Bateria bezdotykowa – co to takiego i jak działa?

Łazienka

Poradnik

  • calendar25.09.2017
  • Autor: Natalia Dur
aranżacja z baterią bezdotykową Grohearanżacja z baterią bezdotykową Grohe

Armatura uruchamiana przez czujnik podczerwieni od wielu lat jest już niemal standardem w obiektach użyteczności publicznej. W ostatnim czasie baterie bezdotykowe zyskały popularność także w domowych łazienkach. Jak działają?

W artykule:


Bateria bezdotykowa – co ją charakteryzuje?

Bateria bezdotykowa w niewielkim stopniu różni się wyglądem od tradycyjnej baterii umywalkowej. Przede wszystkim nie posiada ona dźwigni ani uchwytów, które umożliwiają uruchamianie przepływu strumienia. Przepływ wody rozpoczyna się w momencie, gdy dłonie znajdą się w zasięgu czujnika ruchu, który znajduje się wewnątrz baterii.

Sekretem tego typu rozwiązań jest moduł zasilający, umieszczony w specjalnej puszce do zabudowy podtynkowej, którą montuje się pod baterią. Spośród dostępnych na rynku baterii bezdotykowych możemy wyróżnić te, które zasilane są poprzez podłączenie komponentu zasilającego do prądu lub za pomocą specjalnej baterii 6 V. 

Elektronika ta w precyzyjny sposób inicjuje przepływ wody, a także automatycznie go zatrzymuje, kiedy użytkownik oddali dłonie od czujnika. Niektórzy producenci armatury w swojej ofercie posiadają również baterie bezdotykowe zasilane specjalnym generatorem. Jego działanie można porównać do elektrowni wodnej – woda wypływająca z wylewki jest przetwarzana na prąd przez specjalną turbinę, dzięki czemu nie musicie martwić się o wymianę baterii zasilającej, jak w wyżej wymienionych rozwiązaniach. W taki moduł zasilający wyposażono baterię GROHE Euroeco Cosmopolitan E Powerbox oraz Geberit (HyTronic 185).

Zalety wynikające z użytkowania baterii bezdotykowych

1. Najwyższy poziom higieny

Higiena rąk wciąż jest kwestią, której nie traktujemy poważnie, mimo że część drobnoustrojów znajdujących się na naszych dłoniach może być źródłem chorób. Toalety użyteczności publicznej są siedliskiem wirusów i bakterii namnażających się na przedmiotach, z którymi mamy kontakt za pośrednictwem dotyku. Dlatego oczywistym wyborem dla takich miejsc są baterie uruchamiane na podczerwień, pozwalające uniknąć kontaktu z uchwytem, który jest miejscem tradycyjnie narażonym na rozwój drobnoustrojów. Dzięki nim, Wasze ręce i powierzchnia armatury pozostaną higienicznie czyste po każdym użyciu. 

2. Dezynfekcja termiczna

Jak wiemy, woda wodociągowa poddawana jest restrykcyjnym badaniom zanim trafi do ujęć wody, z których korzystamy. Jednak ta procedura nie jest w stanie uchronić nas przed groźnymi bakteriami, jakimi są bakterie Legionella, które mogą wywołać u zarażonego nimi człowieka nawet zapalenie płuc. Sprzyjające ich rozwojowi są właśnie instalacje wodne, a optymalne dla nich warunki termiczne mieszczą się w przedziale 38 - 42°C.

Aby zniwelować ten problem, producenci armatury wyposażyli swoje baterie bezdotykowe w systemem dezynfekcji termicznej. Proces ten polega na przepłukaniu wewnętrznych kanałów wodnych gorącą wodą (ok. 70°C przez 3-4 minuty), która niszczy komórki bakteryjne.

3. Oszczędność wody

Oprócz wygodnego użytkowania i higienicznej czystości baterii bezdotykowych, decydującą kwestią przy ich wyborze do toalet użyteczności publicznej, a także domowych łazienek, jest możliwość ustawienia określonych parametrów przepływu wody. Ich zastosowanie pozwala zmniejszyć przepływ wody o nawet 50% w porównaniu do tradycyjnych baterii umywalkowych.

Dokładne parametry (czas trwania przepływu oraz objętość strumienia) można ustawić za pośrednictwem dedykowanego pilota. Niektórzy producenci oferują również pomoc swojego serwisanta, który w razie potrzeby wprowadzenia zmian przyjedzie we wskazane miejsce i zrobi to za Was.
Precyzyjna kontrola nad przepływem wody, którą zapewniają baterie bezdotykowe, pomaga użytkownikom racjonalnie gospodarować cennym źródłem naturalnym jakim jest woda oraz przyczynia się do zmniejszenia kosztów związanych z jej poborem.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, ile litrów wody zużywa podczas codziennych czynności takich jak mycie zębów czy golenie. Średnia wartość przepływu wody przy wykonywaniu tych czynności to ponad 12 litrów na minutę! W przypadku tradycyjnych baterii bywa tak, iż odkręcamy strumień wody z rozpoczęciem pielęgnacji, a zakręcamy w momencie jej zakończenia. Wynika to z tego, iż ponowne zakręcenie przepływu strumienia wiąże się z kolejnym ustawieniem idealnych parametrów przepływu wody, co często bywa uciążliwe.

Co więcej, baterie bezdotykowe umywalkowe są efektywnym sposobem na oszczędzanie wody przez dzieci, które często zapominają zakręcić przepływ wody.

Swobodny wybór montażu i wyjątkowy design

Najwyższy poziom higieny, możliwość dezynfekcji termicznej i uruchamianie przepływu wody poprzez zbliżenie dłoni do czujnika, to tylko niektóre z zalet baterii bezdotykowych, których szeroką ofertę dopasujesz do niemalże każdej łazienki. Począwszy od rozmiaru, który idealnie wkomponowuje się w mniejsze umywalki, aż po różne opcje montażu.

Dla wielbicieli wysublimowanego minimalizmu, producent armatury GROHE oferuje baterię Europlus E. Jej korpus przypominający kształt walca i lekko spłaszczona wylewka zachwycają prostą i elegancką formą, która świetnie zaprezentuje się w każdej łazience. Podobnym designem odznacza się także bateria firmy Roca (L-20), jednak jej wylewka jest trochę bardziej zakrzywiona, przez co traci nieco ze swojego minimalistycznego charakteru.

Jeżeli zdecydowaliście się na nablatową wersję baterii bezdotykowej do swojej łazienki, to producent armatury Oras oferuje baterię Electra. Nietypowe połączenie szerokiego, wyprofilowanego korpusu z elegancką linią smukłej wylewki stanowi ciekawy dodatek do industrialnego wnętrza nowoczesnej łazienki.

Równie stylowym designem wyróżnia się bateria Essence E firmy GROHE. Jej forma, oparta na smukłych, cylindrycznych kształtach, zachwyca wysublimowanym wyglądem. Ten model będzie doskonale prezentował się na tle dużych kwadratowych kafli lub płytek drewnopodobnych, które podkreślą jego idealnie gładką powierzchnię.

Natomiast dla pokoju kąpielowego zaprojektowanego w skandynawskim stylu, producent armatury Axor stworzył baterię bezdotykową ‘Organic’, której kształt inspirowany jest naturalnymi, opływowymi formami. Jest to model dla osób, które preferują aranżacje organiczne, pozwalające uzyskać przyjemną, harmonijną atmosferę w łazience.

Równie dobrze sprawdzi się w nich bateria GROHE Allure E. Charakterystycznym detalem, który wyróżnia tę serię, jest subtelnie zakrzywiona wylewka i zjawiskowy strumień przypominający wodospad. Niewątpliwie będzie on przywodził na myśl obcowanie z naturą, kojąc duszę i ciało.

Wyżej wymienione baterie bezdotykowe są bateriami stojącymi – teraz przyszedł czas na takie, które przeznaczone są do montażu ściennego.

Dotychczas baterie montowane na ścianie, znajdowały zastosowanie w łazienkach użyteczności publicznej. Od niedawna coraz częściej możemy je spotkać w przydomowych pokojach kąpielowych ze względu na fakt, że tego typu rozwiązanie zapewnia więcej miejsca przy umywalce, umożliwiając swobodę ruchów podczas codziennych zabiegów pielęgnacyjnych.

W ofercie firmy Geberit możemy znaleźć baterię bezdotykową o nazwie ‘Typ 87’. Jej kwadratowa rozeta wraz z prostopadłościenną wylewką, zharmonizuje się z kubistycznym stylem nowoczesnej łazienki. Natomiast dla wielbicieli delikatnych, opływowych kształtów, producent armatury Roca stworzył baterię Loft-E.

Jeżeli żaden z wyżej wymienionych wariantów nie przypadł Ci do gustu, warto zajrzeć do oferty przygotowanej przez firmę GROHE. Znajdziesz tam między innymi baterię GROHE Eurosmart Cosmopolitan E, która stylowo łączy ze sobą owalny kształt rozety z prostopadłościenną wylewką.

Armatura uruchamiana za pośrednictwem dotyku do niedawna była tylko nowinką technologiczną, która znajdowała zastosowanie zwykle w toaletach użyteczności publicznej. Obecnie, coraz częściej zakup tego typu rozwiązań jest brany pod uwagę przy aranżacji nowoczesnej łazienki. Bateria bezdotykowa umywalkowa oprócz wygodnego użytkowania zapewnia higieniczną czystość, pomaga zredukować przepływ wody, zmniejszając jednocześnie rachunki związane z jej poborem i daje dużo możliwości personalizacji, niedostępnych dla tradycyjnych baterii umywalkowych.