Dobieramy baterię do umywalki z marką Deante

Łazienka

Poradnik

  • calendar12.07.2023
  • Autor: Magda Strzelecka
czarna bateria na białej umywalceczarna bateria na białej umywalce

Tworzenie idealnej łazienki to szereg decyzji, które składają się na końcowy wynik. Jedną z najważniejszych, jaką musisz podjąć, jest wybór baterii umywalkowej. Istnieje ogromna różnorodność baterii i umywalek na rynku, a prawidłowy wybór baterii może mieć znaczący wpływ na komfort i funkcjonalność łazienki. W tym artykule skupimy się na tym, jak dobrze dobrać baterię umywalkową do określonego typu umywalki. Najważniejszym aspektem wyboru baterii jest sposób jej montażu. Istnieją baterie ścienne, montowane nad umywalką oraz baterie stojące, które instaluje się na blacie lub na samej umywalce.

W artykule:

Baterie umywalkowe stojące

Baterie stojące, zwane również sztorcowymi, są najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem i pasują do większości typów umywalek. Mogą być podzielone na dwie główne kategorie, w zależności od ich wysokości - wysokie i niskie. 

Bateria stojąca wysoka to rozwiązanie dla umywalek nablatowych, które zazwyczaj są głębsze i wyższe od standardowych modeli. Ich konstrukcja pozwala na łatwe umieszczenie dłoni pod strumieniem wody, co sprawia, że są one wygodne w użytkowaniu. Mamy tutaj często dowolność montażu baterii względem umywalki – można umieścić ją centralnie ub zdecydować na montaż po lewej lub po prawej stronie. 

Bateria stojąca niska jest idealna do umywalek wpuszczanych i podblatowych, które z reguły są montowane niżej. Ich niewielka wysokość jest proporcjonalna do wysokości umywalki, tworząc harmonijną i estetyczną całość. Taka bateria będzie również odpowiednia do umywalek nablatowych, które mają przygotowany otwór pod montaż baterii.

Dźwignia z boku czy na górze?

Innym kryterium, które pozwala na podział baterii stojących, to umiejscowienie dźwigni, odpowiedzialnej za regulację przepływu wody - występują zarówno z górną, jak i boczną dźwignią. Wersja z boczną dźwignią jest niezwykle praktyczna, ponieważ unika się kapania wody na armaturę, co jest często problematyczne w bateriach z górną dźwignią. Wybierając rodzaj baterii, warto upewnić się, czy umiejscowienie baterii będzie umożliwiało wygodne operowanie dźwignią.

W tym miejscu warto również nadmienić, że podczas wyboru baterii do umywalki oraz miejsca jej montażu niezwykle istotnym elementem jest przewidzenie, jak będzie padał strumień wody. Ważne jest, aby strumień nie padał zbyt blisko krawędzi umywalki lub zbyt mocno uderzał w korek umywalkowy, co może prowadzić do rozpryskiwania się wody i tworzenia niepotrzebnego bałaganu. Z drugiej strony, strumień nie powinien padać zbyt daleko, co może utrudnić codzienne czynności takie jak mycie rąk czy twarzy. Tutaj z pomocą przychodzą baterie z ruchomym aeratorem, który pozwala na kierowanie strumienia wody i dopasowanie go do indywidualnych potrzeb użytkownika.

jasna łazienka ze złotą baterią umywalkową

Baterie umywalkowe ścienne

Baterie ścienne są doskonałym rozwiązaniem do każdego rodzaju umywalki, jednak najlepiej sprawdzą się w przypadku umywalek ściennych i kolumnowych, gdzie przestrzeń na blacie jest ograniczona lub nie ma jej wcale. Jeśli decydujemy się na tego typu baterię, ważne jest, aby znajdowała się około 25-30 cm nad górną krawędzią umywalki. 

W przypadku baterii ściennych, mamy do wyboru rozwiązania natynkowe i podtynkowe. Baterie podtynkowe od lat zyskują coraz większą popularność i stają się bardziej modnym i praktycznym rozwiązaniem w porównaniu do tradycyjnych baterii natynkowych. Dlaczego? Istnieje kilka powodów, dla których baterie podtynkowe są preferowane przez wielu osób.

Po pierwsze, baterie podtynkowe charakteryzują się minimalistycznym designem i eleganckim wyglądem. Ich umieszczenie w ścianie sprawia, że prezentują się niezwykle estetycznie i harmonijnie, dodając łazience nowoczesnego i schludnego wyglądu.

Po drugie, baterie podtynkowe są łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Dzięki swojemu umieszczeniu w ścianie, są mniej narażone na osadzanie się brudu i kamienia. Można je również łatwo czyścić, ponieważ nie ma potrzeby docierania do trudno dostępnych miejsc, jak w przypadku baterii natynkowych.

umywalka nablatowa z podtynkową baterią

Dwa pokrętła czy mieszacz?

W przypadku zwłaszcza baterii ściennych – zarówno natynkowych, jak i podtynkowych, często pozostaje jeszcze jedna decyzja do podjęcia: dwa pokrętła czy mieszacz? Baterie dwupokrętłowe mają – jak nazwa wskazuje – dwa oddzielne pokrętła do regulacji temperatury i wypływu – użytkownik ma pełną kontrolę, ustawiając niezależnie strumień ciepłej i zimnej wody. Ten tradycyjny wygląd przypomina styl retro i może dodać łazience unikalnego, klasycznego charakteru. Baterie mieszaczowe to nowsze rozwiązanie, które łączy ciepłą i zimną wodę w jednym punkcie – regulacja odbywa się za pomocą dźwigni. Obydwa rozwiązania mają swoje unikalne zalety, dlatego wybór między nimi zależy od indywidualnych preferencji, stylu łazienki i potrzeb użytkowników.

Dobór baterii do stylu łazienki

Wybór baterii umywalkowej powinien zależeć nie tylko od typu umywalki, ale również od stylu i estetyki Twojej łazienki. Ważne jest, aby bateria harmonizowała z innym wyposażeniem łazienki, tworząc spójną całość. Kiedy już zdecydujesz, jaki typ baterii Cię interesuje, zwróć uwagę na jej wygląd i wykończenie. Czy pasuje do reszty wyposażenia? Czy wpisuje się w stylistykę i charakter tego pomieszczenia? 

Wykończenie baterii ma kluczowe znaczenie - błyszczący chrom jest klasycznym i ponadczasowym wyborem, który pasuje do wielu stylów łazienek. Natomiast szczotkowana stal, szczotkowane złoto lub titanium mogą dodać łazience elegancji i nowoczesności. Istnieje także wiele innych wykończeń dostępnych na rynku, które mogą odpowiadać konkretnemu stylowi łazienki, na przykład baterie w kolorze czarnym dla łazienek w stylu industrialnym lub bardzo ostatnio popularne złoto błyszczące dla stylu glamour.

baterie podtynkowe przy dwóch umywalkach nablatowych

Podsumowując, wybór odpowiedniej baterii umywalkowej to istotny element projektowania łazienki. Warto zwrócić uwagę na wysokość, materiał, design oraz sposób montażu baterii. Dopasowanie rozmiaru baterii do umywalki i stylu łazienki zapewni nam zarówno estetyczny wygląd, jak i praktyczne użytkowanie umywalki. Pamiętajmy, że odpowiednio dobrana bateria umywalkowa to klucz do stworzenia funkcjonalnej i stylowej łazienki.

W ofercie marki Deante znajdziesz baterie umywalkowe z serii Silia w modnej kolorystyce, które idealnie dopasujesz do dowolnego stylu łazienki. Seria Silia to unikalne spojrzenie na formę i kształt baterii, które zaowocowało gamą funkcjonalnej armatury łazienkowej o prostych, geometrycznych kształtach nadającej wnętrzu łazienki wyjątkowego charakteru.