Majówkowe MEGAokazje!

Majówkowe MEGAokazje!

Koniec promocji za:

Sprawdź
advice-img
PORADNIK ZAKUPOWY
Syfony do umywalek – praktyczny poradnik

Syfony do umywalek – praktyczny poradnik

Chcesz kupić lub wymienić syfon do umywalki? Dowiedz się, na jakie elementy zwrócić uwagę, aby uniknąć niedopasowania i awarii.

Syfon umywalkowy jest bardzo ważnym elementem wyposażenia łazienki. Dba o sprawne odprowadzenie zużytej wody do kanalizacji, chroni przed przedostawaniem się gazów i brzydkich zapachów do pomieszczenia i może pełnić funkcję estetyczną – jeśli nie jest schowany w szafce, ale pozostawiony na widoku. Sprawdź, jak wybrać dobry syfon do umywalki łazienkowej i na co zwrócić uwagę przed zakupem, aby uniknąć złego dopasowania i awarii.  

czarna umywalka nablatowa na blacie


→  Od czego zależy wybór syfonu?


Chociaż syfony do umywalek wyglądają niepozornie, spełniają ważną rolę w łazience. Tworzą tzw. zamknięcie wodne na odpływie ścieków, czyli swoistą barierą, dzięki której szkodliwe gazy i nieprzyjemne zapachy z kanalizacji nie przedostają się do łazienki. Na rynku dostępne są różne rodzaje syfonów. Różnią się m.in. konstrukcją, wielkością odpływu, sposobem montażu czy możliwością podłączenia przelewu. Jaki wybrać, aby dobrze spełniał swoją rolę? Decyzję trzeba uzależnić przede wszystkim od:

 

  • Pomieszczenia, w którym ma być zamontowany – syfony do kuchni różnią się nieco od tych stosowanych w łazience. Syfony instalowane w kuchni są przeważnie większe niż te przeznaczone do łazienki.
  • Rodzaju sanitariatu, do którego ma być podłączony – inny syfon pasuje do bidetu, inny do wanny, jeszcze inny do umywalki.
  • Ilości miejsca, którym dysponujemy – jeśli jest go dużo, można wybierać większe modele poziome, jeśli mało – trzeba skupić się raczej na zwartych syfonach pionowych, pozwalających zachować cenną przestrzeń.
  • Koncepcji aranżacyjnej – jeśli syfon ma być podłączony do umywalki schowanej w szafce, nie musi być ładny – wystarczy, że będzie funkcjonalny. Jeśli ma być pozostawiony na widoku, bez obudowy, powinien też pełnić funkcję dekoracyjną.


Sprawdź >>> Jak wybrać lampy do łazienki?

 

→   Syfon a półsyfon umywalkowy


W sklepach z wyposażeniem łazienek można zakupić syfon umywalkowy (kompletny) albo półsyfon umywalkowy. Czym się różnią? Ten pierwszy zawiera wszystkie elementy niezbędne do montażu. Półsyfon umywalkowy, zwany też syfonem bez spustu, jest prostszym rozwiązaniem. Elementy dodatkowe trzeba kompletować tu we własnym zakresie.

 

zielona łazienka z umywalką nablatową i ozdobnym syfonem

 

→   Rodzaje syfonów do umywalki

 

Na ryku dostępne są dwa główne rodzaje syfonów do umywalki – syfon umywalkowy butelkowy i syfon umywalkowy rurowy oraz ich wariacje, czyli tzw. syfony niestandardowe i specjalistycznego przeznaczenia. Czym charakteryzują się poszczególne modele?

 

Syfon butelkowy do umywalki (syfon pionowy)

 

To najpopularniejszy model syfonu do umywalki. Swoją nazwę zawdzięcza specyficznemu kształtowi – w jego dolnej części znajduje się zbiornik z wodą, który przypomina butelkę. Ten rodzaj syfonu ma układ pionowy i nie zajmuje dużo miejsca, więc dobrze sprawdza się nawet w małych łazienkach. Jednak ze względu na zwartą budowę wymaga częstego czyszczenia (w zbiorniku mogą zbierać się nieczystości i osady). Dolną część syfonu butelkowego łatwo rozkręcić, aby usunąć zanieczyszczenia i wyłapać te przedmioty, które dostały się do odpływu przypadkowo, np. biżuteria czy akcesoria do włosów.

 

Syfon rurowy do umywalki (syfon poziomy)

 

To nowoczesny syfon o kształcie przypominającym literę „U”. Ma większą przepustowość, więc bardzo dobrze odprowadza wodę. Dzięki prostej konstrukcji rzadko się zapycha (wyeliminowano tu miejsca, w których potencjalnie mogłyby gromadzić się nieczystości). Nie wymaga więc tak częstych zabiegów konserwacyjnych, jak poprzednik. Z uwagi na poziomą orientację, poleca się go szczególnie do większych łazienek i umywalek zabudowanych, gdzie jest więcej wolnej przestrzeni.

 

Syfony niestandardowe i specjalistycznego przeznaczenia


Kiedy sytuacja wymaga użycia innego syfonu, np. gdy musi on pozostać na widoku, a więc powinien być bardziej elegancki lub designerski, stosuje się syfony umywalkowe niestandardowe (inaczej – syfony ozdobne). Pozwalają one dopasować konstrukcję elementów wodno-kanalizacyjnych do stylu łazienki.

Sprawdź >>> Czym się kierować przy zakupie mebli łazienkowych?

Innej niż tradycyjna formy wymagają też syfony montowane przy umywalkach dla osób ograniczonych ruchowo (są to tzw. syfony specjalistyczne). Przy umywalkach dla niepełnosprawnych, a także w szpitalach, najczęściej stosuje się system odpływowy ścienny, czyli układ podtynkowy z dostępem ukrytym w zabudowie.

 

 

 

rodzaje syfonów


→  Syfon mosiężny czy plastikowy? Podział ze względu na rodzaj materiału

 

Syfony do umywalki różnią się nie tylko konstrukcją, ale też rodzajem materiału, z którego zostały wykonane. Najczęściej spotyka się syfony z PVC lub mosiądzu.

 

  • Syfon z PVC jest tani i lekki. Dobrze sprawdza się w łazienkach i jest rozwiązaniem na lata – pod warunkiem, że pochodzi od renomowanego producenta. Tańsze odpowiedniki zazwyczaj są gorszej jakości i mogą częściej się psuć. Wadą plastikowego syfonu jest mała elastyczność i niezbyt atrakcyjny wygląd. Ale jeśli syfon ma być schowany w szafce łazienkowej, nie jest to istotna kwestia.
  • Syfon mosiężny – jest zdecydowanie ładniejszy od poprzednika, ale też droższy. Warto po niego sięgnąć, jeśli syfon będzie pozostawał na widoku. Elegancka, chromowana powierzchnia dobrze podkreśli charakter łazienki i nie zaburzy ustalonej aranżacji.


Mosiężne syfony dobrze sprawdzą się zarówno w stylu loftowym, w którym widoczne konstrukcje hydrauliczne są celowym zabiegiem aranżacyjnym, jak i w dyskretnym stylu nowoczesnym. Warto dobrać do niego odpowiednie baterie umywalkowe – jeśli będą w tym samym kolorze, łazienka zachowa harmonię i spójność.

 

Syfon do umywalki – plastikowy czy mosiężny? - infografika.


→  Montaż syfonu do umywalki

 

Sam montaż syfonu do umywalki nie jest zbyt wymagający i nie zajmuje dużo czasu, pod warunkiem, że syfon jest dobrze dopasowany do rodzaju umywalki łazienkowej. Aby wykonać pracę nie trzeba korzystać z pomocy fachowców – wystarczy trzymać się instrukcji obsługi dołączonej przez producenta. To, na co powinno się zwrócić szczególną uwagę, to odpowiednie zamocowanie uszczelek i sprawdzenie, czy wszystkie połączenia są szczelne. Jeśli pojawi się jakiś przeciek, trzeba mocniej dokręcić zespolenie – aż pojawi się lekki opór.

Sprawdź >>> Jak segregować śmieci w kuchni?

 

zielona lazienka ze złota armaturą

 

→  Jak czyścić syfon umywalkowy?

 

Syfon do umywalki – szczególnie butelkowy, wymaga regularnego czyszczenia, aby nie doszło do zapchania i awarii. Czym go czyścić? Włosy i osady z brudu i mydła dobrze rozpuszczają specjalne żele i granulki do udrożniania rur. Warto je stosować prewencyjnie, co jakiś czas, aby utrzymać sprawny przepływ wody i nie dopuścić do cofania się nieprzyjemnych zapachów z kanalizacji.


Jeśli syfon się zablokuje, chemiczne preparaty mogą już nie wystarczyć. Trzeba rozkręcić syfon i ręcznie usunąć zalegające w nim zanieczyszczenia.


Co można zrobić, by zmniejszyć ryzyko zapychania się odpływu? Dobrym sposobem jest nałożenie specjalnego sitka na odpływ, które wyłapuje większe brudy i włosy, dzięki czemu nie wpadają one do rur.

Sprawdź >>> Kocioł kondensacyjny czy tradycyjny piec? Jakie są różnie? Który wybrać?

 

Sklep z wyposażeniem łazienek nr 1 w Polsce!

Nasza infolinia: 61 899 55 00

Nasze nagrody

Wszystkie

Sklep z wyposażeniem łazienek nr 1 w Polsce!

diamenty
award23
trusted
award20
ceneo
quality

Odbiór zamówienia w 1986 miastach!