Mała łazienka z wanną i pralką

Łazienka

Poradnik

Aranżacja

  • calendar08.11.2021
  • Autor: Natalia Dur
Mała łazienka z wanną i pralkąMała łazienka z wanną i pralką

Masz małą łazienkę, a chcesz zmieścić w niej i wannę, i pralkę? Dowiedz się, co zrobić, by wnętrze było nie tylko stylowe, ale też praktyczne i wygodne.

W artykule:


Mała łazienka z zasady jest dużym wyzwaniem aranżacyjnym. A jeśli dodatkowo ma pomieścić wannę i pralkę, z dużego wyzwania może zrobić się naprawdę ogromny problem. Na szczęście wcale nie musi! Podpowiadamy, jak na niewielkim metrażu ulokować wielkogabarytowe sprzęty, aby wnętrze było komfortowe i nieprzeładowane. Urządzanie małej łazienki 4m2 z wanną i pralką – czas start!

 Jaka wanna do małej łazienki?


Małe łazienki najczęściej wyposaża się w prysznice, które zajmują mniej miejsca na podłodze niż klasyczne wanny. Ale jeśli marzysz o wannie, wcale nie musisz z niej rezygnować, nawet jeśli Twój metraż jest mocno ograniczony. Producenci sprzętów łazienkowych wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów, więc bez problemu znajdziesz model wanny, który sprawdzi się w Twoim mieszkaniu.


Jeśli pomieszczenie ma niestandardowy układ, w pierwszej kolejności rozejrzyj się za niewielką wanną asymetryczną, np. w formie zwężającego się prostokąta (koniecznie z cienkimi brzegami). Dzięki sprytnemu wyprofilowaniu i ciekawym załamaniom jest tak samo pojemna jak tradycyjna wanna, a zajmuje o wiele mniej miejsca.

Co ciekawe, na niewielkich metrażach mieszczą się nawet wanny narożne! Nieduże, designerskie trójkąty świetnie podkreślają nowoczesny klimat wnętrza i są interesującą alternatywą dla klasycznych prostokątów. Smukłe wanny prostokątne (np. o wymiarach 140x70 cm) mają jednak tę przewagę nad poprzedniczkami, że łatwo ustawić je na niemal każdej powierzchni, więc są aranżacyjnym pewniakiem i nie wymagają aż tylu obliczeń i manewrów. W małych łazienkach nie sprawdzą się za to wanny wolnostojące (chyba, że łazienka ulokowana jest na poddaszu, wtedy wannę można ustawić pod skosem, w nieznacznym oddaleniu od ściany).

Do wanny obowiązkowo trzeba dobrać dyskretną baterię, która nie zdominuje wnętrza, ale subtelnie podkreśli charakter całej stylizacji. Na małych powierzchniach, gdzie liczy się każdy centymetr, najlepiej prezentują się baterie wannowe podtynkowe. Trudniej się je montuje niż tradycyjne baterie przykręcane do ściany, ale warto, bo zapewniają znacznie więcej luzu.

Aranżacja małej łazienki z wanną i pralką – jak dobrać urządzenia sanitarne i meble?


Nie tylko dobór wanny, ale też wszystkich innych elementów wyposażenia powinien być uzależniony przede wszystkim od powierzchni łazienki i jej rozkładu. To truizm, ale wiele osób podczas urządzania wnętrz wciąż zapomina o podstawach i kupuje sprzęty „na oko”, nie mając dokładnie rozrysowanego planu pomieszczenia.  


Tymczasem, urządzając małą łazienkę, wszystko trzeba robić z miarką w ręku. Każdy centymetr jest ważny i każdy można sprytnie wykorzystać, by odciążyć wnętrze i nadać mu większej przestrzeni i lekkości. Elementy wyposażenia powinny być zatem tak dobrane, by ściśle do siebie przylegały i nie pozostawiały niepotrzebnych pustych miejsc.

Aranżując łazienkę 4m2 z wanną i pralką (albo łazienkę 5m2 z wanną i pralką lub nawet łazienkę 3m2 z wanną i pralką), warto trzymać się kilku podstawowych zasad.

  • Przede wszystkim tak rozplanuj układ wyposażenia, by wszystko znajdowało się pod ścianą. Środek łazienki musi pozostać pusty, aby dostęp do wszystkich sprzętów nie był utrudniony.


  • Zdecyduj się na meble podwieszane – nie stoją bezpośrednio na podłodze, dlatego dają złudzenie większej przestrzeni.


  • Postaw na pojemne, skrojone na miarę szafki zabudowane do sufitu, zamiast wyposażać wnętrze mniejszymi półkami i szafeczkami. W dużej szafce zmieścisz wszystkie niezbędne akcesoria łazienkowe i kosmetyki i „stracisz” tylko jeden kawałek przestrzeni. Małe meble zabiorą więcej miejsca, więc bardziej zagracą pomieszczenie, a ze względu na ograniczoną pojemność, trudno w nich będzie schować ręczniki czy większe butelki ze środkami czyszczącymi.


  • Przy wyborze miski WC rozważ toaletę z zestawem podtynkowym – wymaga fachowego montażu, ale zajmuje znacznie mniej miejsca niż tradycyjna toaleta.


•    Wybierz pralkę ładowaną od frontu, nie od góry. Wbrew pozorom pralki ładowane od góry nie nadają się do małych powierzchni, bo uniemożliwiają zaaranżowanie przestrzeni od pralki do sufitu. A to strata cennego miejsca! Można tu przecież ulokować szafkę na ręczniki czy środki czystości, wieszaki na bieliznę, a nawet suszarkę bębnową. 

Koniecznie zadbaj też o spójność aranżacji – meble i ceramika łazienkowa powinny harmonijnie ze sobą współgrać, aby pomieszczenie nie było przytłaczające. Najbezpieczniej jest dobierać sprzęty z jednej linii – wtedy zyskasz pewność, że umywalka nawiązuje kształtem do designu wanny i na odwrót, więc wszystko dobrze się ze sobą łączy.  

Sprawdź >>> Jak oddzielić kuchnię od salonu?


Gdzie umieścić pralkę w małej łazience z wanną?


Właściwe ulokowanie pralki jest jedną z dwóch głównych problemów związanych z aranżacją małej łazienki (pierwszą jest dobre ułożenie wanny). Pralka jest mało ustawna, zajmuje dość dużo miejsca i musi mieć wolną przestrzeń umożliwiającą swobodne wkładanie i wyjmowanie prania. Gdzie można ją ulokować, by pomieszczenie nie straciło na lekkości?

  • Pod blatem umywalkowym. To dobre rozwiązanie, jeśli przy ścianie przewidzianej na umywalkę jest odpowiednia ilość wolnego miejsca. Wystarczy przedłużyć blat, by stworzyć wygodny kącik do prania. Front pralki można pozostawić nieosłonięty, aby dostęp do bębna był bezproblemowy. Jeśli cenisz estetyczne rozwiązania, możesz przysłonić urządzenie drzwiami przesuwnymi.


  • We wnęce. Jeśli w Twojej łazience jest ścianka działowa, warto ją wykorzystać. Koniecznie zaaranżuj też wolne miejsce nad pralką, aby nie stracić cennej przestrzeni.


  • W szafce wolnostojącej. Twoja łazienka jest idealnie prostokątna lub kwadratowa, a koło umywalki nie ma wystarczająco dużo wolnego miejsca? Nic straconego. Pralkę możesz ustawić na wolnej ścianie, maskując ją szafą wykonaną na wymiar (koniecznie zabudowaną do sufitu). Nad pralką możesz stworzyć miejsce na ręczniki, kosmetyki czy akcesoria łazienkowe.


Sprawdź >>> Jak urządzić pralnię w domu?

Tylko biel? Jakie kolory pasują do małej łazienki z wanną i pralką?


Być może zdziwi Cię to stwierdzenie, ale sam dobry układ mebli i sprzętów nie wystarczy, by pomieszczenie było odbierane jako komfortowe i nieprzytłaczające. Niebagatelną rolę odgrywa tu również odpowiednia kolorystyka. Ciemne barwy, mnóstwo zdobień i wzorów, mocno zarysowane fugi – to wszystko sprawia, że mała łazienka staje się jeszcze mniejsza i sprawia wrażenie przeładowanej czy wręcz zagraconej.

Jakie zatem kolory sprawdzą się w małej łazience z wanną i pralką? Najlepszym specjalistą od rozświetlania i optycznego powiększania przestrzeni jest kolor biały, dlatego to właśnie on jest najchętniej polecanym kolorem do małych pomieszczeń (zwłaszcza tych, które są mocno zabudowane, jak mała łazienka z wanną i pralką).


Ale nie jest to jedyna opcja! Na niewielkim metrażu dobrze sprawdzą się też delikatne piaski, dyskretne, mocno rozwodnione pastele, a nawet subtelne szarości. Jeśli nie lubisz monotonii, możesz postawić też na kontrasty, np. połączyć biel z dyskretnymi elementami czerni. Warunkiem udanego włączania ciemnych barw do małych wnętrz jest jednak odpowiednio dobrane oświetlenie. Jeśli decydujesz się na ciemne płytki, wybierz te wykończone na wysoki połysk, a blisko nich zamontuj punktowe lampy. Odbijające się od płytek światło sprawi, że pomieszczenie nabierze głębi i wyrównają się jego proporcje.

W niewielkich wnętrzach dobrze sprawdzi się też fototapeta – kontrastowa, zadziorna lub dyskretnie podkreślająca styl łazienki. Ale uwaga – nie ozdabiaj nią każdej ściany, a jeden wybrany fragment pomieszczenia. W takim układzie ciekawie przełamie monotonię kolorystyczną wnętrza, ale go nie przytłoczy.


Jak optycznie powiększyć małą łazienkę z wanną i pralką?


Aby mała łazienka z wanną i pralką wydawała się większa, niż jest w rzeczywistości, oprócz odpowiedniego doboru kolorów warto też zastosować kilka sprytnych trików, pozwalających nieco oszukać oko i nadać wnętrzu większej głębi. Co dobrze się tu sprawdzi?

  • prostokątne, jasne płytki z bardzo cienkimi fugami ułożone do 2/3 wysokości ściany,


  • oświetlenie wieloźródłowe – najlepiej dyskretne lampy punktowe, dobrze doświetlające każdy punkt łazienki,


  • lustra, błyszczące fronty i połyskliwe elementy, od których dobrze odbija się światło,


  • półki ścienne z hartowanego szkła, podświetlone taśmami LED.


Co oczywiste, aranżując swoją łazienkę nie musisz wykorzystać wszystkich dostępnych sposobów. Wybierz te, które Twoim zdaniem sprawdzą się najlepiej.