić uszczelkę, aby mechanizm znów działał jak zwykle),

  • w razie konieczności ponownie zakręcić wodę, opróżnić rezerwuar, dokonać wymiany zaworu,

  • odkręcić zawór odcinający, napełnić zasobnik i sprawdzić działanie wymienionego elementu,

  • w razie potrzeby wyregulować działanie nowego zaworu.

Spłuczka podtynkowa wbrew pozorom ma łatwo dostępny mechanizm. Dlatego jej naprawa też nie musi być wcale trudna. Poradzi sobie z tym wielu majsterkowiczów - bez rujnowania łazienki! W razie potrzeby wymienić odpowiedni element i naprawić spłuczkę podtynkową z pewnością pomoże wezwany hydraulik lub instalator.