Ciepła i sucha łazienka, w dodatku nowoczesna – kto z nas nie chciałby jej mieć? Poniżej opisujemy, jak można stworzyć właśnie taką łazienkę, która jest zgodna z założeniami budownictwa pasywnego.


Budownictwo pasywne korzysta ze sprawdzonych rozwiązań budowlanych i instalacyjnych. Ponieważ roczne zapotrzebowanie na ciepło grzewcze nie przekracza 15 kWh energii na 1 m2 powierzchni, materiały i komponenty stosowane przy budowie domu zapewniają jego doskonałą termoizolacyjność. Dzięki temu otrzymujemy ciepłe pomieszczenia pozbawione mostków termicznych o równomiernym rozkładzie temperatur. Nie ma prawa pojawić się jakakolwiek pleśń czy wilgoć w jakimkolwiek miejscu w domu. Wynika to z prostych praw fizyki: nawet jeżeli wilgotność powietrza w pomieszczeniu wynosi 100%, to wilgoć wykropli się tylko tam, gdzie temperatura jest niższa niż 17,6 st. C. W domu pasywnym nie ma takich miejsc, nawet w przypadku okien.

Szyby i uszczelki okien są suche i czyste, ponieważ materiały i konstrukcja okien gwarantuje nam ich doskonałą termoizolacyjność. Współczynnik przenikania ciepła dla takich okien Uw wynosi poniżej 0,8 W/m2K, gdzie jeszcze standardem do niedawna było 1,6 W/m2K. Zastosowanie wielokomorowej konstrukcji ramy, specjalnego układu uszczelek oraz ciepłych szyb zespolonych zapewnia nam suche i ciepłe okno nawet w zaparowanej łazience.

Domy pasywne najczęściej stawiane są na płycie fundamentowej wyposażonej w ogrzewanie podłogowe. Rozwiązanie takie zapewnia nam równomierny rozkład temperatur w domu.

Niestety, z racji bardzo niskiego zapotrzebowania na ciepło temperatura czynnika grzewczego krążącego w obiegu wynosi zazwyczaj 24 – 26 st. C. To za mało, aby podłoga była ciepła, lecz w zupełności wystarczająco do utrzymania w domu komfortu cieplnego na poziomie 20 – 22 st. C. Przy tak niskiej temperaturze czynnika grzewczego doskonałym źródłem taniego ciepła są grzewcze pompy ciepła. Najnowsze konstrukcje zapewniają grzanie domu nawet przy -25 stopniach Celsjusza. Jeżeli chcemy mieć ciepłą podłogę, dobrze jest zastosować naturalne drewno lub elektryczną matę grzewczą pod terakotą, włączaną tylko na czas użytkowania łazienki.

Dobrze jest także zastosować elektrycznie ogrzewany grzejnik drabinkowy. Ilość prądu pobierana przez te urządzenia jest minimalna, ponieważ mają one za zadanie tylko nagrzanie powierzchni podłogi lub grzejnika, a nie ogrzanie pomieszczenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy cieszyć się ciepłą podłogą także w lecie. Coraz częściej domy pasywne wyposażone są także w instalację fotowoltaiki, co zapewnia nam bardzo tanią energię elektryczną.

Kolejnym rozwiązaniem zapewniającym nam komfort w łazience jest wentylacja mechaniczna.

Dom pasywny z definicji musi być wyposażony w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Ilość i temperatura powietrza jest ściśle kontrolowana, a zastosowanie odzysku ciepła (rekuperacji) gwarantuje nam minimalne zużycie ciepła potrzebnego do wentylacji domu. Wentylacja mechaniczna z rekuperacją zapewnia nam wyciąg zużytego i wilgotnego powietrza, i dostarczenie w jego miejsce powietrza suchego, ciepłego i czystego (dzięki zastosowaniu filtrów).

Dodatkowo stosować możemy wywiewny wentylator wspomagający, wyposażony w timer i czujnik wilgoci. Włączając go na ustawiony czas (3 - 5 minut), realizujemy intensywne krótkie przewietrzanie pomieszczenia. Wbudowany higrostat powoduje automatyczne załączenie wentylatora i jego pracę do momentu obniżenia w pomieszczeniu wilgotności do poziomu wilgotności powietrza zewnętrznego (zazwyczaj 50 – 55%). Przy małej kubaturze łazienki i suszeniu w niej prania doskonałym rozwiązaniem jest sprężarkowy osuszacz powietrza, który szybko i skutecznie odprowadzi nam do 20 litrów wilgoci w ciągu doby.

Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem w domach pasywnych jest odzysk ciepła ze ścieków wody szarej. Jednym ze sposobów jest lokalny odzysk ciepła z wody z kabiny prysznicowej, dzięki któremu wstępnie podgrzewamy zimną wodę dopływającą do mieszacza baterii. W taki sposób możemy odzyskać 30 – 40% zużywanego do kąpieli w kabinie prysznicowej ciepła. Taki wymiennik jest jednocześnie łatwy w montażu i czyszczeniu.

Dzięki takim rozwiązaniom możemy zapomnieć o zimnej, wilgotnej łazience i cieszyć się komfortem przebywania w ciepłym i suchym pomieszczeniu, tak często odwiedzanym przez nas każdego dnia.

Autor: Wojciech Walczak
Redakcja: Portal Pasywny Budynek
Blog: pasywny-budynek.pl/fotoblogi/