Jak zmniejszyć zużycie wody?

Łazienka

Poradnik

  • calendar19.05.2015
Woda w łazienceWoda w łazience

Sposobów na zmniejszenie zużycia wody jest kilka, przedstawimy je krótko poniżej. Przede wszystkim jednak należy zacząć myśleć na co dzień ekologicznie, a tym samym ekonomicznie, z pożytkiem dla naszego portfela i środowiska.

W artykule:


Pamiętajmy zawsze, że za płynącą z kranu wodę płacimy dwukrotnie – za pobór wody, jak również za odprowadzone ścieki. Zadbajmy zatem o właściwe nastawienie do tematu wykorzystywania wody – nie tylko swoje, ale także pozostałych domowników, a zwłaszcza dzieci. Wpojenie im prostych zasad na ten temat przyniesie wiele oszczędności i korzyści nie tylko dzisiaj, ale i w przyszłości, powszechnie bowiem wiadomo, iż zasoby wody na Ziemi z każdym dziesięcioleciem drastycznie się zmniejszają.

Proekologiczne nawyki


Oszczędzanie wody warto rozpocząć od bardzo prozaicznych czynności, które nic nie kosztują, a pozwalają znacznie zredukować zużycie wody. Niewielu z nas pamięta o tym, aby zamknąć wodę podczas mycia zębów. W czasie kiedy szczotkujemy zęby, woda płynie litrami do odpływu. A wystarczy otworzyć ją tylko na koniec tej czynności, kiedy chcemy wypłukać zęby, lub też nalać odpowiednią jej ilość do kubeczka. Rezultat ten sam, a oszczędności wody – ogromne!

Znacznie zmniejszymy zużycie wody, jeśli rozsądniej będziemy spłukiwać ją w toalecie. Często, zupełnie niepotrzebnie, spuszczamy wodę w WC, kiedy wrzucamy do toalety zużyte chusteczki, końcówkę wypalonego papierosa czy złapane w domu owady. A przecież równie dobrze można te śmieci wyrzucić po prostu do kosza i oszczędzić tym samym nawet kilkanaście litrów wody dziennie!


Ważną kwestią jest także szczelność zaworów, kranów i spłuczek. Poprzez cieknące kurki i zepsute spłuczki WC wypływa mnóstwo czystej, niezużytej wody, za którą oczywiście musimy zapłacić. Zatem aby zmniejszyć rachunki za wodę, naprawmy w pierwszej kolejności wszystkie cieknące zawory.

Dużo wody zużywa pralka, dlatego rozsądnie jest włączać pranie dopiero wtedy, kiedy pralka jest pełna. Wówczas mamy pewność, że właściwie wykorzystaliśmy całą wodę pobraną do prania. Planując wymianę pralki na nową, warto zwrócić uwagę na funkcję doboru odpowiedniej ilości wody do wagi prania. Dzięki temu włączając niepełną pralkę, zużywamy mniejszą ilość wody i… zmniejszamy wysokość rachunku.

Szybki prysznic

Zarówno wanna, jak i prysznic mają swoje zalety i wady. Ale bezsprzecznie na korzyść prysznica przemawia jego oszczędność w zakresie poboru wody podczas kąpieli. Dlatego chcąc zaoszczędzić, bierzmy prysznic zamiast kąpieli w wannie wypełnionej wodą po brzegi. Nawet jeśli wyposażyliśmy naszą łazienkę w wannę i nie posiadamy prysznica, wystarczy, że napełnimy ją wodą tylko w 1/3, co w zupełności wystarczy do mycia.

Ponadto po odkręceniu kranu nie wypuszczajmy zimnej wody, to zupełnie niepotrzebna strata kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu litrów, jeśli od razu zamkniemy odpływ wanny, zimna woda zmiesza się po chwili z gorącą, a my zaoszczędzimy w ten sposób sporo na rachunku.



Chcąc radykalnie zmniejszyć zużycie wody pod prysznicem, można wyrobić w sobie nawyk puszczania wody tylko na początku kąpieli, kiedy chcemy nawilżyć ciało, oraz na końcu, żeby spłukać kosmetyki, natomiast podczas mycia wodę całkowicie zamykać. Zredukujemy w ten sposób pobór wody podczas kąpieli do niezbędnego minimum.

Niezwykle przydatny w proekologicznym i oszczędnościowym podejściu do tematu zużycia wody jest przycisk Eco stosowany w niektórych słuchawkach prysznicowych. Za jego pomocą możemy znacznie zredukować strumień wody wypływający z słuchawki, nie tracąc przy tym nic z komfortu kąpieli.

WC źródło największego poboru wody

Toaleta jest jednym z urządzeń sanitarnych, które pobierają i zużywają najwięcej wody. Jeśli policzymy, ile razy przeciętnie w ciągu dnia korzystamy (biorąc pod uwagę wszystkich domowników) z WC oraz pomnożymy to przez ilość wody potrzebną każdorazowo do spłukania toalety, wyjdzie nam naprawdę ogromna liczba litrów zużytej wody!

Dlatego – aby zminimalizować w tym zakresie pobór wody – warto zdecydować się na toaletę, której spłuczka wyposażona jest w przycisk STOP (przyciśniecie go uruchamia spłukiwanie wody, zaś powtórzenie tej czynności zatrzymuje jej wypływ) lub 3/6 L (jeśli nie ma potrzeby spłukiwania dużą ilością wody, wystarczy wybrać przycisk uwalniający połowę wody ze zbiornika). Zatem racjonalne użytkowanie toalety pozwoli na naprawdę znaczące oszczędności w zużyciu wody.

Właściwa bateria – sposób na niższe rachunki za wodę

Jak pisaliśmy wcześniej, aby zmniejszyć zużycie wody, warto sprawdzić wszystkie zawory i naprawić cieknące krany i kurki. Można także pójść krok dalej – wymienić baterie, zwłaszcza umywalkowe, na takie, które z założenia oszczędzają wodę. Najtańszym rozwiązaniem jest wymiana baterii z dwoma kurkami na jednouchwytową – płynna regulacja za pomocą jednej dźwigni pozwala szybciej i dokładniej ustawić odpowiednią temperaturę wody, a tym samym zmniejszyć zużycie wody.

Poza tym baterię warto wyposażyć w tzw. perlator, czyli siatkę o drobnych oczkach mocowaną na końcu wylewki. Perlator napowietrza wypływającą wodę, dając wrażenie silnego strumienia, a w rzeczywistości płynie jej o ok. 15% mniej niż z wylewki bez perlatora.



Droższe, ale znacznie zmniejszające pobór wody, są baterie z funkcją Eco, termostatyczne oraz bezdotykowe. Pierwsza z nich – podobnie jak wspomniana wcześniej słuchawka prysznicowa – posiada przycisk Eco redukujący strumień wypływającej z wylewki wody. W niektórych modelach funkcja Eco włączana jest bezpośrednio poprzez uniesienie dźwigni baterii, zaś pełny strumień wypływa dopiero, kiedy podniesiemy dźwignię jeszcze bardziej, pokonując w niej lekki opór sygnalizujący wyłączenie funkcji oszczędzania wody.

Baterie termostatyczne z kolei pozwalają na szybsze i skuteczniejsze wyregulowanie odpowiedniej i stałej przez cały czas wypływu strumienia z wylewki temperatury wody. Ponadto wiele baterii termostatycznych wyposażonych jest w opisany wyżej przycisk Eco, co dodatkowo redukuje zużycie wody.

Możemy także wyposażyć umywalkę w baterię bezdotykową, dzięki której strumień wody popłynie tylko wówczas, gdy nasze ręce znajdą się w zasięgu czujnika umieszczonego na tej baterii. Nie ma więc mowy o niepotrzebnym wypływie wody, co korzystnie wpływa na wysokość rachunku. Baterie bezdotykowe znajdują zastosowanie nie tylko w toaletach w budynkach użytku publicznego, ale także w warunkach domowych, zwłaszcza kiedy w domu są dzieci.

Zdarza się bowiem, że nasze pociechy po prostu zapominają zamknąć wodę, lub też niedokładnie zakręcają kurki baterii, a wówczas woda leje się z kranu zupełnie niepotrzebnie. Montując baterię bezdotykową, mamy pewność, że woda nie wypływa, kiedy nikt jej nie potrzebuje.

Stosując się zatem do powyższych rad, myśląc ekologicznie podczas korzystania z dobrodziejstw bieżącej wody, instalując oszczędzające wodę urządzenia sanitarne jesteśmy w stanie znacznie zmniejszyć codzienne zużycie wody, a tym samym wysokość rachunków za wodę i ścieki. Warto zatem już dziś zacząć racjonalnie wykorzystywać zasoby wody, co przynieście korzyść nie tylko naszemu portfelowi, ale także naszej planecie i kolejnym pokoleniom.