Majówkowe MEGAokazje!

Majówkowe MEGAokazje!

Koniec promocji za:

Sprawdź
advice-img
PORADNIK ZAKUPOWY
Jak wybrać miskę WC do swojej łazienki?

Jak wybrać miskę WC do swojej łazienki?

Szukasz miski WC do swojej łazienki? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, by zapewnić sobie wygodę i komfort użytkowania na długie lata.

Wybranie miski WC do domowej łazienki wydaje się bardzo łatwe, dopóki nie otworzymy przeglądarki internetowej lub nie zajrzymy do oferty konkretnego sklepu z wyposażeniem wnętrz. Wtedy okazuje się, że dostępne modele muszli toaletowych różnią się między sobą pod wieloma względami. Jedne są stojące, inne podwieszane, jedne są krótkie, inne długie, jedne mają zwykłą deskę, inne deskę wolnoopadającą. Różnice widoczne są również w rodzaju odpływów, a nawet w systemie spłukiwania. Jak się w tym połapać i wybrać najlepszą miskę WC do swojej łazienki? Podpowiadamy.

 

→  Co wziąć pod uwagę, wybierając miskę toaletową?

 

Jest kilka głównych elementów, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze miski WC. Przede wszystkim:

 

  • aspekt techniczny – miska toaletowa powinna być dopasowana do wymogów i możliwości konkretnej łazienki,

 

  • aspekt praktyczny – muszla WC powinna być wygodna, dopasowana pod względem rozmiaru i wysokości do konkretnych użytkowników i łatwa w utrzymaniu czystości,

 

  • innowacyjne rozwiązania – nowoczesne miski ustępowe mogą pochwalić się wieloma udogodnieniami, zwiększającymi komfort korzystania z toalety, ułatwiającymi zachowanie higienicznej czystości muszli czy pozwalającymi ograniczyć zużycie wody. Warto się im przyjrzeć zwłaszcza wtedy, gdy chcesz, by toaleta służyła ci przez wiele lat,

 

  • spójność stylistyczna – nawet niewielka miska toaletowa jest widocznym elementem wystroju łazienki, dlatego musi być dobrana tak, by nie zaburzać przyjętej koncepcji wnętrza, ale subtelnie ją uzupełniać.


Sprawdź >>> Malowanie łazienki krok po kroku

 

→  Rodzaje muszli klozetowych – WC stojące i podwieszane

 

Podstawowym wyborem dotyczącym muszli ustępowej, jest jej rodzaj. Do wyboru masz miski klozetowe stojące albo muszle ustępowe wiszące.

  • WC kompakt

 

To tradycyjna, stojąca muszla toaletowa, z charakterystyczną, jednolitą budową, złożoną z miski, zbiornika na wodę i zintegrowanej spłuczki. Chociaż potocznie nazywa się ją muszlą klozetową starego typu, chętnie montuje się ją też w nowym budownictwie. Jest ciekawym uzupełnieniem łazienek czerpiących inspirację z dawnych epok, zwłaszcza łazienek urządzonych w stylu francuskim, nowojorskim, retro czy art déco.



Sprawdź >> Jak urządzić łazienkę w stylu rustykalnym?

Kompakty WC są bardzo łatwe w montażu i nie wymagają instalowania dodatkowych stelaży. Wystarczy przykręcić je do podłogi za pomocą śrub (te warto później zamaskować odpowiednimi nakładkami). Ich słabą stroną jest masywna forma, szczególnie odczuwalna w małych łazienkach, w których liczy się każdy centymetr. Kompakty WC zabierają sporo miejsca na podłodze i sprawiają, że niewielka łazienka wydaje się jeszcze mniejsza.

 

Kolejnym minusem tego rodzaju muszli toaletowej może być trudność w utrzymaniu czystości (szczególnie, gdy wybierzesz model z licznymi zagłębieniami). Jeśli nie lubisz gimnastykować się podczas sprzątania, rozważ montaż muszli w kształcie gładkiej bryły.

 

  • WC zawieszane

 

To model, który dominuje w nowym budownictwie. W przeciwieństwie do poprzednika, zbiornik i spłuczka nie są tu zintegrowane z muszlą toaletową, ale ukryte w ściennej obudowie (wraz z całą instalacją), co podnosi walory estetyczne wnętrza. Jedynymi widocznymi elementami zestawu są miska WC i przycisk służący do spłukiwania wody, co znacząco podnosi funkcjonalność łazienki i ułatwia utrzymanie czystości.

 


Co ważne, stelaż, na którym montowana jest miska zawieszana, jest bardzo wytrzymały i znosi duże obciążenia (nawet do 400 kg – w zależności od rodzaju), więc ryzyko uszkodzenia jest znikome.
Dzięki wyważonej, oszczędnej formie muszla zawieszana pasuje do wielu stylizacji, zwłaszcza do łazienek urządzonych w stylu nowoczesnym i minimalistycznym. Jest też idealną propozycją do małych łazienek – dzięki temu, że nie stoi na podłodze, pozwala oszczędzić miejsce i sprawia, że pomieszczenie wizualnie zyskuje na przestronności.  

 

 

→  Sedes poznański czy warszawski? Rodzaje odpływów

 

Szukając odpowiedniego kompaktu WC, musisz przede wszystkim zwrócić uwagę na rodzaj kanalizacji.

 

  • Pamiętaj, że toaleta musi być dopasowana do podejścia łazienkowej instalacji, inaczej nie będzie działała prawidłowo!


Instalacja może być zamontowana w ścianie albo w podłodze. Jeśli jest wyprowadzona bocznie, czyli od ściany, WC kompakt powinien mieć odpływ poziomy, zwany też odpływem poznańskim. Jeśli natomiast jest wyprowadzona od dołu, muszla toaletowa musi mieć odpływ pionowy, zwany też odpływem warszawskim.


Pod względem montażu kompakty WC przewyższają miski toaletowe wiszące, ponieważ te pasują tylko do instalacji wyprowadzanej od ściany. Sedesy pionowe są bardziej praktyczne i nie wymagają przeprowadzania kosztownego remontu przy wymianie modelu na nowy.

 

→  Dopływ wody do zbiornika – boczny czy dolny?

 

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem kompaktu WC, zwróć też uwagę na to, jaki ma dopływ wody do zbiornika – boczny czy dolny. Chociaż umiejscowienie dopływu w żaden sposób nie rzutuje na samo działanie toalety, ma jednak pewne znaczenie estetyczne i praktyczne. 

 

  • dopływ boczny – jest najpowszechniejszy rozwiązaniem, występującym w większości sedesów pionowych. Jest bardzo praktyczny, bo zapewnia stały dostęp do instalacji. Jednak przez to, że pozostaje na widoku, może zaburzać estetykę wnętrza,

 

  • dopływ dolny – jest rozwiązaniem bardziej eleganckim, ponieważ ma ukrytą instalację. Nietrudno się jednak domyślić, że minusem takiego rozwiązania jest trudniejszy dostęp do dopływu.

 

 

Jeśli skłaniasz się ku miskom zawieszanym, kwestia dopływu wody do zbiornika nie musi zaprzątać ci głowy – tu system spłukujący w całości ukryty jest w ścianie.

 

→  Miska ustępowa – wymiary i odległości

 

Ważną kwestią związaną z wyborem optymalnej ceramiki łazienkowej jest wielkość pomieszczenia. To ona powinna warunkować wybór konkretnego rodzaju sprzętu. Szczególnie istotne jest to w przypadku małych łazienek, w których trzeba uważnie liczyć niemal każdy centymetr. Wszystkie elementy wyposażenia muszą być dobrane z należytą uwagą, aby korzystanie z łazienki było wygodne i nie rodziło frustracji.

 

Do małych łazienek polecają się szczególnie miski krótkie, o wielkości ok. 48 cm. W większych dobrze sprawdzą się miski długie (ok. 54 cm). Jeśli z łazienki ma korzystać osoba niepełnosprawna, miska musi być jeszcze dłuższa – ok. 70 cm. Takie oznaczenia są dość umowne, ponieważ nie ma określonych standardów w rozmiarze misek.


Wybierając muszlę toaletową musisz też pamiętać, że po obu jej stronach powinno zostać co najmniej 20 cm wolnej przestrzeni, a przed nią – co najmniej 60 cm.

Zwróć też uwagę na to, że kompakty WC stawiane są na podłodze, co zabiera dużo dodatkowego miejsca.

 

 

→  Wygląd i funkcjonalność muszli toaletowej

 

Techniczne dopasowanie miski toaletowej do wymogów łazienki jest priorytetem. Ale tuż za nim plasują się dwa inne elementy – funkcjonalność i design. Oba są bardzo istotne, bo przekładają się na wygodę korzystania z łazienki i wpływają na to, jak się w niej czujemy. Gdy wnętrze jest estetyczne, a wszystkie elementy wystroju harmonijnie ze sobą współgrają, przebywanie w nim jest przyjemne i sprzyja wyciszeniu. Z kolei we wnętrzu urządzonym chaotycznie i bez planu możemy czuć się przytłoczeni.  


Co wpływa na funkcjonalność miski sedesowej?

 

  • jej kształt zewnętrzny – im pełniejszą ma budowę, tym będzie praktyczniejsza w codziennym użytkowaniu; miski z pełnymi bokami wyglądają też bardziej elegancko i stylowo niż te z licznymi zagłębieniami,

 

  • dobre przyleganie do ściany – brak szczelin sprawia, że kurz i wilgoć nie gromadzą się w zakamarkach i nie tworzą trudnych do usunięcia zabrudzeń; taką miskę WC łatwo utrzymać w czystości,

 

  • specjalne powłoki antybakteryjne, ułatwiające czyszczenie i ograniczające odkładanie się osadów na powierzchni sedesu,

 

  • brak trudno dostępnych miejsc i zakamarków w środku ustępu, w których gromadzą się brud, osady i bakterie (rozwiązania zastosowane w miskach WC bez kołnierza, zwanych bezkołnierzowymi lub bezrantowymi) – spłukiwana woda obmywa całą powierzchnię toalety i pozostawia ją w idealnej czystości


Rada:
Aby uniknąć zachlapania łazienki, korzystając z miski bezrantowej, wystarczy zastosować tłumiki montowane między nią a spłuczką. Te zmniejszają ciśnienie wypływającej wody i skutecznie    ograniczają   rozchlapywanie.

  • dodatkowe udogodnienia, np. toaleta łącząca ustęp z funkcją bidetu. Toalety myjące są niezwykle wygodne w użytkowaniu, zdecydowanie poprawiają komfort i ułatwiają utrzymanie higieny.

 

 

→  Idealne dopasowanie – deska zwykła czy wolnoopadająca?

 

Na funkcjonalność miski WC wpływa też deska toaletowa. Rynek oferuje bardzo dużo interesujących modeli, w różnych rozmiarach i kolorach. Jednymi z najciekawszych są deski sedesowe Slim – bardzo płaskie i eleganckie, wykonane z dobrej jakości materiałów. Dzięki ergonomicznemu kształtowi dobrze dopasowują się do muszli toaletowej, zapewniając komfortowe użytkowanie.

Na co zwrócić uwagę, wybierając deskę toaletową?

 

  • materiał, z którego została wykonana – powinien być wytrzymały i łatwy w utrzymaniu czystości; dużą popularnością cieszą się m.in. deski z polipropylenu (są lekkie i elastyczne) albo z duroplastu (są lekkie i bardzo trwałe),

 

  • kształt – to on decyduje o wygodzie użytkowania sedesu. Zwróć uwagę na szerokość i długość siedziska oraz rozwarstwienie mocowań,

 

  • powłokę antybakteryjną – dzięki niej na desce nie gromadzą się szkodliwe drobnoustroje,

 

  • dodatkowe rozwiązania, poprawiające komfort użytkowania i czyszczenia toalety, np. funkcja łatwego wypinania, która przydaje się, gdy chcesz dokładnie umyć deskę; funkcja wolnego opadania deski, ograniczająca uszkodzenia ceramiki i zmniejszająca ryzyko wypadków i przytrzaśnięcia palców. Deska woloopadająca przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy w domu są małe dzieci.


Rada:
Jeśli chcesz mieć pewność, że deska idealnie pasuje do miski WC, kup model zalecany przez producenta albo zdecyduj się na gotowy zestaw.

 

 

 

→  Oszczędność wody – sprytne systemy spłukiwania

 

Ostatnim elementem, który warto wziąć pod uwagę przy wyborze miski toaletowej, jest zużycie wody. To aspekt nie tylko ekonomiczny, który przekłada się na nasze comiesięczne wydatki, ale też ekologiczny. Woda powoli staje się towarem deficytowym, więc warto dokładać wszelkich starań, aby minimalizować jej zużycie – na każdym polu.

 


Standardowe zbiorniki mają pojemność 6 litrów – spłukiwanie toalety kilka razy dziennie generuje bardzo duże straty wody. Dlatego mądrym posunięciem jest zainstalowanie spłuczki dwustopniowej, z systemem spłukiwania 3 l/6 l, 3 l/5 l, albo 2 l/4l. W zależności od potrzeb możesz zużyć połowę wody znajdującej się w zbiorniku albo całość. Wystarczy kliknąć w określony punkt spłuczki. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić wodę i zapewnić sobie spore oszczędności.

Sklep z wyposażeniem łazienek nr 1 w Polsce!

Nasza infolinia: 61 899 55 00

Nasze nagrody

Wszystkie

Sklep z wyposażeniem łazienek nr 1 w Polsce!

diamenty
award23
trusted
award20
ceneo
quality

Odbiór zamówienia w 1986 miastach!