Lustro to absolutnie obowiązkowy element każdej łazienki. Jest niezbędne podczas codziennej higieny, pełni też dodatkowe funkcje - dekoracyjną i aranżacyjną. Jego wybór powinien być jednak przemyślany, ponieważ źle dobrane lustro potrafi być istną zmorą. Jakie lustro do łazienki zatem wybrać?


Lustro łazienkowe - podobnie jak umywalka, miska WC, wanna, czy prysznic - jest ważnym, a wręcz obowiązkowym elementem każdej łazienki. W zależności od wielkości i stylu wnętrza, a także od jego przeznaczenia - łazienka może służyć całej rodzinie lub być jedynie gościnną - lustro powinno być przemyślanym zakupem. Oprócz celów stricte praktycznych, lustro pełni także dodatkowe funkcje - dekoracyjną i aranżacyjną - a w zależności od potrzeb może optycznie powiększyć pomieszczenie.

Jakie lustro do łazienki: wielkość ma znaczenie

Pierwszym aspektem, na który należy zwrócić uwagę podczas zakupu lustra, jest jego wymiar. Przyjmuje się zasadę, która mówi, że aby wygodnie korzystać z lustra, jego szerokość powinna wynosić od 40 do 80 cm, zaś grubość nie powinna być mniejsza niż 4 mm.


Wielkość lustra uzależniona jest również od przeznaczenia łazienki. W łazience dla gości lustro niekoniecznie musi być duże, wystarczy takie, które pozwoli swobodnie wykonać wszystkie niezbędne czynności higieniczne. Dla porównania: w łazience rodzinnej warto wybrać większe modele, które swoją wielkością dostosowane będą również do najmłodszych członków rodziny, a dodatkowo optycznie powiększą pomieszczenie.

Wymiary lustra odgrywają również szczególne znaczenie w chwili, kiedy tafla nie będzie posiadała ramy, lecz zostanie położona bezpośrednio między kafelkami. W takiej sytuacji każdy milimetr lustra ma znaczenie.

Lustro łazienkowe – na jaki kształt i design się zdecydować?


Lustro nie tylko służy do wykonania perfekcyjnego make-upu, ale również doskonale odnajduje się w roli dekoracji. Po wejściu do łazienki to właśnie ono rzuca się od razu w oczy, wprowadzając do wnętrza światło i blask. Warto pochylić się nad lustrem i w zależności od naszych potrzeb oraz stylu łazienki dobrać model o odpowiednim kształcie i designie. Jak zrobić to prawidłowo?


W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na kształty wyposażenia. Jeśli umywalka, miska WC, wanna czy armatura znajdująca się w łazience, charakteryzują się lekkim designem, o delikatnych, wręcz opływowych kształtach, wybierzmy okrągłe lustro. Z kolei, jeśli design wyposażenia łazienki opiera się na kształtach prostych i kanciastych, wówczas zdecydowanie lepiej zakupić lustro o prostokątnym kształcie. Najważniejsze, by wszystkie elementy łazienki pasowały do siebie i aby żaden nie wprowadzał do wnętrza niepotrzebnego chaosu.


Równie ważna, co kształt lustra, jest jego oprawa. W łazienkach w stylu glamour sprawdzą się lustra w błyszczących srebrnych lub złotych ramach. Styl skandynawski i ekologiczny pokocha lustra w drewnianych oprawach, zaś w łazienkach loft doskonale sprawdzą się lustra w ramach miedzianych lub szklanych.

Gdzie i na jakiej wysokości umieścić lustro łazienkowe?


Lustro łazienkowe powinno znaleźć się w strefie mycia, czyli nad umywalką, ale ponad linią baterii. Głowa osoby stojącej przed lustrem powinna znajdować się w połowie wysokości lustrzanej tafli.


Na jakiej wysokości zamontować lustro? Wystarczy zachować dosłownie kilka parametrów, żeby zawisło ono w odpowiednim miejscu. Mianowicie, na wysokości minimum 1,2 m od podłogi powinna znajdować się dolna krawędź lustra, górna zaś około 2 m od podłogi. Mocowanie około 20 cm nad umywalką pozwoli utrzymać lustro w czystości, gdyż nie będzie ono narażone na zachlapania.


Oświetlenie lustra łazienkowego – dlaczego warto wybrać model podświetlany?


Lustro to jednak nie wszystko! Ważne jest bowiem jego odpowiednie oświetlenie. Oczywiście, najlepiej dobrać do łazienki światło o barwie jak najbardziej przypominającej naturalną. To właśnie naturalne światło sprzyja funkcjonalności pomieszczenia, jednocześnie podnosząc jego estetykę. Biorąc pod uwagę właśnie ten aspekt, producenci luster coraz częściej stawiają na lustra podświetlane.


Tego rodzaju lustra zazwyczaj wyposażone są w mleczne panele, które choć emitują przytłumione światło, to jednak doskonale oświetlają twarz podczas - przykładowo - wykonywania make-upu. Świetnie sprawdzają się również lustra wyposażone w listwy ledowe; w przeciwieństwie do opraw halogenowych, emitujących zbyt intensywne światło, które nie współgra z lustrem, powodując na twarzy cienie i przebarwienia.Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie zdecydujemy się na lustra podświetlane, pamiętajmy, że lustro i tak musi zostać oświetlone. Najlepiej sprawdzą się wówczas kinkiety łazienkowe umieszczone po obu stronach lustra lub duży kinkiet zamontowany tuż nad nim.