Czego nie może zabraknąć w łazience, aby była w pełni funkcjonalna i piękna? Przedstawiamy praktyczne i uniwersalne wskazówki dla urządzenia perfekcyjnej kobiecej łazienki.

Przejdź do następnych akapitów:


Kobieta w łazience spędza statystycznie nieco więcej czasu niż mężczyzna. I to niekoniecznie dlatego, że najczęściej to ona ją sprząta. Dla kobiety pielęgnacja ciała to relaks i celebracja. Potrzebuje też ona w swojej łazience nieco więcej miejsca na kosmetyki i różnego rodzaju akcesoria. Dlatego projektując kobiecą łazienkę, warto pomyśleć o kilku udogodnieniach.

kobieta w łazience

Pojemniki i schowki na kosmetyki

O ile tradycyjnemu mężczyźnie wystarczy dezodorant i pianka do golenia, a bardziej nowoczesnemu jeszcze krem do twarzy, o tyle kobieta na swojej półce ma dziesiątki (o ile nie setki) kosmetyków i preparatów. Służą one oczywiście do pielęgnacji, ale lwia ich część jest przeznaczona wyłącznie do makijażu.

Zachowanie porządku w tym ogromie bywa dość trudne. Nieocenioną pomocą okazują się wszelkiego rodzaju pojemniczki i schowki, umożliwiające segregację kosmetyków i utrzymywanie ich w ładzie. Do ciekawych akcesoriów niezbędnych w kobiecej łazience należą też takie gadżety jak pojemnik na płatki kosmetyczne czy uchwyt na suszarkę, który umieszczony w pobliżu lustra pozwoli mieć urządzenie zawsze pod ręką.

akcesoria do kobiecej łazienki

Lustro z dobrym oświetleniem – podstawa kobiecej łazienki

Co poza myciem i pielęgnacją kobieta robi najczęściej w łazience? Oczywiście makijaż! Aby jednak było to wygodne i możliwe, konieczne jest zarówno duże lustro, jak i odpowiednie oświetlenie. Musi ono równomiernie oświetlać twarz ze wszystkich stron (aby uniknąć cieni), a światło powinno mieć taką barwę, by nie zmieniać kolorystyki skóry (czyli być jak najbardziej zbliżone do naturalnego).

Najlepszym rozwiązaniem jest zatem światło umieszczone nad lustrem i po obu jego bokach – np. w formie żarówek rozmieszczonych w odległości 10-15 cm od siebie – lub wykorzystanie panelu oświetleniowego nad całą szerokością lustra.

Unikajmy zimnego światła LED. W wykonaniu perfekcyjnego makijażu pomoże też montaż lusterka kosmetycznego na wysięgniku (najlepiej takiego, które z jednej strony jest powiększające). Jeśli należymy do osób praworęcznych, umieszczamy je z lewej strony lustra.

Jeszcze innym ciekawym rozwiązaniem w kobiecej łazience jest lustro trójdzielne z bocznymi panelami, których kąt można regulować – pozwoli ono sprawdzić wszelkie niedoskonałości i obejrzeć się w całości przed wyjściem. A jeśli ma do tego wbudowane oświetlenie, to perfekcyjny makijaż jest gwarantowany!

Meble łazienkowe Defra Olex

Higiena intymna – bidet bądź deska myjąca

Higiena intymna w przypadku kobiet wymaga dokładności i delikatnej pielęgnacji. Aby zmniejszyć podatność na infekcje i zapewnić sobie większy komfort, w kobiecej łazience nie może zabraknąć bidetu. A jeśli nie ma na niego dodatkowego miejsca, to zawsze można zastosować alternatywne rozwiązanie – deskę myjącą, która nałożona na miskę ustępową zastąpi bidet. Ich wybór w Polsce jest coraz większy, a ceny coraz bardziej przystępne.

sedes i bidet w łazience